Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

IRA i Artur Gadowski

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 12.06.2012
IRA
IRA, foto: mat. promocyjne

Triumfatorzy Festiwalu Opole 2010 – w 2012 roku obchodzą swoje 25-lecie!
W związku z tym przygotowali dla swoich Fanów wyjątkowy program koncertowy oraz wiele niespodzianek na trasie IRA – 25LAT. Największe przeboje takie jak m.in. "Nadzieja", "Mój dom", "Bierz mnie", "Wiara”, "Parę chwil", czy "Nie daj mi odejść” IRA zaprezentuje w nowych - zaskakujących aranżacjach, pojawią się też utwory wcześniej niewykonywane na koncertach.
IRA powstała w 1987roku, a zadebiutowała w 1988 roku. Największe sukcesy w dotychczasowej karierze zespołu przypadły na pierwszą połowę lat 90-tych. Płyty: "Mój dom", (wydana w 1991 roku) a następnie "1993" i koncertowy "Live", odniosły niebywały sukces, zapewniając grupie błyskawiczny awans do grona absolutnej czołówki polskich zespołów rockowych. Pochodzące z tych albumów przeboje ("Nadzieja", "Mój dom", "Bierz mnie", "Wiara") do dziś rozgrzewają publikę do czerwoności podczas koncertów zespołu.

W drugiej połowie lat 90-tych, zespół zmienił swe oblicze sięgając na płycie "Znamię" do nieco cięższych brzmień. Jednak po siedmiu "tłustych" latach nad zespołem zawisły czarne chmury. Po wydaniu płyty "Ogrody" od grupy odszedł gitarzysta, Kuba Płucisz. Kilka miesięcy później zespół zawiesił działalność. IRA wróciła po siedmiu latach przerwy, wydając w 2002 roku album "Tu i teraz". Będąc od początku swej kariery zespołem wybitnie koncertowym, muzycy postanowili promować to wydawnictwo i przypomnieć o swym istnieniu przede wszystkim w ten właśnie sposób. Od premiery "Tu i Teraz" IRA dała ponad 300 koncertów! W 2003 roku zespół obchodził 15-lecie swego istnienia. Na zorganizowanym z tej okazji koncercie w radomskim amfiteatrze pojawiło się blisko 7000 fanów! Koncert miał niepowtarzalną atmosferę, był filmowany i rejestrowany.
29 marca 2004 roku ukazała się nowa studyjna płyta "Ogień", która jest wyraźnym zwrotem w stronę mocnego gitarowego brzmienia i powrotem do muzycznych korzeni zespołu. Na płycie przeważają dynamiczne, a zarazem niezwykle melodyjne utwory oparte na gitarowych riffach, nie zabrakło także miejsca dla klasycznych rockowych ballad, z których IRA zasłynęła w pierwszej połowie lat 90-tych. Rarytasem dla fanów z pewnością będzie przeróbka utworu "Venus" znanego najszerzej z wykonania zespołu Bananarama - ten utwór w wykonaniu IRA to prawdziwy dynamit! W marcu 2005 roku IRA wydała kolejny singiel z tej płyty "Parę chwil" - utwór stał się piosenką przewodnią nowego serialu TVP2 pt. "Egzamin z życia". "Ogień" będzie zapewne sporą niespodzianką dla fanów znających zespół jedynie z ostatnich dokonań i głębokim ukłonem w stronę tych którzy cenią sobie w muzyce energię, entuzjazm, szczerość i to co wszystko co można określić jednym słowem - po prostu czad!

29 listopada 2004 ukazała się najnowsza koncertowa płyta zespołu "15 lecie IRA LIVE" - digipack zawiera dwie płyty CD oraz DVD z koncertu jubileuszowego w Radomiu. Wydawnictwo promowane jest koncertowym teledyskiem "Venus". Dwie płyty CD to ponad 130 minut niesamowitej energii, największe przeboje zespołu, płyta która swoją spontanicznością i świeżością zaskoczy wszystkich którzy po nią sięgną. W 2005 roku IRA zagrała ponad 80 koncertów - plenerowych i klubowych w całej Polsce. Zespół opuścili współpracujący z zespołem gitarzyści: Sebasian Piekarek i Maciek Gładysz - zastąpił ich na stałe 25 letni Piotr Konca - który wcześniej współpracował z zespołami Spotlight i Magda Famme. W styczniu 2006 r. zespół po dłuższej przerwie spowodowanej operacją Artura powrócił znów na koncertową scenę, zagrał dwa koncerty dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Niepołomicach i w Krakowie. Kilka klubowych sztuk a także wystąpił w TVP1 podczas "Gali Mistrzów Sportu" gdzie zaprezentował piosenkę "Jesteśmy z Wami" napisaną specjalnie dla polskich sportowców.
Od maja do października w ciągłej trasie koncertowej a 14 października 2006 hucznie obchodzili swoje 18ste urodziny na koncercie w Krakowie. Czerwiec 2007 – premiera singla i teledysku zespołu „Trochę wolniej”.

31 sierpnia premiera płyty pt. "LONDYN 08:15”. Rok 2009 to praca nad nową płytą planowaną na maj, z której pierwszy singiel "Dobry Czas” bierze udział w preselekcjach do Eurowizji. Na przełomie marca i kwietnia zespół wyruszył w ogólnopolską trasę koncertową pod szyldem „Ira Unplugged” prezentującą ich największe przeboje w wersji akustycznej. Przełom 2009/2010 przyniósł Artystom sukces płyty "9“, z której na antenach rozgłośni radiowych mogliśmy usłyszeć 5 singli z megahitem "Nie daj mi odejść“ włącznie.

Zespół tworzą :
Artur Gadowski - vocal
Wojtek Owczarek - bębny
Piotrek Sujka - bas
Marcin Bracichowicz - gitara elektryczna
Piotr Konca - gitara elektryczna

Trasa koncertowa Lata z Radiem