Dzisiaj o godz. 11 rozpoczął się 24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczny temat przewodni Pikniku to "Klimat i My". Przez cały tydzień odbiorcy będą mogli brać udział w spotkaniach, pokazach naukowych i warsztatach w sieci. Piknik odbędzie się bowiem - z uwagi na pandemię COVID-19 - w formie zdalnej.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik online. Rozmowy i ciekawostki w radiowej Trójce
"Rzeczy, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień"
- Teraz, po dłuższym czasie takiego funkcjonowania, widzimy, że pozornie ta formuła online jest o tyle lepsza, że w Pikniku Naukowym może wziąć udział więcej osób - wskazała w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - Formuła plenerowa pikniku mogła pomieścić określoną liczbę osób i to tylko tych, którzy odwiedzili akurat stolicę, to formuła online pozwala na dużo szersze wyjście do odbiorców - wskazała prezes Polskiego Radia i podkreśliła, że "odbiorców", bowiem forma online pozwala na formułę video, która umożliwi zobaczenie tego, co się dzieje - zarówno w streamingu, jak i w filmikach. - Różnego rodzaju doświadczenia, przeprowadzane w studiu stacjonarnym, będą mogły oglądać rzesze odbiorców, wręcz miliony, do czego zachęcam - podkreśliła prezes Polskiego Radia.
Czytaj także:
- Polskie Radio i NCK przygotowało masę atrakcji, mnóstwo audycji: spotkania z naukowcami, ekspertami, ale także z tymi, którzy amatorsko zajmują się klimatem i mogą opowiedzieć o różnych swoich doświadczeniach na co dzień. To będą spotkania z pracownikami Instytutu Meteorologicznego, pracownikami obserwatoriów astronomicznych, np. z pracownikami wysokogórskiego obserwatorium na Kasprowym Wierchu. To są rzeczy, z którymi na co dzień nie mamy do czynienia, o których niewiele słyszymy - wskazuje prezes Polskiego Radia. - Specjalnie dla Państwa, przygotowaliśmy mnóstwo pouczających i atrakcyjnych audycji. Bądźcie Państwo z nami - zaapelowała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
02:37 Kamińska-pkini-Jedynka--PR1_SC1 2021_05_08-06-47-33.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zaprasza na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik ("Wolna sobota z jedynką"/ Jedynka)
"Klimat i my" - Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
- Przez cały dzień będzie można nam towarzyszyć, uczestniczyć w bardzo wielu niezwykle interesujących wydarzeniach - mówił szef CNK Robert Firmhofer. - Tych form jest bardzo dużo, są formy dla dzieci, gdzie razem z nimi możemy budować domki dla owadów, poidełka dla ptaków, czy robić różnego rodzaju eksperymenty, ale są też poważne formy, dyskusja z naukowcami na temat zmieniającego się klimatu. Będzie okazja do zadania pytań, jakie nas nurtują, bo wszyscy mamy różne pytania, zastanawiamy się, czy to na pewno jest nasza wina i skąd my to wiemy, że ten klimat zmienia się pod wpływem CO2 - dodał. Wskazał, że będzie można także zdalnie uczestniczyć w wyprawach badawczych na Spitsbergen, czy do polskiej stacji w Arktyce. - To wyjątkowe możliwości, jakich dostarcza nam internet - podkreślił Robert Firmhofer.
01:32 Firmhofer--PR1_SC1 2021_05_08-07-20-57.mp3 Robert Firmhofer zaprasza na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik ("Wolna sobota z Jedynką")
8 i 9 maja odbędą się spotkania online prowadzone na żywo, podzielone na 3 bloki:
- 11.00-12.30 propozycje dla najmłodszych - dzieci będą mogły zobaczyć proste eksperymenty, dowiedzieć się, jak obserwować przyrodę, a także nauczyć się robić budki dla owadów i kosmetyki;
- 14.30-16.00 najciekawsze eksperymenty - doświadczenia prowadzone przez młodych naukowców, materiały związane ze zdrowiem i tematy związane ze smogiem, emisją dwutlenku węgla i lodowcami;
- 18.00-19.30 wieczór dla starszych piknikowiczów - spotkania z ekspertami na żywo i materiały przygotowane przez instytucje badawcze.
Równolegle będą odbywały się online warsztaty o klimacie, spotkania, podczas których będzie można dowiedzieć się, co mają ze sobą wspólnego zmiana klimatu i smog, usłyszeć o fuzji, czyli jak stworzyć Słońce na Ziemi oraz o wpływie energii jądrowej na zatrzymanie zmian klimatycznych - to i wiele innych naukowych tematów dostępnych na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Sobotnie spotkanie zakończy pokaz nieba, prowadzony na żywo z Planetarium Centrum Nauki Kopernik, a niedzielne - pokaz naukowy o klimacie.
Z kolei od poniedziałku do piątku na stronie pikniknaukowy.pl dostępne będą wirtualne namioty, w których zaprezentowane zostanie ponad 300 filmów przygotowanych przez 110 instytucji, jak na przykład Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Centrum Badań Kosmicznych.
***
Audycja: "Wolna sobota z Jedynką"
Prowadzący: Maja Mazurek
Gość: Agnieszka Kamińska (prezes Polskiego Radia), Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 8.05.2021
Godz. emisji: 6.47
mbl