Polskie Radio

Historia Powstania Warszawskiego na stronie www.powstanie.polskieradio.pl

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 14:20
Portal PolskieRadio.pl przyłącza się do obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu. A w nim: reportaże, dokumenty, wywiady dotyczące walczącej stolicy w '44. Przewodnik po wydarzeniach sprzed 70. lat. A także, między innymi, podstrona poświęcona Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.
Powstańcza barykada. Zdjęcie ilustracyjne
Powstańcza barykada. Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Archiwum/ Reprodukcja

Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Portal Polskiego Radia rozbudował serwis powstanie.polskieradio.pl o podstronę poświęconą Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Życie i twórczość poety, który zginął w Powstaniu, zostały szeroko omówione w rozdziałach: "Krzysztof Kamil Baczyński”, "Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila”, "Z głową na karabinie. Wojenna biografia", "Serce jak obłok. Twórczość poetycka" i "Pokolenie. Wokół Kolumbów".

Opowieść Tytusa Karlikowskiego, kolegi Baczyńskiego, rozmowa z Feliksą Dropczyńską, matką ukochanej żony poety - Barbary, wspomnienia przyjaciela Bogdana Depczyńskiego - te cenne nagrania z archiwów Polskiego Radia zostały wzbogacone o wywiad wideo z  Wiesławem Budzyńskim -  znawcą biografii i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

/

Serwis powstanie.polskieradio.pl to zarazem encyklopedia wiedzy i multimedialny przewodnik po wydarzeniach sprzed 70 lat. W działach: "O powstaniu", "Kalendarz powstania", "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" znajdują się teksty, nagrania i filmy dokumentujące lub komentujące 63. dni walk w Warszawie. Ważnym elementem serwisu jest cykl audycji "Dni Walczącej Stolicy – kronika Powstania Warszawskiego", przedstawiony na antenie Polskiego Radia w 1981 roku. Jego autor, Władysław Bartoszewski opowiada, jak doszło do nagrania tej niezwykłej kroniki powstańczej i jak program trafił do Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Drugą nowością w serwisie jest dział "Polskie Radio w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego" zawierający najświeższe audycje z 2014 r. (reportaże, dokumenty, wywiady) dedykowane wielkiemu zrywowi zbrojnemu mieszkańców stolicy.

Portal Polskiego Radia włączy się również w akcję "70 sekund ciszy". 1 sierpnia punktualnie o godz. 17.00 na stronie głównej polskieradio.pl pojawi się specjalna animacja - zegar odliczający 70 sekund symbolizujących 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

(pkur)

Czytaj także

Szturm na budynek YMCA. Pomógł wybuch bomby

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 09:14
2 września 1944 roku, gdy upadło już wiele dzielnic żołnierze batalionu "Miłosz” zdobyli budynek YMCA (z ang. Young Men's Christian Association - Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej) - powiedział dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O Powstanie Warszawskie będą spierały się nasze wnuki i prawnuki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 09:13
- Ukrytą stawką dyskusji o Powstaniu Warszawskim jest spór o polską tożsamość narodową - przekonuje w "Sygnałach dnia” historyk dr Dariusz Gawin historyk, szef Instytutu Stefana Starzyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaci Warszawy - to oni odpowiadają za rzeź powstańczej stolicy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:40
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią" - taki rozkaz wydał 1 sierpnia 1944 roku, Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler. Oni wykonali zadanie bez mrugnięcia okiem...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa o Powstaniu Warszawskim w Berlinie. "Totalitaryzm bezsilny wobec marzeń"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 15:09
Niezwykła wystawa w niezwykłym miejscu. Na kilka dni przed 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Berlinie w muzeum "Topografii Terroru" prezydenci Polski i Niemiec - Bronisław Komorowski i Joachim Gauck otworzyli wystawę poświęconą bitwie o Warszawę.
rozwiń zwiń