Polskie Radio

"Eureka" i "Strefa rodzica". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 16:37
Program 1 zastanowi się, czym są fale terahercowe i do czego służą. Polskie Radio Dzieciom odpowie na pytania Słuchaczy o edukację domową dzieci. Zapraszamy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Suradech Prapairat
logo 

PONIEDZIAŁEK, 3 SIERPNIA

W audycji "Lato z Radiem" (9.00 - 12.00, prowadzi: Daniel Wydrych) w drodze śladami Turystycznej Listy Przebojów. Wraz ze Sławą Bieńczycką odwiedzimy Muzeum Siarki w Tarnobrzegu - jedyne takie muzeum... na świecie! Co ma wspólnego Kaplica Zygmuntowska na Wawelu z siarką? Jaką rolę odegrała najstarsza kopalnia siarki w Bitwie pod Grunwaldem? W jaki sposób siarka przyczyniła się do przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy? I co ma wspólnego nazwa siarka z siarczystym mrozem? O historii siarki w dawnej Rzeczpospolitej i współczesnej, o największej kolekcji kufli górniczych w Polsce, o skansenie maszyn z kopalni odkrywkowej, o tradycjach górniczych, o mundurze górnika oraz o tym, w których produktach stosowanych przez nas na co dzień znajduje się siarka. Gościem audycji będzie pomysłodawca muzeum dr Adam Wójcik, kierownik Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu. ​

Ze słuchaczami porozmawiamy o wakacyjnych kłamstwach, o tych wyjazdach wakacyjnych, na których nie byliśmy i o innych wydawałoby się niewinnych kłamstewkach. Ponadto w audycji kolejna odsłona akcji „Moje Archiwum”. 

W godz. 13.00-15.00  na "Muzyczną Jedynkę" zaprasza Ula Kaczyńska

Między godz. 15.00 a 18.00 audycja "Ekspres Jedynki", (prowadzi: Grzegorz Frątczak), a w niej m.in. "Komentarz dnia" i "Więcej świata".  

O godz. 19.07 w "Eurece" (prowadzi: Krzysztof Michalski) o tym jak wykorzystać fale terahercowe ((audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej). W ostatnich dnia ukazała się w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Physical Review X" – Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego (American Physical Society) praca naukowców z Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA w Warszawie, (utworzonego w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej), którzy odkryli możliwość wzmacniania fal terahercowych przez nanostruktury grafenowe w temperaturze pokojowej. Odkrycie to otwiera drogę do opracowania różnorodnych nowatorskich technologii, wykorzystujących właśnie promieniowanie terahercowe. Gościem programu będzie profesor Wojciech Knap - jeden z laureatów konkursu w programie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej MAB – wybitny polski fizyk (absolwent UW) pracujący od wielu lat we Francji (CNRS - Francuska Akademia Nauk i Uniwersytet w Montpellier), który z profesorem Thomasem Skotnickim (absolwent elektroniki na Politechnice Warszawskiej, potem przez lata zatrudniony we Francji na Politechnice w Grenoble) postanowili przypomnieć zapomniane pasmo promieniowania elektromagnetycznego - zwane inaczej luką terahercową i stworzyć w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie ośrodek CENTERA, czyli Centrum Badań i Zastosowań Technologii Terahercowych. 

O godz. 19.30 na "Jedynkę dzieciom" zaprasza Agnieszka Kunikowska. Będziemy mówić o surwiwalu na wakacjach. 

Po godz. 20.00 audycja "Tu jest muzyka". Zaprasza Zbigniew Zegler

Po godz. 21.00 "Kulturalna Jedynka". Zaprasza Joanna Sławińska. Młodzi utalentowani reżyserzy polscy szturmem przebijają się na rynki zagraniczne, otrzymują propozycje od zagranicznych producentów i dystrybutorów filmowych. Niedawno Małgorzata Szumowska zrealizowała swój całkowicie anglojęzyczny film pt „The Other Lamb” . Plany pracy za granicą ma także Jan Komasa, twórca między innymi „Sali samobójców. Hejtera”. 

Na zakończenie dnia (godz. 23.00) audycja "Lato z Jedynką". Dorota Truszczak zaprasza na konkurs popularnonaukowy "WIST". Zagadkowe opowieści o wydarzenia i bohaterach  Bitwy Warszawskiej 1920 roku przygotował Piotr Zarzycki – historyk wojskowości.


