Polskie Radio

Dodatkowa pomoc dla rolników. Ruszają kredyty preferencyjne

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 10:30
W związku z pandemią banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzielą kredytów preferencyjnych dla rolników. Dzięki dopłatom rolnik będzie mógł uzyskać tańszy kredyt niż na warunkach komercyjnych. Będą to kredyty inwestycyjne oraz "klęskowe".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Fot. Min. Rolnictwa

– W związku z trudną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa przygotowaliśmy nowe wsparcie dla rolników. Uruchamiany dodatkowe kredyty preferencyjne. Od poniedziałku rolnicy mogą składać już wnioski w oddziałach swoich banków współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że bankom przekazano już decyzje w tej sprawie.


shutterstock_żywność etykieta 1200.jpg
Minister rolnictwa zachęca, by w dobie kryzysu kupować polską żywność. Zobacz, jak ją rozpoznać

Miliard złotych na kredyty "klęskowe"

ARiMR udostępniła współpracującym bankom dodatkowe limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do oprocentowania kredytów. Jeżeli wyczerpie się pula środków, zostanie zwiększona w miarę zapotrzebowania. Na cele inwestycyjne na dopłaty do części oprocentowanie kredytów jest 4 mln zł, co pozwoli na uruchomienie akcji kredytowej w wysokości 500 mln zł. Natomiast w przypadku kredytów na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych – "klęskowych" – limit akcji kredytowej wyniesie 1 mld zł, a na dopłaty do oprocentowania przeznaczone jest 21,8 mln zł.

Kredyty inwestycyjne mogą być przeznaczone na zakup gruntów rolnych, budowę i modernizację budynków służących do produkcji rolnej oraz tworzenie infrastruktury gospodarstw, zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Kwota kredytów inwestycyjnych dla jednego gospodarstwa rolnego wynosi 5 mln zł, natomiast działy specjalne produkcji rolnej mogą uzyskać kredyty do wysokości łącznie 8 mln zł. W przypadku kredytów przeznaczonych na przedsięwzięcia w zakresie przetwórstwa kwota kredytu wynosi do 16 mln zł.


eastnews ardanowski 1200.jpg
Ardanowski: rolnik to taki sam przedsiębiorca jak inni

Środki na wznowienie produkcji

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, mogą starać się o kredyt na wznowienie produkcji obrotowy lub inwestycyjny. Do wniosku o udzielnie kredytu klęskowego trzeba dołączyć protokół oszacowania szkód. Kwota kredytu nie może przekroczyć wysokości szkód w uprawach rolnych lub zwierzętach gospodarskich oszacowanych przez komisję. O taki kredyt można ubiegać się przez 12 miesięcy od daty sporządzenia protokołu oszacowania szkód.

Jego beneficjentami mogą być rolnicy indywidualni, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Do uzyskania kredytu nie jest konieczne wniesienie wkładu własnego. Rozliczenie 50 proc. środków obrotowych odbywa się na podstawie dokumentów zakupu od dnia wystąpienia szkody.

Pieniądze na zakupy i naprawy

Kredyty „klęskowe” obrotowe są przeznaczone na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej, m.in. kwalifikowanego materiału siewnego i szkółkarskiego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza żywego, pasz treściwych i koncentratów, pasz objętościowych.

Natomiast z kredytu "klęskowego" inwestycyjnego można sfinansować naprawę zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich, uszkodzonych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych, elementów infrastruktury rolniczej oraz zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego i stada podstawowego inwentarza żywego.

ARiMR informuje

Kredytów preferencyjnych udzielają banki: Bank Polskiej Spółdzielczości i SGB-Bank, a także zrzeszone w nich Banki Spółdzielcze oraz BNP Paribas Bank Polska, Krakowski Bank Spółdzielczy, PEKAO oraz Santander Bank Polska.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl w zakładce "Pomoc krajowa" oraz w bankach udzielających kredytów.

https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa​

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/akg/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ardanowski uspokaja ws. koronawirusa: produkcja jest na wysokim poziomie, mamy zapasy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 06:49
Praca tylko na terenie własnych gospodarstw oraz robienie umiarkowanych zapasów żywności - o takich działaniach w związku z rozprzestrzenianiem koronawirusa mówi szef resortu rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski: rolnik to taki sam przedsiębiorca jak inni

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 13:11
Są takie zawody, w których nie można podporządkować się zaleceniom i zostać w domu. Należy do nich również rolnik, który musi zadbać o inwentarz, albo przygotować pole pod uprawę. Rolników obejmą również ustawy tzw. tarczy antykryzysowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co rolnicy zyskają na tarczy antykryzysowej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 10:05
Zasiłek opiekuńczy na dzieci, zwolnienie z obowiązku opłacania składek do KRUS, zmiany dotyczące zachowania ważności orzeczeń wydanych m.in. na podstawie przepisów o ubezpieczeniach - to rozwiązania proponowane dla rolników w tarczy antykryzysowej. Ulgi przysługują także przedsiębiorcom rolnym. O szczegółach poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa zachęca, by w dobie kryzysu kupować polską żywność. Zobacz, jak ją rozpoznać

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 12:13
- Polscy konsumenci powinni kupować rodzimą żywność, bo tylko w ten sposób mogą uchronić polskie rolnictwo i przemysł przetwórczy przed upadkiem - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W grudniu premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że jest to najlepszy sposób na wsparcie gospodarki. Warto zatem wiedzieć, jak odróżnić polski produkt od zagranicznego na sklepowej półce.
rozwiń zwiń