Polskie Radio

Serwis "Bitwa Warszawska 1920" w finale kolejnego plebiscytu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 14:45
Specjalny multimedialny serwis Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920", nominowany w kategorii "Edukacja", zwyciężył w I etapie 14. Plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" i decyzją jury wszedł do finałowej piętnastki.
Serwis bitwa1920.gov.pl
Serwis bitwa1920.gov.plFoto: Polskie Radio

To kolejny sukces multimedialnego serwisu Polskiego Radia poświęconego Bitwie Warszawskiej 1920 roku. W czerwcu zdobył on nominację do "Prix Italia 2021". To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych, zwana "radiowym Oscarem".

Czytaj także:
1200_Piłsudski_tablica_TT.jpg
"Ponadczasowy przekaz". Odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu

Wcześniej serwis specjalny bitwa1920.gov.pl był już dwukrotnie doceniany. W marcu otrzymał nagrodę Mobile Trends Awards 2020 w kategorii "Strona mobilna/ RWD - Kultura i edukacja". Kapituła konkursu wyróżniła serwis za "dopracowanie szczegółów zarówno od strony deweloperskiej, jak również wizualnej, którym przyświeca idea - mobile first". Podkreślono również "innowacyjne podejście i zmniejszenie bariery wejścia w historię dla szerokiego grona odbiorców". Pod koniec ubiegłego roku serwis otrzymał Nagrodę Srebrnego BohaterONa 2020.

Poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku serwis specjalny został przygotowany przez Polskie Radio we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa" z okazji stulecia bitwy. Jest największym i najbogatszym serwisem internetowym poświęconym temu wydarzeniu, a zarazem jedną z najbardziej multimedialnych i interaktywnych stron historycznych, które powstały w naszym kraju.

Czytaj także:

Nagrania, filmy i mapy

Czytaj także:
Pogrzeb Piłsudskiego NAC  1200.png
To była największa taka uroczystość w historii Polski. 86 lat temu odbył się pogrzeb Józefa Piłsudskiego.

Portal przekazuje wiedzę na temat Bitwy Warszawskiej, jednocześnie przypominając atmosferę tamtych dni i przeprowadzając użytkownika przez najistotniejsze fakty wojny polsko-bolszewickiej.

Serwis jest wzbogacony o liczne nagrania uczestników tamtych wydarzeń, pochodzące z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Można tu posłuchać wspomnień, między innymi, francuskiego generała Maxime’a Weyganda, w 1920 roku członka Misji Międzysojuszniczej do Polski, czy generała Kazimierza Sosnkowskiego, ale także zwykłych żołnierzy czy ochotników przybyłych z różnych stron świata. Wśród materiałów wideo są bezcenne archiwalia.

Na stronie dostępne są także mapy sytuacji geopolitycznej w 1920 roku oraz grafiki i animacje z porównaniem potencjału Armii Polskiej i Armii Czerwonej.

Przetłumaczony na sześć języków (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, ukraiński i węgierski) serwis stał się jedną z głównych form rozpowszechniania wiedzy o Bitwie Warszawskiej w kraju i na świecie.

***

Czytaj także:
BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" Nominowany do Prix Italia 2021

Od czwartku, kiedy rozpocznie się II etap plebiscytu, poprzez jego stronę internetową będzie można głosować na projekty. Ich opisy wraz ze zdjęciami będą dostępne na stronie whr.muzhp.pl. Głosowanie potrwa do końca sierpnia.

Zachęcamy do odwiedzenia serwisu. 

jbt

Czytaj także

Virtuti Militari – najważniejsze polskie odznaczenie wojskowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 05:55
Jest najstarszym polskim odznaczeniem wojennym i jednym z najstarszych na świecie. Został powołany w 1792 roku i - pomimo prób pohańbienia jego znaczenia przez rosyjskiego zaborcę - pozostał w polskiej pamięci jako symbol męstwa na polu bitwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wiesław Wysocki: wiele łączy rok 2020 z 1920

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 07:40
- Józef Piłsudski podkreślał, że pamięć o ważnych wydarzeniach nie powinna ograniczać się tylko do ich celebrowania. Przy okazji takich rocznic powinniśmy stawiać sobie nowe ambitne cele - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki.
rozwiń zwiń