PONIEDZIAŁEK 3 SIERPNIA

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Jakub Kukla

"Moją rolą, tak to widzę, jest nie tylko odtworzenie, wyeksponowanie i ożywienie kompozytorskich intencji, ale także w pewnym sensie sięgnięcie do umysłu i świadomości samego kompozytora. Podobnie jak wielki aktor musi w jakiś sposób „stać się” postacią, którą przedstawia, tak ja, kiedy prowadzę dzieła Debussy’ego, czuję się zupełnie inną osobą niż wtedy, gdy dyryguję utworami Czajkowskiego. Wykonanie przełomowego Kwartetu Debussy’ego w wersji na orkiestrę smyczkową jest prawdopodobnie czymś, co sam Debussy uważałby za niemożliwe" - to słowa Josepha Swensona, dyrygenta, który poprowadził NFM Orkiestrę Leopoldinum​ w albumie "Debussy - Tchaikovsky".  To pierwsza płyta  zespołu zrealizowaną pod batutą jego szefa artystycznego.​ O albumie porozmawiamy z Christianem Danowiczem - koncertmistrzem NFM Orkiestry Leopoldinum, z którą regularnie występuje jako solista i dyrygent. W audycji również opowiemy o Koncercie in memoriam Andrzeja Strzeleckiego.  

W Wydarzeniu wezmą udział muzycy i aktorzy, na których życie Artysta wpłynął w niepodważalny sposób – wszystkich inspirował do działań, rozbudzał i podtrzymywał ich talenty, a niektórym nawet… wyprostował życiorysy - czytamy na stronie Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza 

12.05 – 12.45 – Płyta na lato – prowadzi Grzegorz Dąbrowski

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków

Trzymające w napięciu opowieści, nieoczekiwane zwroty akcji, dramatyczne decyzje i wydarzenia, które zmieniły historię – te zużyte, reklamowe hasła tym razem w pełni oddają atmosferę opowieści, które dla Państwa przygotowaliśmy. Rozpoczniemy w 1919 roku, kiedy toczone jeszcze walki o granice przerodziły się w wojnę. W roku 1920, który Kazimierz Wierzyński nazywa najburzliwszym w historii polski, prześledzimy najważniejsze wydarzenia, a obok relacji ze sztabu generalnego i analizy prowadzonej przez dowódców, posłuchamy opowieści z frontu i żołnierskich, czasem pełnych humoru, często dramatycznych wspomnień. Wyprawa Kijowska, Bitwa Warszawska, ostatnia bitwa kawaleryjska w tej części świata - Bitwa pod Komarowem, Bitwa Niemeńska - w opowieściach świadków wydarzenia sprzed 100 lat ożywają, pola bitew wypełniają szarże, a historyczne nazwy przestają być punktami na mapie, stając się historiami ludzi.

Z żołnierskich wspomnień, rozmów, fragmentów słuchowisk i komentarzy ułożyliśmy cykl audycji, które epizod po epizodzie ukażą nam wydarzenia sprzed 100 lat.   

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Michał Nagy

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Stefan Żeromski – aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

. 

PONIEDZIAŁEK 3 SIERPNIA

00.00 - 02.00  Nie do powiedzenia  Agnieszka Furtak-Bilnik 

02.00 - 04.00  Annały Migały – Michał Migała 

04.00 - 06.00  Trójkowy budzik – Justyna Grabarz

06.00 - 09.00  Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek taśma

7.35 Cykl muzyczny P. Metza - Andrzej Zaucha

7.40 Polscy policjanci w zagranicznych kurortach - pomoc dla lokalnej policji 

8.13 Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz

8.45 Muzyczny rozkład jazdy 

09.00 – 13.00   Byle do 13.00 – Ryszard Jaźwiński i Mariusz Owczarek

9.30   Informator ekonomiczny

10.15 Vlogowskaz

10.45 Fajny Film

11.30 Instrukcja obsługi człowieka - Grażyna Dobroń

11.45 Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje” - przyg. Barbara Marcinik 

13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

W tym:

13.10   Kocham Pana, Panie Sułku 

14.00 - 15.00  Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda 

14.30   Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann - przyg. Barbara Marcinik

15.00 - 16.00   W Tonacji Trójki - Piotr Stelmach

16.00 – 19.00  Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45  Trzy Strony Świata – Ernest Zozuń

18.12  Reportaż w Trójce

19.00 - 21.00  Wieczór z Trójką - Michał Margański 

21.00 - 22.00    Klub Trójki  

22.00 - 23.00  Sekcja rytmiczna – Marta Malinowska 

23.00 - 00.00   Audycja publicystyczno-muzyczna 

.

