Nowe Technologie

Microsoft: Partners in Learning Global Forum

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 12:14
Dziś rozpoczyna się największa, coroczna światowa konferencja poświęcona innowacyjnej edukacji – Partners in Learning Global Forum. 500 najbardziej innowacyjnych pedagogów z ponad 80 krajów spotyka się w Pradze, aby dzielić się swoim doświadczeniem i zaprezentować swoje pomysły na rozwój edukacji.
Polska reprezentacja na konferencji Partners in Learning Global Forum
Polska reprezentacja na konferencji "Partners in Learning Global Forum"

 

W Pradze można spotkać nauczycieli zarówno z Alaski, Kenii, jak z Japonii. Atmosfera jest niezwykła – regionalne stroje przykuwają uwagę i wszysycy wzajemnie się fotografują. To prawdziwie globalna impreza. Znajomi – uczestnicy konferencji z poprzednich lat witają się i opowiadają o swoich nowych projektach. W takiej atmosferze, pełnej życzliwości, ludzie wymieniają sie kontaktami i doświadczeniami, rozmawiają o swojej codzienności w szkole, wyzwaniach do pokonania i projektach, które niejednokrotnie rewolucjonizują funkcjonowanie szkoły i nauczanie dzieci i młodzieży. Projektach prostych i tych bardzo skomplikowanych. Wszystkich jednakowo innowacyjnych.

Tegoroczne Forum skupia ponad 500 najbardziej innowacyjnych nauczycieli, kadrę kierowniczą szkół, liderów edukacji i przedstawicieli administracji rządowych z 80 krajów. Są to osoby, które mają największy wpływ na przygotowanie młodych ludzi do zawodów przyszłości, zmieniając całkowicie sposoby nauczania na takie, które wykorzystując technologię przygotowują uczniów do konkurowania na rynku pracy.

Nauczyciele uczestniczący w Forum są globalnymi finalistami, którzy uzyskali to wyróżnienie w efekcie kolejnych etapów konkursu, w którym na początku startowało ponad 250.000 uczestników. Będą oni rywalizować o jedną z 18 nagród Edukatora Globalnego Forum. Nauczyciele podczas trwających 2 dni sesji zaprezentują swoje unikalne rozwiązania edukacyjne oparte na nowoczesnych technologiach.

Polska
Ekipa reprezentująca polskie szkoły wyróżnia się szczególnie –czerwone kapelusze z godłem i napisem Polska wzbudzają sympatię wśród uczestników. Silna polska drużyna wybija się nie tylko charakterystycznym strojem, ale przede wszystkim faktem, że Polska to jeden z nielicznych krajów reprezentowanych aż przez trzy szkoły, które znalazły sie w elitarnym gronie 99 najardziej innowacyjnych na świecie:


•    Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu
•    Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu
•    Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie 


Polskę reprezentować będzie Pan Krzysztof Nowak ze Szkoły podstawowej nr 1 w Choszcznie z projektem interdyscyplinarnym „Podróż dookoła świata”, w którym dzieci po uprzednim dobraniu się w zespoły udają się na wirtualne zwiedzanie świata, rozwiązując zadania z 12 przedmiotów na platformie e-learningowej. Im lepiej wykonane zadanie tym więcej kilometrów przebytych na e-globusie. Przez 15 tygodni drużyny rywalizują o jak najlepsze miejsce w rankingu, aby potem najlepsi mogli zmierzyć się o pierwsze miejsce i nagrodę główną, którą jest podróż dzieci wraz z nauczycielem do Tropical Island pod Berlinem.

„Projekt Pana Krzysztofa ma duże szanse na bycie zauważonym. Jest innowacyjny, ciekawy, zrozumiały, interdyscyplinarny, łatwy do wykorzystania przez innych, a przede wszystkim uczy dzieci poprzez zabawę i grę nowych rzeczy. Angażuje zarówno uczniów, którzy z chęcia przystępują do wyznaczonych im zadań, jak i nauczycieli stawiając przed nimi nowe, ciekawe wyzwania i ucząc nowych metod współpracy z uczniami oraz między sobą” – podkreśla Małgorzata Snarska, Szef Programu Partners in Learning w Microsoft.
10 lat programu Program Partners in Learning
•    Microsoft zainwestował w program Partners in Learning 500 milionów dolarów.
•    Program obejmuje 114 krajów z całego świata.
•    Dotarł do 202 milionów uczniów.
•    Przeszkolono 11 milionów nauczycieli.
•    Obejmuje 20 tysięcy szkół.

To nie tylko dobry czas na podsumowanie, ale także na podjęcie przez Microsoft kolejnych zobowiązań na rzecz światowej edukacji. Podczas otwarcia konferencji Laura Ipsen – Wice Prezes Światowego Sektora Publicznego w Microsoft ogłosiła, że firma będzie kontynuować program przez kolejny okres 5 lat i zainwestuje 250 milionów dolarów w jego rozwój. Laura podkreśliła ogromne znaczenie promowania nowoczesnej edukacji zwłaszcza w bardzo ciężkich czasach światowego kryzysu. To początek nowych inwestycji, ale także kolejnej podroży z nowymi technologiami takimi jak Windows 8, Windows Phone 8 czy Kinect w obszar światowej edukacji.

  • Microsoft ogłosił również plan działań i szczegóły finansowania Programu Partners in Learning do 2018 roku.autor: Mariola Czapkiewicz

Czytaj także

Innowacyjna Politechnika Wrocławska

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 00:00
Jedna z najlepszych i największych uczelni technicznych w Polsce, Politechnika Wrocławska, wdrożyła pakiet oprogramowania i usług Microsoft dla edukacji, który już po chwili od uruchomienia zwiększa produktywność biznesową i przyczynia się do ograniczenia kosztów organizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponad miliard złotych na innowacyjne projekty

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 23:00
- Polska nauka zdecydowanie poprawiła swoją sytuację dzięki sprawnemu korzystaniu z funduszy UE, szczególnie w zakresie rozwoju infrastruktury informatycznej – uważa wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, która była gościem dni otwartych Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
rozwiń zwiń