Polskie Radio

Loty VIP-ów. Jacek Sasin: ustawa może być przyjęta 30 sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 21:08
- Projekt ustawy ws. lotów służbowych najważniejszych osób w państwie zostanie przyjęty jeszcze w tej kadencji Sejmu; 30 sierpnia to najbardziej właściwa data, kiedy ta ustawa mogłaby być przez parlament przyjęta - powiedział w piątek wicepremier Jacek Sasin.
Audio
  • Wicepremier Jacek Sasin o lotach najważniejszych osób w państwie (IAR)
Rządowy samolot Boeing 737-800NG na lotnisku wojskowym w Warszawie
Rządowy samolot Boeing 737-800NG na lotnisku wojskowym w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Powstanie projektu ustawy, który ma uregulować kwestie lotów służbowych najważniejszych osób w państwie zapowiedział pod koniec lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński po ujawnieniu przez media informacji ws. lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

W piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przedstawił najważniejsze założenia projektu ustawy ws. lotów służbowych najważniejszych osób w państwie. Przewidują one m.in. wprowadzenie centralnego rejestru lotów typu HEAD oraz zakaz przelotów dla rodzin czy parlamentarzystów nie uczestniczących w oficjalnych delegacjach. W projekcie ma także pojawić się definicja "oficjalnej delegacji".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Joachim Brudziński: chcemy służyć Polsce i wymagać od siebie więcej, niż poprzednicy

dworczyk 1200 pap.jpg
Loty VIP-ów. Michał Dworczyk: przygotujemy nową ustawę w tej sprawie

Szef kancelarii premiera zaprosił do prac nad projektem przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych na poniedziałek na godz. 14. Do prac zostaną zaproszeni też szefowie kancelarii: prezydenta, Sejmu, Senatu, premiera, a także Urząd Lotnictwa Cywilnego i MON.

"Chcemy te kwestie rozwiązać"

Jacek Sasin mówił w TVP Info, że projekt ustawy ws. lotów służbowych najważniejszych osób w państwie, zostanie "w krótkim czasie" przyjęty przez parlament. - To jest oczywiste, że w tej kadencji. Parlament ma następne posiedzenie 30 sierpnia, to się wydaje taka najbardziej właściwa data, kiedy ta ustawa mogłaby być przez parlament przyjęta - podkreślił wicepremier. - Chcemy te kwestie rozwiązać, kwestie, które nasi poprzednicy z PO bardzo zagmatwali - dodał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Elżbieta Witek: spierajmy się na racje, szanujmy człowieka

Wicepremier był również pytany, dlaczego rząd nie zdecydował się na wprowadzenie odpłatnej możliwości przelotów dla rodzin. - Rozmawialiśmy o tym, ale uznaliśmy, że to nie jest celowe. To zawsze budzi pokusy obchodzenia tego. Zresztą, samoloty rządowe to nie są samoloty, na które powinno się sprzedawać bilety, a de facto to by do tego doprowadziło - powiedział Sasin.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Kowal: gratuluję Elżbiecie Witek wyboru na stanowisko marszałka Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 17:50
- Cechy osobiste predestynują Elżbietę Witek do tego, by wprowadzić nową kulturę osobistą do Sejmu. Gratuluje jej wyboru na stanowisko marszałka, bo jest to taki najwyższy szczebelek w karierze posła - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kowal, polityk Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata dnia. Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu. "Pokazała niezwykłą klasę"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 19:40
Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu. Była minister zastąpiła Marka Kuchcińskiego. W Polskim Radiu 24 odnieśli się do tego publicyści: Adam Buła (Polska the Times) i Piotr Grzybowski (Radio Warszawa).
rozwiń zwiń