Polskie Radio

Polskie Radio w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 18:46
10 kwietnia 2020 roku minęło dziesięć lat od katastrofy smoleńskiej. W hołdzie jej Ofiarom, o godzinie 8.41, na wszystkich antenach Polskiego Radia zostały odczytane nazwiska 96 ofiar tej tragedii. 
.
.Foto: Grzegorz Lipiński

O godzinie 16.00, również na wszystkich antenach Polskiego Radia oraz w internecie na stronie PolskieRadio.pl, przypomnieliśmy "Nadzwyczajny koncert symfoniczny w hołdzie Ofiarom", który odbył się 18 kwietnia 2010 roku, w dniu pogrzebu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W koncercie zabrzmiały dwa wybitne dzieła polskiej muzyki poważnej III Symfonia („Symfonia pieśni żałosnych” op. 36) Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Epitafium katyńskie Andrzeja Panufnika.

Dziś, w sobotę 11 kwietnia

Program 1 Polskiego Radia zaprezentuje premierowe słuchowisko Wacława Holewińskiego w reżyserii Janusza Kukuły „Strach trawi sumienie powoli”. Spektakl został poświęcony 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wystąpią w nim: Anna Cieślak, Grażyna Barszczewska, Jarosław Gajewski, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński i Andrzej Ferenc. Emisja o godz. 21.35.

Program 2 Polskiego Radia o godzinie 19.00 wyemituje słuchowisko Feliksa Netza „Odchodzimy” w reżyserii Jana Warenyci. Jest to opowieść człowieka, który miał być jednym z 96 pasażerów samolotu Tu-154M lecącego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku, ale swoje miejsce odstąpił innej osobie. W słuchowisku wystąpią: Mariusz Benoit, Tomasz Borkowski, Halina Łabonarska i Joanna Sobieska.

Program 3 Polskiego Radia zakończy rozpoczętą 6 kwietnia prezentację wybranych przemówień i wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego z albumu „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo”, jednego z dwóch albumów wydanych w tym roku przez Polskie Radio w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Niezwykłe albumy

Polskie Radio wydało dwa pomnikowe albumy fonograficzne w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej: „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo” oraz „Smoleńsk – ostatnia misja”, których fragmenty zostaną zaprezentowane na wszystkich antenach Polskiego Radia.

ALBUM SMOLENSK 1200.jpg
10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia

Album pt. "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" jest pełnym fonograficznym kompendium wiedzy na temat prezydentury prof. Lecha Kaczyńskiego. Zamieszczone na pięciu płytach CD archiwalne wypowiedzi prezydenta z całego okresu jego urzędowania uzupełnia ciekawa i wyjątkowa szata graficzna. Współtworzy ją przeszło sto fotografii dokumentujących ważne momenty prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego.

Okładka płyty Okładka płyty

Album pt. "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku" składa się z dwóch płyt. W warstwie słownej wydawnictwa (CD 1) znajdują się zarejestrowane w czasie uroczystości żałobnych, które odbyły się po 10 kwietnia 2010 r., archiwalne nagrania wypowiedzi ważnych postaci Kościoła oraz polskiej polityki i najnowszej historii takich jak kard. Józef Glemp, kard. Kazimierz Nycz, Janusz Śniadek, Maciej Łop​iński. Ta część albumu zawiera listę 96 ofiar katastrofy wraz z biogramami przygotowanymi pod redakcją Mariana Piotra Romaniuka (Dom Wydawniczy Rafael).

lech kaczyński 663.JPG
Lech Kaczyński - sylwetka prezydenta

W warstwie muzycznej wydawnictwa (CD 2) znalazły się dwa fundamentalne dla polskiej muzyki utwory: związane z martyrologią katyńską: "Epitafium katyńskie na orkiestrę" Andrzeja Panufnika oraz III Symfonia - "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. Jest to zapis nadzwyczajnego koncertu symfonicznego W hołdzie Ofiarom, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 18 kwietnia 2010 r.  

Portal PolskieRadio24.pl przygotował RAPORT SPECJALNY, w którym znajdą się wyjątkowe rozmowy z ekspertami, publicystami i świadkami tamtych dni. Publikujemy także najważniejsze analizy i informacje dotyczące śledztwa smoleńskiego. Całość uzupełnia bogaty zbiór materiałów archiwalnych poświęconych prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pierwszej damie - Marii Kaczyńskiej.

Katastrofa smoleńska - raport specjalny redakcji PolskieRadio24.pl Katastrofa smoleńska - raport specjalny redakcji PolskieRadio24.pl

Co jeszcze na antenach Polskiego Radia?

Każda z anten wyemitowała specjalne audycje, reportaże, słuchowiska oraz wspomnienia dotyczące katastrofy i wszystkich jej ofiar. Nie zabrakło również komentarzy socjologów, politologów, psychologów, polityków, osób duchownych i publicystów. Serwisy informacyjne poszczególnych anten przekazywały relacje z obchodów 10. rocznicy katastrofy.

Program 1 Polskiego Radia

Od 2 do 9 kwietnia, przed serwisem „Aktualności Jedynki” przypominane były sylwetki wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

Czabański1200.jpg
Niezwykły album Polskiego Radia. Krzysztof Czabański: ma pomnikowy charakter

9 kwietnia, po godz. 23.00, antena wyemitowała audycję specjalną Małgorzaty Raduchy, ukazującą reakcje Polaków i mediów światowych na komunikat o katastrofie. Z kolei 10 kwietnia, w paśmie reportażowym, stacja nada kilka reportaży poświęconych tematyce rocznicowej, w tym m.in. „Czas zjednoczenia” Olgi Mickiewicz (o godz. 23.10). W audycji będzie można posłuchać rozmów autorki z ludźmi, którzy na wieść o tym co wydarzyło się w Smoleńsku, gromadzili się na ulicach, w kościołach i pod budynkiem Sejmu RP w kwietniu 2010 roku.

Program 2 Polskiego Radia

Od 6 kwietnia, w paśmie „Kwadrans bez muzyki” (godz. 15.00-15.15), Program 2 przypominał postaci Krystyny Bochenek, Anny Walentynowicz, Tomasza Merty, Andrzeja Przewoźnika i Janusza Krupskiego. Wspominają ich bliscy, przyjaciele oraz współpracownicy. 

Program 3 Polskiego Radia

Od 6 kwietnia Program 3 rozpoczął prezentację wybranych przemówień i wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego z albumu „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo”, jednego z dwóch albumów wydanych w tym roku przez Polskie Radio w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej.

shutterstock_lech kaczyński 1200.jpg
"Przywracają pamięć". Prezydencki lekarz o albumach Polskiego Radia

Prezentacja zakończy się 11 kwietnia. Dnia 10 kwietnia od godz. 8.57 do 18.57 Radiowa Trójka prezentowała specjalny cykl audycji, w których znajdą się wypowiedzi m.in.: Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej, Ryszarda Kaczorowskiego, gen. Franciszka Gągora, Macieja Płażyńskiego, Janusza Kurtyki, Andrzeja Przewoźnika, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Stefana Melaka.

O godzinie 9.00 antena przypomniała fragmenty „Śniadania w Trójce” z 10 kwietnia 2010 roku.

Polskie Radio 24

Zgodnie z informacyjnym charakterem stacji, Polskie Radio 24 upamiętniła rocznicę katastrofy smoleńskiej, emitując przede wszystkim rozmowy ukazujące to tragiczne wydarzenie z dzisiejszej perspektywy. Zaprezentowane zostaną wspomnienia, reportaże i wywiady analizujące i oceniające wpływ katastrofy smoleńskiej na Polskę i jej obecną politykę.

Do rozmowy, antena zaprosiłą m.in. prof. Leszka Żukowskiego i Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

Radiowa Czwórka

Od 6 kwietnia Czwórka przypominała sylwetki Lecha Kaczyńskiego, Anny Walentynowicz, o. Józefa Jońcy i Janusza Zakrzeńskiego.

9 kwietnia o godz. 21.15 stacja wyemitowała reportaż „Tamten czas” Magdy Skawińskiej.

Także Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom i Polskie Radio dla Zagranicy 10 kwietnia o godz. 8.41 włączyły się w odczytywanie nazwisk wszystkich 96 Ofiar katastrofy smoleńskiej, a o godz. 16.00 – tak jak główne anteny Polskiego Radia – wyemitowały nagranie nadzwyczajnego koncertu symfonicznego w hołdzie Ofiarom, zarejestrowane 18 kwietnia 2010 roku.

******************

Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 czasu polskiego (10.41 czasu moskiewskiego), kiedy to polski samolot rządowy Tu-154M rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Zginęło 96 osób - wszyscy, którzy znajdowali się na pokładzie.

Czytaj także

Współpracownik Lecha Kaczyńskiego: dziś brakuje takich polityków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 13:24
– Lech Kaczyński był na tyle unikalnym politykiem, że wiedział bardzo dobrze, co robi i jakie są konsekwencje tych czynów. Dzisiaj wśród polityków brakuje takiego odczucia, że ich działania mogą mieć dalekosiężne znaczenie – mówił w Jedynce były współpracownik śp. Prezydenta, Marcin Roszkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Sasin: pamiętamy, co się działo po tragedii smoleńskiej. Wtedy budowaliśmy żywy pomnik

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 20:03
- Wiemy, jak było trudno w pierwszych miesiącach, co działo się pod Pałacem Prezydenckim, te sceny wokół krzyża, który postawili zaraz po tragedii harcerze. To zdziczenie, które spotkało tych, którzy pod krzyżem oddawali hołd tym, którzy polegli - mówił Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem 24 opowiadając o drodze, jaką trzeba było przejść zanim udało się zbudować pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wyjątkowe świadectwo tragedii smoleńskiej". Jan Józef Kasprzyk o albumach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 09:45
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówi, że albumy Polskiego Radia poświęcone ofiarom katastrofy smoleńskiej są wyjątkowym świadectwem tamtej tragedii. Polskie Radio w 10. rocznicę katastrofy w Smoleńsku wydało dwa unikatowe albumy: "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".
rozwiń zwiń