X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Joanna Lichocka: na szczytach sądownictwa nadal są ludzie z PRL-owskim dorobkiem

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 09:58
Na samych szczytach polskiego sądownictwa cały czas są ludzie, którzy nie rozstali się ze swoim PRL-owskim dorobkiem; część środowiska sędziowskiego jest przekonana, że stoi ponad prawem i dobrym obyczajem - oceniła w piątek posłanka PiS Joanna Lichocka.
Joanna Lichocka: część środowiska sędziowskiego jest przekonana, że stoi ponad prawem i dobrym obyczajem
Joanna Lichocka: część środowiska sędziowskiego jest przekonana, że stoi ponad prawem i dobrym obyczajemFoto: PAP/Tomasz Wojtasik

Czwartkowa "Gazeta Polska Codziennie" podała, że sędzia Józef Iwulski był w składzie orzekającym, który w 1982 r. skazał działaczy opozycji niepodległościowej. Gazeta powołuje się na materiały archiwalne IPN, które wskazują na wyroki w sprawach dotyczących opozycji wydawane w latach stanu wojennego przez ppor. Józefa Iwulskiego, sędziego sądów wojskowych w Krakowie i Warszawie. Według "GPC" sędzia przyznał, że był w składzie orzekającym, który skazał działaczy KPN; zapewnia jednak, że do wyroku złożył zdanie odrębne.

Iwulski, Prezes Sądu Najwyższego, który kieruje Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, pytany przez dziennikarzy portalu Onet.pl czy nie starał się sprawdzić i wyjaśnić w IPN przypisaną do jego nazwiska listę osób skazanych, odpowiedział: "Nie badałem tego. I może to był błąd. Nie sądziłem, że w niektórych środowiskach będzie to takie ważne. I wykorzystywane będzie do walki z Sądem Najwyższym".

- To jest istotne, czy pan (sędzia Iwulski) skazywał w stanie wojennym czy nie. I nie jest to wykorzystywane do walki z SN, tylko jest to opowieść o tym, z czym mamy do czynienia - powiedziała w czwartek w TVP1 Lichocka. Posłanka przypomniała w tym kontekście środowe wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim, w którym powiedział, że w SN nadal zasiadają sędziowie, którzy skazywali w procesach w stanie wojennym.

- To jest bardzo smutne, że tak wysoko, na samych szczytach polskiego sądownictwa cały czas są ludzie, którzy nie rozstali się ze swoim PRL-owskim dorobkiem i że oni nadal chcą decydować o kształcie Polski, o tym, jak Polacy są sądzeni - powiedziała posłanka PiS.

- Wydaje mi się, że środowisko sędziowskie - nie całe, ale ta część, która jest aktywna w walce politycznej, przeciwko zmianom, które zachodzą po 2015 r. - jest przekonana, że stoi ponad prawem i ponad dobrym obyczajem. Niektórzy z tych sędziów, bez żadnej żenady występuje na politycznych meetingach łamiąc zasadę apolityczności. Ale też mam wrażenie, że mają poczucie, że historii nie było, że za nic nie odpowiadają, np. za to co robili w PRL. Że to jest wręcz ich dorobkiem - dodała.

Do doniesień dotyczących sędziego Iwulskiego odniósł się w czwartek rzecznik SN Michał Laskowski, który poinformował, że sędzia potwierdził w czasie rozmowy z nim fakt orzekania w jednej tzw. politycznej sprawie. Laskowski dodał, że prawdopodobnie w piątek sędzia Iwulski "opublikuje w tej sprawie własnoręczne oświadczenie".

Laskowski podkreślił, że prezes Iwulski, będąc sędzią sądu wojewódzkiego, w czasie stanu wojennego został powołany do obowiązkowej służby wojskowej w sądzie wojskowym. - Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale szereg sędziów zostało wówczas powołanych do odbywania obowiązkowej służby wojskowej w tej formie. W trakcie jej odbywania uczestniczył w wydaniu jednego wyroku, który miał zabarwienie polityczne - powiedział rzecznik SN.

Jak poinformował, wyrok dotyczył pięciu osób. Dodał, że prezes Iwulski wobec wszystkich zgłosił zdanie odrębne domagając się ich uniewinnienia wskazując powody prawne, a wobec dwóch dodatkowo wskazał na brak dowodów. - W tej sprawie pojawiają się przekłamania np. wczoraj w TVP Info, nawet w programie, w którym uczestniczyłem, pojawiły się informacje, że to zdanie odrębne, które dotyczyło dwóch osób. Nie, dotyczyło wszystkich pięciu - powiedział Laskowski. 

pkur


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Julia Przyłębska odpowiada na list sędziów: zasady wyznaczania składów orzekających TK są zgodne z ustawą

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 11:26
Zarzucane przez sędziów TK "nieprawidłowości" w postaci "niejasnych kryteriów wyznaczania sprawozdawców i przewodniczących składów orzekających" Trybunału są bezzasadne - oświadczyła prezes TK Julia Przyłębska. Jej zdaniem przyjęte zasady wyznaczania składów orzekających są zgodne z ustawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister spraw zagranicznych: rząd w terminie udzieli Komisji Europejskiej odpowiedzi ws. SN

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 11:47
- Rząd polski udzieli w terminie, wyznaczonym do 2 sierpnia, odpowiedzi Komisji Europejskiej na wezwanie do usunięcia uchybienia w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent wysłał pismo m.in. do Małgorzaty Gersdorf o jej przejściu w stan spoczynku

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 13:31
- Prezydent Andrzej Duda wysłał w czwartek imienne pisma do sędziów SN i NSA, którzy nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, ze stwierdzeniem, że na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym z dniem 4 lipca przeszli w stan spoczynku - poinformował prezydencki minister Andrzej Dera.
rozwiń zwiń