Jajko w wielkanocnej tradycji - obrzędy w różnych częściach świata

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 11:50
Jednym z symboli Wielkanocy jest jajko. Uznawane w wielu kulturach za triumf życia nad śmiercią, doskonały początek, symbol cykliczności czy szczęścia. W tradycji chrześcijańskiej jest symbolem odrodzenia Chrystusa, który zmartwychwstał. Sprawdzamy jakie tradycje się z nim wiążą w obrządkach wielkanocnych na świecie.
Tradycją wielkanocną  w wielu krajach jest wspólne malowanie pisanek.
Tradycją wielkanocną w wielu krajach jest wspólne malowanie pisanek.Foto: shutterstock/Evgeny Atamanenko

Jajko w roli głównej

Już w starożytnej Mezopotamii jaja były używane w przeróżnych obrzędach. Na ziemiach polskich najstarsze zdobione egzemplarze, bądź ich wizerunki, pochodzą z X wieku. We wszystkich zakątkach świata panują różnorodne tradycje związane z jajkami, to nie tylko ich zdobienie, ale także zabawy i obrzędy. "La chasse aux oefs", czyli polowania na jajka, to zabawa, w której biegając w parku, dzieci odnajdują różnej wielkości jaja, ukryte wcześniej przez dorosłych. Ta tradycja popularna jest we Francji, w Belgii, ale też w Niemczech czy Szwajcarii. Smażenie wielkiego omletu w Wielki Poniedziałek na południu Francji to kolejna z tradycji, w której główną rolę odgrywają jaja. Wywodzi się jeszcze z czasów napoleońskich.

W chorwackiej miejscowości Mošćenice jajko należy publicznie pobić, a w Rumunii rodziny podczas świąt myją twarze w wodzie, w której wcześniej zatopiono monetę - według wierzeń dodaje to urody. W niemieckiej miejscowości Leer podczas zawodów "Eiertrullern" toczy się ze stromego zbocza jajka tak, by ich nie stłuc, a zwycięża ten, którego jajko stoczy się najdalej i w dodatku pozostanie w całości. W Polsce już na początku lat 20. ubiegłego wieku bawiono się w "bitki-wybitki". - To gra polegająca na stukaniu się surowymi jajkami. Wygrywał ten, kto miał w dłoniach najmocniejszą skorupkę - tłumaczyła prowadząca audycję Martyna Matwiejuk.  


Zdobienie jajek - woskiem malowane

Przeróżne tradycje na świecie dotyczą także zdobienia jaj, a jedną z nich jest technika batikowa. - Nawiązuje do metod znanych naszym babciom. Jajka maluje się woskiem pszczelim - podkreśla Jola Kliszcz, autorka konta "Woskiem malowane", która wykonuje pisanki tą metodą. - Wzór nanoszę szpileczką wbitą w ołówek. Maluję go na jajku, a potem wkładam do farb. Potem powtarzam ten proces w zależności od tego, ile chcę mieć kolorów. Średnio na jednym jajku jest około pięciu kolorów - wyliczała.

Zobacz także:

Jedną pisankę wykonuje się nawet trzy godziny. - Do tego dochodzi jeszcze farbowanie, które także zajmuje sporo czasu - mówiła gość Czwórki. Jak podkreśliła, mody w zdobieniu pisanek, podobnie jak w każdej innej dziedzinie życia, zmieniają się z roku na rok. - Kiedyś tworzyłam więcej motywów ludowych, kwiatów, teraz idziemy coraz bardziej w nowoczesnym kierunku - tłumaczyła Jola Kliszcz. Mówiła, że w malowaniu jajek można używać tradycyjnie łupin cebuli, kory dębu, pędów młodego żyta, albo zwykłych barwników do tkanin.

Posłuchaj
13:20 czwórka pisanki 2022_04_16-10-13-06.mp3 Zdobienie jajek i wielkanocne tradycje na świecie (Światła wielkiego miasta/Czwórka)  

Jak podkreśliła gość Czwórki, malowanie pisanek jest fantastycznym sposobem na przedświąteczny relaks. - To idealna metoda na odstresowanie, spokój, wyciszenie. Poza tym metoda batikowa wiąże się z niespodzianką, dopiero gdy nagrzewa się jajko nad świeczką wychodzi cały wzór, który stworzyliśmy - mówiła. 

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Jola Kliszcz (autorka konta "Woskiem malowane", wykonuje nowoczesne pisanki tradycyjną metodą batikową)

Data pierwszej emisji: 16.04.2022

Powtórka: 08.04.2023

Godzina emisji: 10.15

kd/aw

Czytaj także

Wielkanoc na Podhalu. Co znajdziemy na góralskim stole?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 13:50
Podhale to region, który wyróżnia szczególna dbałość o tradycję, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy podhalańskich miejscowości od lat kultywują liczne zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Wielkanocnymi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanocne tradycje. O świątecznych zwyczajach w różnych regionach Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 12:32
W niektórych częściach Polski możemy spotkać się z różnicami pod względem zwyczajów, jakie towarzyszą obchodom Świąt Wielkanocnych. W niektórych regionach naszego kraju inaczej wygląda na przykład święcenie pokarmów; bywa też, że w ogóle nie przygotowuje się koszyczków ze święconką. Jakie jeszcze różnice występują między poszczególnymi zwyczajami?
rozwiń zwiń