PONIEDZIAŁEK 3 SIERPNIA

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 - zapowiedź najnowszego odcinka czwórkowego mini serialu Definicja Brzmienia. Tym razem poznajemy historię Garage. Jaki utwór uznaje się pierwszą kompozycję utrzymaną w tym stylu? Jak nowe brzmienie przeniosło się z Nowego Yorku na Wysypy Brytyjskie? Czym była londyńska scena niedzielna? Jak z 2stepu zrodziły się inne podgatunki takie jak bassline, dubstep i grime? 

Stacja Kultura 10.00-12.00 - w wakacyjnym cyklu "Biblioteka muzyka" Damian Sikorski sprawdza, co czytają i o czym piszą muzycy. Gościem kolejnego odcinka będzie Arek Kłusowski. Wśród propozycji artysty znajdzie się książka "Respect. Życie Arethy Franklin". 

W audycji porozmawiamy również z Adamem Hlebowiczem z Instytutu Pamięci Narodowej o płycie „Dziesięć kroków. Memoriał warszawski 1944”. Wszystkie teksty piosenek powstały w oparciu o autentyczne relacje uczestników Powstania Warszawskiego. 

Strefa prywatna 20.00-21.30 - narkotyki na wakacjach - często młodzi ludzie sięgają po nie wtedy po raz pierwszy. Z dala od domu, nad jeziorem, poznając kogoś na imprezie. Tym razem Weronika Puszkar zaprasza na rozmowę nie o uzależnieniach, ale o "pierwszych razach" z narkotykami, które mogą zakończyć się tragedią. Jakie chwyty stosują dilerzy na wakacjach? Co się dzieje na imprezach? Jak powiedzieć "nie"? 

Strefa Dread 22.00-00.00 - wywiad ze Stephenem Newlandem z jamajskiej grupy Rootz Underground, z okazji wydania przez nich potrójnego albumu "Red Gold Green". Zaprasza "Maken", czyli Mirosław Dzięciołowski.

. 
PONIEDZIAŁEK 3 SIERPNIA


17.15 „Skarbonka" - Podróże z kanapką. Podczas wycieczki musimy jeść, a to dobry przykład, aby poprzez ceny jedzenia spojrzeć na gospodarkę odwiedzanego kraju. Ile muszą zarabiać mieszkańcy Norwegii, a ile Indii, aby codziennie kupić posiłek?

18:00-19:00 „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” - Z Bartkiem Popczyńskim o jego rowerowej wyprawie po Parkach Narodowych w Polsce. Dlaczego Bartek postanowił odwiedzić wszystkie Parki Narodowe w Polsce, podróżując na rowerze i jak się do tej wyprawy przygotowywał? O tym, jakie parki już odwiedził i które jeszcze przed nim opowie w audycji.

Dla rodziców: 

21:00-23:00 „Strefa rodzica” - Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o edukacji domowej, ale nie wiesz, kogo o to zapytać. Na pytania o edukację domową odpowiadają redaktorzy Magazynu Kreda: Anna Marszałek i Agnieszka Pleti.

.  

 

PONIEDZIAŁEK 3 SIERPNIA

Marcin Majchrowski w premierowym odcinku pasma Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? (g. 12.00) prezentuje nagrania m.in. Barkaroli Fis-dur i Ballady As-dur wykonaniu Benno Moiseiwitscha na fortepianie współczesnym oraz na historycznym Erardzie z 1849 roku Walca Es-dur op. 18 w interpretacji Tatiany Shebanovej. Mariusz Gradowski w ósmym odcinku programu Chop-in-pop (g. 21.00) prezentuje dzieła związane z Fryderykiem Chopinem poprzez… nazwę – zabrzmią Chopiniany przeróżnych gatunków muzycznych.

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak