Polskie Radio

"Ty jesteś moje imię i w kształcie, i w przyczynie". Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:55
Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to piękne i dramatyczne, bo w cieniu wciąż zagrażającej śmierci, świadectwo wielkiej miłości. W centrum świata poety stoi jego żona – Barbara.
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Grzegorz Lipiński/PR

W multimedialnym serwisie www.baczynski.polskieradio24.pl mówimy o historii uczuć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, dla którego przez większość życia najważniejszymi osobami byli rodzice Stefania i Stanisław Baczyńscy. Aż do zimy 1941 roku, gdy poznał Barbarę, swoją przyszłą żonę. Ich miłość, dzięki poezji Baczyńskiego, przeszła do historii literatury.

Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej o historii miłości Krzysztofa i Basi:

 src=" //static.prsa.pl/803c23f5-f974-4144-815f-04804722cbb4.file"

Baczyński to nie tylko jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów, lecz także prozaik i rysownik. Podczas wojny był konspiratorem, harcmistrzem Szarych Szeregów, podchorążym Armii Krajowej, wreszcie - powstańcem warszawskim poległym w walce. Prywatnie był natomiast ukochanym synem i kuzynem, kochającym mężem i zięciem, przyjacielem i kolegą.

Ale jaki człowiek kryje się za tą legendą?

Te najróżniejsze oblicza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pokazujemy w serwisie www.baczynski.polskieradio24.pl, przygotowanym z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy. Stworzona przez zespół portalu PolskieRadio24.pl strona składa się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia – opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Czytaj także

Szare Szeregi: wychowanie przez walkę

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 05:50
Ich program zawierał się w haśle "Dziś - jutro - pojutrze", oznaczał: "Dziś" - to okres okupacji i przygotowanie do powstania. "Jutro" - otwarta walka zbrojna z okupantem. "Pojutrze" - praca w wolnej Polsce. 27 września 1939 roku powstały Szare Szeregi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta z karabinem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 05:55
22 stycznia mija 99 lat od dnia urodzin poety, powstańca warszawskiego, którego wybitna twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:50
22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.
rozwiń zwiń