Polskie Radio
Section05
Małgorzata Gersdorf

"Lektura dla dociekliwych badaczy prawidłowości wyboru I Prezesa SN". Prezydent pokazał dokument dot. Gersdorf

Za wybranych przez Zgromadzenie Ogólne SN uważa się dwóch kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów - głosi stanowisko SN z 2017 r., w którym odniesiono się do ważności wyboru sędzi Małgorzaty Gersdorf na I Prezesa SN. Dokument udostępnił prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo prawo polityka społeczeństwo POLSKA Małgorzata Manowska Małgorzata Gersdorf reforma sądownictwa

"Starsi sędziowie usiłują wykluczyć nowych”. Sędzia o sytuacji w SN

– Mamy sytuację, w której starsi sędziowie usiłują wykluczyć sędziów powołanych w 2018 r. i później od możliwości wywierania wpływu na obsadę stanowiska w Sądzie Najwyższym – powiedział w TVP Info sędzia Aleksander Stępkowski, mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na sędziego SN. Po siedmiu godzinach sobotnich obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN przewodniczący im sędzia Kamil Zaradkiewicz ogłosił przerwę do wtorku do godz. 10.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo Małgorzata Gersdorf Kamil Zaradkiewicz Andrzej Duda prezydent

Zgromadzenie sędziów ws. wyboru kandydatów na I Prezesa SN przerwało obrady

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przerwało obrady. Miało na nich wybrać komisję skrutacyjna niezbędną w procesie wyłaniania pięciu kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Dwa odbyte dzisiaj głosowania nie wyłoniły członków komisji. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wznowi obrady jutro w południe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo Małgorzata Gersdorf Kamil Zaradkiewicz Andrzej Duda prezydent

Kamil Zaradkiewicz uchylił decyzję Małgorzaty Gersdorf. Wiemy, co ze sprawami Izby Dyscyplinarnej

Kamil Zaradkiewicz uchylił decyzję poprzedniego Pierwszego Prezesa SN Małgorzaty Gersdorf ws. przekazywania spraw rozpatrywanych dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną do innych izb tego sądu. Wpływające sprawy dyscyplinarne sędziów pozostaną wstrzymane do wyroku TK lub utraty mocy przez postanowienie TSUE.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Kamil Zaradkiewicz sądownictwo POLSKA

Wiceminister sprawiedliwości: Sąd Najwyższy musi odzyskać szacunek i zaufanie

- Najważniejsze jest to, aby Sąd Najwyższy odzyskał swój szacunek i należne mu zaufanie. To jest pewna wizytówka sądownictwa. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z wyjątkową aktywnością o charakterze politycznym ze strony sędziów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Dorota Kania reforma sądownictwa Małgorzata Gersdorf Kamil Zaradkiewicz Sąd Najwyższy

"Chwyt". Publicysta o artykule "Gazety Wyborczej" na temat Kamila Zaradkiewicza

-  Z jednej strony mamy postulaty środowiska LGBT dotyczące małżeństw i adopcji. Z drugiej strony, jeżeli ktoś po stronie PiS jest homoseksualistą, to można mu tym przyłożyć - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor, publicysta "Gościa Niedzielnego". Pełniący obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego prof. Kamil Zaradkiewicz został zaatakowany przez "Gazetę Wyborczą" tekstem "Niebezpieczna przeszłość Kamila Zaradkiewicza", w którym GW sugeruje homoseksualną orientację sędziego Sądu Najwyższego. 
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Kamil Zaradkiewicz Gazeta Wyborcza homoseksualizm POLSKA

"Uwikłała Sąd Najwyższy w grę polityczną". Tomasz Latos o Małgorzacie Gersdorf

- Na szczęście ta prezesura się skończyła. Mówię "na szczęście" nie dlatego, że kwestionuję dorobek prawniczy i tytuły Małgorzaty Gersdorf, ale dlatego, że niepotrzebnie uwikłała Sąd Najwyższy w grę polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Tomasz Latos.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 głosowanie korespondencyjne Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy Kamil Zaradkiewicz

Kamil Zaradkiewicz: jesteśmy świadkami oczekiwanego przełomu w wymiarze sprawiedliwości

"Podejmuję się w tym trudnym czasie zaszczytnej funkcji kierowania Sądem Najwyższym, deklarując jej wykonywanie zgodnie ze standardami niezależności, rzetelności oraz z dbałością o najwyższe standardy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości" - napisał w oświadczeniu sędzia Kamil Zaradkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Kamil Zaradkiewicz Małgorzata Gersdorf prawo

Jacek Ozdoba: prof. Kamil Zaradkiewicz to jeden z najlepszych polskich prawników

- Prof. Kamil Zaradkiewicz nie jest politykiem. Nie jest związany z żadną opcją polityczną. Przez wiele lat udowodnił, że jest wybitnym cywilistą. To jeden z najlepszych polskich prawników. Nie ma żadnych jego wypowiedzi ani działań politycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Adrian Klarenbach Jacek Ozdoba Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

"Znak kontynuacji procesu zmian". Piotr Semka o nominacji dla Kamila Zaradkiewicza

- Osoba prof. Kamila Zaradkiewicza może być negowana przez opozycję podobnie, jak dzieje się to z Julią Przyłębską. (…) Jednak atmosfera panująca na polskiej scenie politycznej powoduje, że trudno znaleźć kogoś, kto jest poza sporem - powiedział Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy". Do sprawy nominacji dla tymczasowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego odniósł się również Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Adrian Stankowski Piotr Semka Koronawirus w Polsce Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Kamil Zaradkiewicz reforma sądownictwa sądownictwo sąd

Karol Gac: Małgorzata Gersdorf była mocno zaangażowana politycznie po stronie opozycji

- Kończy się pewna epoka. Małgorzata Gersdorf, przynajmniej przez ostatnich kilka lat, była bardzo mocno zaangażowana politycznie po stronie opozycji. To widać też po dzisiejszych komentarzach dziennikarzy i polityków związanych z opozycją. Widać żal i smutek - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Karol Gac Magdalena Złotnicka

"Niefunkcjonująca samodzielnie, instrumentalnie wykorzystywana". Mec. Andrzejewski o Małgorzacie Gersdorf

- I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf stanowiła tylko zewnętrzny wierzchołek góry lodowej. To osoba niefunkcjonująca samodzielnie, instrumentalnie wykorzystywana, za którą stoi cały zespół ludzi podejmujących decyzje - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf sądownictwo reforma sądownictwa Piotr Andrzejewski Ryszard Gromadzki