X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Spór o SN. Przeszłość sędziego Józefa Iwulskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 11:21
 - Każda ze stron powinna uderzyć się w pierś, że nie oczyściliśmy życia z postkomuny - mówiła Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 odnosząc się do sprawy sędziego Józefa Iwulskiego. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Artur Soboń (PiS), Marcin Święcicki (PO), Paweł Rabiej (Nowoczesna), Mirosław Maliszewski (PSL) i Tadeusz Cymański (Solidarna Polska).        
Audio
  • 8.07.18 Spór o SN. Przeszłość sędziego Józefa Iwulskiego
Goście audycji 7x24
Goście audycji "7x24"Foto: AK/PR24

Sędzia Józef Iwulski, który z mocy ustawy kieruje pracami SN, w 1982 r. skazał działaczy opozycji niepodległościowej. Materiały archiwalne IPN wskazują na wyroki w sprawach dotyczących opozycji wydawane w latach stanu wojennego przez ppor. Józefa Iwulskiego, sędziego sądów wojskowych w Krakowie i Warszawie. Sędzia przyznał, że był w składzie orzekającym, który skazał działaczy KPN, zapewnia jednak, że do wyroku złożył zdanie odrębne.

Zdaniem Agnieszki Ścigaj wszyscy, którzy funkcjonują dziś w przestrzeni publicznej, a kiedyś tworzyli system powinni zniknąć z życia politycznego. - Nie powinni kształtować polityki dla przyszłych pokoleń. Ludzie aż tak w poglądach się nie zmieniają, mogą tylko dostosować się do realiów. Przez 30 lat ponosimy konsekwencje zaniechania dekomunizacji - powiedziała posłanka Kukiz'15.

Marcin Święcicki przypomniał, że w 1990 roku ponad 80 proc. sędziów SN zostało zweryfikowanych. - Można było jeszcze raz zlustrować tych sędziów pod kątem ich wyroków. Czy urągały zasadom sprawiedliwości i przyzwoitości? Byli sędziowie, działacze PZPR, którzy wydawali wyroki uniewinniające, w zawieszeniu, starali się. Wiele osób chciało robić coś dobrego, wydawało się, że system nigdy nie runie - tłumaczył gość audycji "7x24".

Artur Soboń uważa, że bohaterstwo sędziego Iwulskiego budzi wątpliwości. - Przyznał, że był w składach orzekających, ale fizycznie wyroków nie wydawał. Po czym zapowiedział, że ujawni dokumenty i tych dokumentów nie ujawnił - podkreślił. Poseł PiS zaprotestował też przeciwko sugestii, że jego środowisko nie było zdeterminowane w sprawie dekomunizacji. 

- Obawiam się, że sytuacja idzie w tę stronę upartyjnienia sądownictwa jak w latach 80. Po 1989 roku staraliśmy się żeby sądownictwo nie było upartyjnione. Oczywiście należało przeprowadzić głębszą lustrację i dekomunizację. Byłem tego zwolennikiem. Dziś mielibyśmy czas rozliczeń zamknięty, tymczasem ciągle tkwimy w roku 1989, w PRL. Zajmujemy się stanem wojennym zamiast przyszłością - mówił z kolei Paweł Rabiej.

Również Mirosław Maliszewski uważa, że ludzie, którzy pełnili funkcje w PRL jak sędzia Iwulski nie powinni dziś pastować ważnych urzędów. - Są skompromitowani tym, że uczestniczyli w tamtym systemie - podkreślił. Jego zdaniem większości Polaków to jednak nie interesuje. Ważniejsze jest dla nich np. to czy zarabiają pieniądze i do jakich szkół uczęszczają ich dzieci.

Natomiast według Tadeusza Cymańskiego uproszczeniem jest sprowadzanie zmian w sądownictwie do kwestii historycznych. - Niezawisłość sędziów po trzykroć tak. Bezkarność i nieodpowiedzialność po trzykroć nie. Jest wielkim nadużyciem mówienie o sędziach, że to kasta niesprawiedliwych ludzi. Sami się tak nazwali ze szkodą dla środowiska. Znakomita większość z nich jednak ciężko pracuje. Zmiany mają bronić autorytetu sędziów - tłumaczył.

Więcej w nagraniu

Gospodarzem programu była Katarzyna Gójska.

Audycja 7x24 jest przygotowywana we współpracy z Telewizją Republika.

Polskie Radio 24/tj

7x24 - wszystkie audycje

----------------------------------

Data emisji: 8.07.18

Godzina emisji: 9.06


 

 

 


  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Dnia: Publicyście o sporze wokół Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 19:45
Zgodnie z obowiązującą ustawą o SN, sędziowie, którzy do dziś ukończyli 65 lat, po północy przechodzą w stan spoczynku. Małgorzata Gersdorf ukończyła 65 lat. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie możliwości orzekania. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Antoniego Dudka (UKSW) oraz prof. Jacek Zaleśnego (UW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka: na szczytach sądownictwa nadal są ludzie z PRL-owskim dorobkiem

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 09:58
Na samych szczytach polskiego sądownictwa cały czas są ludzie, którzy nie rozstali się ze swoim PRL-owskim dorobkiem; część środowiska sędziowskiego jest przekonana, że stoi ponad prawem i dobrym obyczajem - oceniła w piątek posłanka PiS Joanna Lichocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Tygodnia. Opór przeciwko reformie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 13:36
– Żyjemy w stanie wrzenia w Rzeczypospolitej, w którym nie liczą się argumenty. Zasadne jest tylko rozpaczliwe poszukiwanie lidera lub pomysłu, dzięki któremu można dogryźć władzy – powiedział w „Podsumowaniu Tygodnia” Miłosz Lodowski, publicysta związany z portalem Rebelya.pl. Odniósł się w ten sposób, m.in. do trwającego sporu o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości.
rozwiń zwiń