Polskie Radio

MAEA: w nieznanym dotąd obiekcie w Iranie znaleziono ślady uranu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 20:25
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w raporcie, że ślady uranu znaleziono w obiekcie, którego Iran nie ujawnił wcześniej jako zakładu związanego z programem nuklearnym. AP zwraca uwagę, że choć MAEA nie informuje o położeniu obiektu, to Izrael i USA utrzymują, że te utajnione zakłady znajdują się na przedmieściach Teheranu.
Hassan Rouhani
Hassan RouhaniFoto: PAP/EPA/PRESIDENTIAL OFFICE / HANDOUT

AP przypomina, że premier Izraela Benjamin Netanjahu informował wcześniej o "tajnym składzie atomowym", który miał się właśnie znajdować w pobliżu Teheranu. Izrael utrzymuje, że materiał, na ślady którego natrafiła też MAEA, jest produktem irańskiego wojskowego programu budowy broni nuklearnej.


PAP Iran budowa reaktora jądrowego 1200.jpg
Iran buduje nowy reaktor jądrowy w elektrowni w Buszehrze

Podziemne zakłady nuklearne

Raport MAEA potwierdza też, że Iran wzbogaca uran w swoich podziemnych zakładach nuklearnych Fordo, w którym znajduje się obecnie ponad 1 tys. wirówek.

Irańska agencja energii atomowej ogłosiła już w minionym tygodniu wznowienie wzbogacania uranu w podziemnych zakładach w Fordo, około 180 km na południe od stolicy kraju Teheranu. Wcześniej zapowiedział to prezydent Iranu Hasan Rowhani.

Jak przypomina Reuters, Iran stopniowo rezygnuje z kolejnych ograniczeń, jakie na jego program nuklearny nakładało międzynarodowe porozumienie z 2015 roku, odkąd prezydent Donald Trump wycofał Amerykę z tego układu.

Krytyka UE

Unijni ministrowie spraw zagranicznych, jeszcze w oczekiwaniu na raport, skrytykowali postawę Iranu i uznali ją za "bardzo niepokojącą" w związku z ogłoszeniem przez Teheran w ubiegłym tygodniu wznowienia wzbogacania uranu w zakładach w Fordo.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas zagroził wykorzystaniem zapisów mogących prowadzić do sankcji. Chodzi o możliwość uruchomienia mechanizmu rozstrzygania sporów przez sygnatariuszy zgodnie z art. 36 umowy. Jeśli proces ten nie zakończyłby się pozytywnie, UE mogłaby przywrócić sankcje wobec Iranu.


shutterstock_546633970 teheran 1200.jpg
Jaka będzie przyszłość układu nuklearnego z Iranem?

Kroki wobec Teheranu

Jeszcze w poniedziałek w Paryżu odbędzie się spotkanie z udziałem Maasa, szefa MSZ Francji Jean-Yves'a Le Driana i szefa dyplomacji Wielkiej Brytanii Dominica Raaba, na którym mają oni "przedyskutować kolejne kroki", jakie należy podjąć wobec Teheranu. Te trzy kraje unijne, wraz z USA, Chinami i Rosją były sygnatariuszami porozumienia, które miało zagwarantować, że Iran nie będzie miał broni nuklearnej.

Zakłady wzbogacania uranu w Fordo, zgodnie z porozumieniem z 2015 roku, miały być przekształcone w ośrodek naukowo-techniczny z pozostawieniem tam pewnej liczby wirówek w celu wytwarzania stabilnych izotopów o cywilnym przeznaczeniu. Wznowienie wzbogacania uranu w tych zakładach jest uważane za czwartą fazą zmniejszania przez Iran jego zobowiązań nuklearnych. 

jj

 

Czytaj także

Iran znów nagina zasady. Ogranicza zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 13:55
Prezydent Iranu Hasan Rowhani ogłosił we wtorek, że Teheran podejmie kolejne kroki w stronę redukowania swych zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego, poprzez wpompowanie w środę gazowego heksafluorku uranu do 1044 wirówek w zakładach w Fordo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Rosja rozpoczyna nowy wyścig zbrojeń?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 17:32
Moskwa wysłała do Kaliningradu drony, a na Oceanie Północnoatlantyckim trwa operacja ośmiu atomowych okrętów podwodnych Marynarki Wojennej Rosji. Tymczasem, prezydent Putin wydał nietypowe oświadczenie.
rozwiń zwiń