Polskie Radio

"Zażegnanie sporu z Porozumieniem zależy od Jarosława Gowina". Prezes PiS o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 08:02
- Zażegnanie sporu z Porozumieniem zależy od Jarosława Gowina i jego współpracowników. Pytanie czy są gotowi rozbić Zjednoczoną Prawicę - ocenił prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro
Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew ZiobroFoto: Jerzy Dudek/FORUM

Prezes PiS w wywiadzie dla PAP był pytany m.in. czy jest szansa na zażegnanie obecnego sporu z Porozumieniem.

sąd najwyższy free shutt 1200 .jpg
Prezes PiS: zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w obecnej postaci

- To zależy od jednego człowieka - Jarosława Gowina i jego współpracowników. Pytanie czy są gotowi rozbić Zjednoczoną Prawicę. Najpierw Porozumienie zaakceptowało Polski Ład, później go gwałtownie kwestionuje. Dążenie do zmian koncepcji budowy małych domów do 70 m2 bez żadnych formalności rodzi pytania, czy ktoś chce storpedować ten projekt i czy ma w tym jakiś interes. To nieodpowiedzialne działania wobec obywateli cierpiących na niedostatek mieszkań - powiedział Jarosław Kaczyński.

Czytaj także:

Dopytywany o scenariusz, w którym Jarosław Gowin nie da się przekonać i zarząd Porozumienia na sobotnim posiedzeniu zdecyduje o wyjściu ze Zjednoczonej Prawicy, odpowiedział: - Mamy w tej chwili nie tylko 232 posłów w klubie, ale łącznie 237 posłów, którzy wspierają nasz rząd.

jarosław kaczyński free 663.jpg
Jarosław Kaczyński: osoby niezaszczepione mogą spodziewać się obostrzeń

- Oczywiście byłoby to trudniejsze rządzenie, bez Porozumienia, ale może jeszcze jacyś inni ludzie zdecydują się dołączyć do nas. Opozycja nie jest w stanie doprowadzić do przegłosowania wotum nieufności, chyba że czegoś nie wiem, bo czasem są ludzie szaleni- powiedział prezes PiS.

W sobotę w południe zbierze się zarząd Porozumienia - władze ugrupowania mają zdecydować o dalszej współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy. Posiedzenie zarządu zostało zwołane przez lidera ugrupowania - Jarosława Gowina po dymisji Anny Korneckiej (Porozumienie), którą premier Mateusz Morawiecki w środę odwołał z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

bf

Czytaj także

Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali deklarację programową Polski Ład

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 11:47
Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali deklarację programową Polski Ład. - Tu jest pięć podpisów. Ja wierzę, że niedługo będzie więcej, że to będzie naprawdę szeroki program - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeszcze nie wszystko jest ustalone w ramach całej koalicji". Dr Anusz o Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 16:15
- Widać, że z obozu Zjednoczonej Prawicy dochodzą głosy, że jednak jeszcze nie wszystko jest ustalone w ramach całej koalicji. Jarosław Gowin tradycyjnie już zapowiada kolejne poprawki, uwagi do niektórych ustaw, że jeszcze, moim zdaniem, sprawa Zjednoczonej Prawicy nie jest przesądzona - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz (politolog, Instytut Piłsudskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strzeżek: znam przynajmniej kilku członków Porozumienia, którzy chcą opuścić koalicję

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 12:59
- Znam przynajmniej kilku polityków z zarządu Porozumienia, którzy chcą opuścić koalicję. Wszystko okaże się w sobotę na zarządzie partii, na stole jest każdy scenariusz - powiedział w piątek zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek.
rozwiń zwiń