Polskie Radio
Section05
Małgorzata Gersdorf

"Prof. Gersdorf powinna zrzec się urzędu"

"Sędziowie Sądu Najwyższego nie chodzili z żadnymi świeczkami. Nigdy nie byłam politykiem, nie mam swady politycznej. Bronię niezależności sądów i sądownictwa" - powiedziała na Komisji Sprawiedliwości pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Internauci jednak szybko znaleźli zdjęcia, które poddają w wątpliwość jej słowa. Sprawę skomentowali w Rozmowie Polskiego Radia 24 Marcin Horała (PiS) i Marek Sowa (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Sąd Najwyższy reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24 Małgorzata Gersdorf POLSKA

„Platforma Obywatelska próbuje wkroczyć do gry”

- PO próbuje wkroczyć do gry. W ostatnich tygodniach w przekazie narracyjnym debaty publicznej w Polsce dominuje bowiem tematyka dotycząca rządu i tego, co rząd zrobił – powiedział w audycji Północ Południe politolog prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi lidera PO Grzegorza Schetyny dotyczącej złożenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska Marsz Niepodległości rząd Beaty Szydło krs Małgorzata Gersdorf rekonstrukcja rządu

Debata nt. "Resortowych tóg". "Zmiany muszą być głębokie"

W Domu Technika w Warszawie odbyła się debata wokół książki dziennikarza "Gazety Polskiej" Macieja Marosza pt. "Resortowe togi". Oprócz autora udział w niej wzięli dziennikarz Marcin Wolski, mec. Łukasz Andrzejewski, mec. Lech Obara, były opozycjonista Piotr Jegliński oraz publicysta Adrian Stankowski.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Andrzej Duda prezydent krs

Presja środowiskowa a podziały polityczne

Na Małgorzatę Gersdorf spadła fala krytyki po tym, jak wzięła udział w zaprzysiężeniu Justyna Piskorskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Dzień później rzecznik Sądu Najwyższego próbował tłumaczyć obecność na tej uroczystości pierwszej prezes SN następująco: „W trudnym okresie stresów i przepracowania każdemu z nas zdarzają się kroki podjęte bezrefleksyjnie”. Czy presja środowiskowa decyduje o podziałach politycznych w Polsce? W audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali o tym Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Tomasz Krok (Fronda Lux).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Trybunał Konstytucyjny

Prezes SN w pałacu prezydenckim. "To kapitulacja"

„W trudnym okresie stresów i przepracowania każdemu z nas zdarzają się kroki podjęte bezrefleksyjnie” – brzmi oświadczenie rzecznika Sądu Najwyższego na temat udziału prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf na uroczystości ślubowania nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Grzegorz Łaguna (Superstacja) i Piotr Gabryel (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Piotr Gabryel reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24 Trybunał Konstytucyjny prezydent Andrzej Duda