Karolina Bruchnicka - aktorka z supermocami

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 12:10
Była „córką trenera”, jako Synek pracowała w zakładzie pogrzebowym w serialu „Minuta ciszy”, 10 maja zobaczymy ją w kinie w filmie „Supersiostry”. - Kocham pracować i nawet kiedy nic nie robię, robię coś - śmieje się aktorka Karolina Bruchnicka. - Mam to po dziadku, który zajmował się wszystkim, także wtedy, kiedy był już na emeryturze.
Aktorka Karolina Bruchnicka w studiu Czwórki.
Aktorka Karolina Bruchnicka w studiu Czwórki.Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • Karolina Bruchnicka jest aktorką.
  • Studiowała w szkole filmowej w Łodzi, a pierwszą dużą rolę zagrała w filmie "Córka trenera".
  • Nie wyobrażam sobie budowania postaci bez próby zbliżenia się do jej emocji - mówi aktorka. 
  • Karolina Bruchnicka gra w serialu „Minuta ciszy”, a wkrótce zobaczymy ją na dużym ekranie - w filmie "Supersiostry".

Z wybiegu do szkoły filmowej

Miała 14 lat i chciała pojechać do Azji. Dowiedziała się, że taką możliwość daje praca modelki. Spakowała się i wyruszyła w drogę. - Mieszkałam bez rodziny na drugim końcu świata i wiodłam "dorosłe" życie. Pracowałam, jeździłam na castingi, miałam kieszonkowe, ale musiałam się "gospodarować" - wspomina. - To była dobra, życiowa lekcja. Chętnie przeżyłabym ją jeszcze raz.

Po powrocie do Polski Karolina Bruchnicka zamienia wybieg na plan filmowy. Ukończyła łódzką filmówkę i zaczęła grać. - W graniu najważniejsza jest cierpliwość, bo praca nad filmem oznacza czekanie. Ale to nie jest tak, że w tym czasie można zrobić coś innego. Bo to mogą być dwie minuty albo dwieście minut wolnego - wyjaśnia aktorka. - Przerwy między ujęciami wykorzystuję na rozmowy - o postaci, którą gram, albo na pogaduchy o życiu. Raczej nie czytam wtedy książek, choć bardzo lubię, ani nie uczę się hiszpańskiego, co jest moją pasją.

Posłuchaj
24:57 CZWÓRKA Wolna sroda - bruchnicka 01.05.2024.mp3 Karolina Bruchnicka i jej supermoce (Wolna środa/Czwórka)

Aktorka do zadań specjalnych

Pierwszą dużą rolę Karolina Bruchnicka zagrała w filmie "Córka trenera". Żeby ją dostać, na dwa miesiące zamknęła się na salce bokserskiej, potem na tenisowym korcie. Twórcy filmu bali się, czy jej ciało wytrzyma reżim treningowy. Ciało wytrzymało, a aktorka dopięła swego.

- Nie wyobrażam sobie budowania postaci w inny sposób, bo to zawsze byłoby jakieś udawanie. Nauczyłam się grać w tenisa, żeby poczuć to co moja bohaterka - mówi gościni Czwórki. - Nie chodzi mi jednak o to, że żeby dobrze zagrać mordercę, trzeba kogoś zabić. Bardziej mam tu na myśli prawdę psychologiczną, próbę zbliżenia się i poczucia emocji, które odczuwa grana przeze mnie postać.

"Minuta ciszy" - o pracy w zakładzie pogrzebowym

Ostatnio aktorkę można było oglądać w serialu "Minuta ciszy", w którym wciela się w postać Synka. Historia dzieje się w zakładzie pogrzebowym i właśnie trwają prace nad drugim sezonem. - Najbardziej lubię te najbardziej emocjonalne sceny. Jeśli mam grać wściekłość, to ona musi mnie rozsadzać. Podobnie jak miłość czy żal - opowiada. - W drugim sezonie dużo czasu poświęcamy uczuciom Synka. Skała mojej bohaterki powoli pęka więc dużo mam trudnych scen do zagrania. Ale je lubię ten wysiłek i lubię ten moment, kiedy wyrzucam z siebie emocje Synka. Czuję się wtedy wolna.

MINUTA CISZY | Oficjalny zwiastun | Serial CANAL+ Original

"Supersiostry" - science fiction z lat 90.

10 maja odbędzie się premiera filmu "Supersiostry", w którym Karolina Bruchnicka wciela się w Lenę. - To dziewczyna, która miała pod górkę przez całe życie. Jej ojciec jest tyranem, trzyma ją w laboratorium, izolując od rówieśników. Jedyne, co Lena ma, to jej supermoce i książki, którymi stara się wynagrodzić sobie przeciwności losu. W pewnym momencie w jej życiu pojawia się Ala - siostra, o której istnieniu nie miała pojęcia. I razem próbują walczyć ze złem - zdradza rozmówczyni Uli Kaczyńskiej.

Zobacz także:

Niepełnosprawność w kinie akcji 

"Supersiostry" to film science fiction, którego akcja toczy się w latach 90. Lena, choć ma supermoce, jest osobą z niepełnosprawnością - jeździ na wózku inwalidzkim. - Moja bohaterka ma ogromną siłę wewnętrzną i fizyczną. Żeby ją "poczuć", miałam treningi z podnoszenia ciężarów, bo zależało mi, żeby zbudować obręcz barkową. Przekonałam się także, jak wygląda świat z perspektywy wózka. Pomijając olbrzymie problemy z poruszaniem się w przestrzeni, widziałam w oczach ludzi ten rodzaj politowania: "taka młoda, taka ładna i już na wózku". I to do teraz jest dla mnie trudny temat. 

SUPERSIOSTRY | oficjalny zwiastun | NEXTFILMPL

***

Tytuł audycji: Wolna środa

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Karolina Bruchnicka (aktorka)

Data emisji: 01.05.2024

Godzina emisji: 7:15

kul/wmkor

Czytaj także

"Braty". Dyskretny urok dorastania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 14:00
- Świat deskorolki jest mi bliski z czasów dorastania. Co prawda mniej jeździłem, a więcej fotografowałem, ale "Braty" to powrót do tamtych wspomnień - opowiada reżyser Marcin Filipowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Urodzony krytyk filmowy". Quentin Tarantino napisał książkę o kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 15:00
Jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów Quentin Tarantino napisał książkę. - "Spekulacje o kinie" to opowieść człowieka, który robi filmy, ale przede wszystkim kocha kino - mówi Jan Dzierzgowski, autor przekładu wydawnictwa na język polski.
rozwiń zwiń