Polskie Radio

Spór o SN. Przeszłość sędziego Józefa Iwulskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 11:21
 - Każda ze stron powinna uderzyć się w pierś, że nie oczyściliśmy życia z postkomuny - mówiła Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 odnosząc się do sprawy sędziego Józefa Iwulskiego. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Artur Soboń (PiS), Marcin Święcicki (PO), Paweł Rabiej (Nowoczesna), Mirosław Maliszewski (PSL) i Tadeusz Cymański (Solidarna Polska).        
Audio
  • 8.07.18 Spór o SN. Przeszłość sędziego Józefa Iwulskiego
Goście audycji 7x24
Goście audycji "7x24"Foto: AK/PR24

Sędzia Józef Iwulski, który z mocy ustawy kieruje pracami SN, w 1982 r. skazał działaczy opozycji niepodległościowej. Materiały archiwalne IPN wskazują na wyroki w sprawach dotyczących opozycji wydawane w latach stanu wojennego przez ppor. Józefa Iwulskiego, sędziego sądów wojskowych w Krakowie i Warszawie. Sędzia przyznał, że był w składzie orzekającym, który skazał działaczy KPN, zapewnia jednak, że do wyroku złożył zdanie odrębne.

Zdaniem Agnieszki Ścigaj wszyscy, którzy funkcjonują dziś w przestrzeni publicznej, a kiedyś tworzyli system powinni zniknąć z życia politycznego. - Nie powinni kształtować polityki dla przyszłych pokoleń. Ludzie aż tak w poglądach się nie zmieniają, mogą tylko dostosować się do realiów. Przez 30 lat ponosimy konsekwencje zaniechania dekomunizacji - powiedziała posłanka Kukiz'15.

Marcin Święcicki przypomniał, że w 1990 roku ponad 80 proc. sędziów SN zostało zweryfikowanych. - Można było jeszcze raz zlustrować tych sędziów pod kątem ich wyroków. Czy urągały zasadom sprawiedliwości i przyzwoitości? Byli sędziowie, działacze PZPR, którzy wydawali wyroki uniewinniające, w zawieszeniu, starali się. Wiele osób chciało robić coś dobrego, wydawało się, że system nigdy nie runie - tłumaczył gość audycji "7x24".

Artur Soboń uważa, że bohaterstwo sędziego Iwulskiego budzi wątpliwości. - Przyznał, że był w składach orzekających, ale fizycznie wyroków nie wydawał. Po czym zapowiedział, że ujawni dokumenty i tych dokumentów nie ujawnił - podkreślił. Poseł PiS zaprotestował też przeciwko sugestii, że jego środowisko nie było zdeterminowane w sprawie dekomunizacji. 

- Obawiam się, że sytuacja idzie w tę stronę upartyjnienia sądownictwa jak w latach 80. Po 1989 roku staraliśmy się żeby sądownictwo nie było upartyjnione. Oczywiście należało przeprowadzić głębszą lustrację i dekomunizację. Byłem tego zwolennikiem. Dziś mielibyśmy czas rozliczeń zamknięty, tymczasem ciągle tkwimy w roku 1989, w PRL. Zajmujemy się stanem wojennym zamiast przyszłością - mówił z kolei Paweł Rabiej.

Również Mirosław Maliszewski uważa, że ludzie, którzy pełnili funkcje w PRL jak sędzia Iwulski nie powinni dziś pastować ważnych urzędów. - Są skompromitowani tym, że uczestniczyli w tamtym systemie - podkreślił. Jego zdaniem większości Polaków to jednak nie interesuje. Ważniejsze jest dla nich np. to czy zarabiają pieniądze i do jakich szkół uczęszczają ich dzieci.

Natomiast według Tadeusza Cymańskiego uproszczeniem jest sprowadzanie zmian w sądownictwie do kwestii historycznych. - Niezawisłość sędziów po trzykroć tak. Bezkarność i nieodpowiedzialność po trzykroć nie. Jest wielkim nadużyciem mówienie o sędziach, że to kasta niesprawiedliwych ludzi. Sami się tak nazwali ze szkodą dla środowiska. Znakomita większość z nich jednak ciężko pracuje. Zmiany mają bronić autorytetu sędziów - tłumaczył.

Więcej w nagraniu

Gospodarzem programu była Katarzyna Gójska.

Audycja 7x24 jest przygotowywana we współpracy z Telewizją Republika.

Polskie Radio 24/tj

7x24 - wszystkie audycje

----------------------------------

Data emisji: 8.07.18

Godzina emisji: 9.06


 

 

 


  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Dnia: Publicyście o sporze wokół Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 19:45
Zgodnie z obowiązującą ustawą o SN, sędziowie, którzy do dziś ukończyli 65 lat, po północy przechodzą w stan spoczynku. Małgorzata Gersdorf ukończyła 65 lat. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie możliwości orzekania. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Antoniego Dudka (UKSW) oraz prof. Jacek Zaleśnego (UW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka: na szczytach sądownictwa nadal są ludzie z PRL-owskim dorobkiem

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 09:58
Na samych szczytach polskiego sądownictwa cały czas są ludzie, którzy nie rozstali się ze swoim PRL-owskim dorobkiem; część środowiska sędziowskiego jest przekonana, że stoi ponad prawem i dobrym obyczajem - oceniła w piątek posłanka PiS Joanna Lichocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Tygodnia. Opór przeciwko reformie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 13:36
– Żyjemy w stanie wrzenia w Rzeczypospolitej, w którym nie liczą się argumenty. Zasadne jest tylko rozpaczliwe poszukiwanie lidera lub pomysłu, dzięki któremu można dogryźć władzy – powiedział w „Podsumowaniu Tygodnia” Miłosz Lodowski, publicysta związany z portalem Rebelya.pl. Odniósł się w ten sposób, m.in. do trwającego sporu o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości.
rozwiń zwiń