Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Słupsk

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 14.06.2012
Brama Młyńska
Brama Młyńska, foto: mat. Urzędu Miasta

Dawna stolica księstwa słupskiego, posiada wiele interesujących zabytków i miejsc historycznych.

Na szczególną uwagę zasługują m.in.: najpiękniejszy neogotycki ratusz w Polsce, kościół p.w. Najświętszej Marii Panny (z krzywą wieżą), podominikański kościół p.w. św. Jacka oraz Zamek Książąt Pomorskich, gdzie eksponowane są ciekawe regionalne zbiory rzeźby sakralnej.

To tu mieści się Muzeum Pomorza Środkowego, w którym można zobaczyć największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Muzeum Pomorza Środkowego posiada również bogate zbiory związane z panującą na tych ziemiach dynastią Gryfitów, historią, kulturą i materialnym dziedzictwem Pomorza oraz zbiory sztuki współczesnej. W muzeum tym można także oglądać liczne wystawy czasowe i uczestniczyć w organizowanych przez muzeum imprezach, z których najważniejszą jest letni Jarmark Gryfitów.

Miasto jest domem Niedźwiadka Szczęścia – figurki z bursztynu, którą znaleziono w okolicach Słupska w 1887 roku. Według ówczesnych uczonych, którzy badali znalezisko, bursztynowy niedźwiadek był amuletem łowcy niedźwiedzi.

W mieście nad Słupią od ponad 45 lat odbywa się międzynarodowy Festiwal Pianistyki Polskiej. Dzięki temu rokrocznie we wrześniu w Słupsku obchodzone jest święto fortepianu. Słupsk jest także gospodarzem wielu znanych festiwali o randze ogólnopolskiej m.in.: Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, Komedy Jazz Festivalu, Konfrontacji Sztuki Kobiecej czy Festiwalu Kultury Wschodu „Mundus Orientalis”.

Liczne secesyjne kamienice świadczą o zamożności słupskiego mieszczaństwa i atrakcyjności miasta w ostatnim ćwierćwieczu XIX wieku. Dlatego też Słupsk jest uznawany za jedno z najpiękniejszych i najczystszych miejsc w Polsce.

W grodzie nad Słupią niemal na każdym kroku napotkać można na wszelkie odcienie i formy zieleni. Szczególnie atrakcyjne pod tym względem jest centrum miasta, gdzie w obrębie dawnych murów miejskich powstały Słupskie Planty, których początki sięgają XIX wieku. Miejska zieleń to także Ogrody Zamkowe księżnej Erdmuty odtworzone w 2007 roku, Aleja Dębowa, jak również zegar i kalendarz kwiatowy.

Całość przepięknie uzupełnia przepływająca przez Słupsk malownicza rzeka Słupia, największa rzeka Pomorza Środkowego, która jest bardzo popularna wśród kajakarzy ze względu na swój górski charakter, a wśród wędkarzy ze względu na zasobność w ryby łososiowate. Ponadto Słupią wiedzie trasa Papieskiego Szlaku Kajakowego.

W mieście dużą uwagę przykłada się do przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, co zaowocowało przyznaniem Słupskowi m.in. "Europejskiej Nagrody Ekologicznej".

Zobacz plan imprezy »