Polskie Radio

Czas na nową podróż. ABBA wraca po 40 latach!

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 12:12
To z pewnością muzyczny news roku, a może i dekady: legendarny zespół ABBA wraca do gry po prawie 40 latach milczenia! Grupa zaprezentowała dwa nowe utwory z płyty, która ukaże się jesienią. Natomiast na wiosnę przyszłego roku zaplanowane są koncerty z wykorzystaniem futurystycznej technologii.
ABBA w 1974 roku
ABBA w 1974 rokuFoto: Forum / TT Newsagency / Olle Lindeborg

"Dziękujemy, że czekaliście, podróż wkrótce się rozpocznie" – taki komunikat, podpisany przez czworo członków ABBY, wita gości strony abbavoyage.com, przygotowanej specjalnie na wielki comeback grupy, która ostatni raz pojawiła się razem na scenie w 1982 roku. Jak przystało na jeden z najpopularniejszych zespołów w historii, ABBA wraca z wielkim przytupem.

Muzycy ABBY o nowym projekcie "Voyage", źródło: YouTube / ABBA Voyage

Najnowsza technologia i ponadczasowe hity

Ze wspomnianej strony internetowej można się dowiedzieć pierwszych informacji na temat niezwykłych koncertów planowanych na przyszły rok. Będą się one odbywać w wybudowanej specjalnie na tę okoliczność hali w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie, przez pięć dni w tygodniu, począwszy od 27 maja. W weekendy zaplanowane są nawet po dwa występy dziennie. Nie ma jednak obaw o kondycję muzyków ABBY, na scenie zamiast nich pojawią się bowiem… awatary.  

Za cyfrowe wersje Agnethy, Björna, Benny'ego i Anni-Frid odpowiada firma Industrial Light & Magic, założona przez George'a Lucasa i mająca na koncie m.in. produkcję efektów specjalnych do "Gwiezdnych wojen". Jej 850-osobowa ekipa dokłada wszelkich starań, aby muzycy wyglądali jak żywi. – Zarejestrowaliśmy nasze ruchy sceniczne w studiu, które wyglądało jak NASA. Spędziliśmy tam pięć tygodni w hełmach i kombinezonach z czujnikami na naszych ciałach. Wyglądaliśmy śmiesznie, ale naprawdę wlaliśmy siebie w te awatary – opowiada Björn Ulvaeus.

Wirtualnym członkom ABBY na koncertach będzie towarzyszył prawdziwy, 10-osobowy zespół muzyków. Chętni do zobaczenia tego widowiska w hali mogącej pomieścić 3 tysiące widzów, już teraz, za pośrednictwem internetu, mogą się zapisywać do kolejki za biletami, których przedsprzedaż rusza 6 września. Najtańsza wejściówka ma kosztować 21 funtów.

Nowy przystanek w muzycznej podróży

"Żaden comeback nie byłby kompletny bez nowej muzyki" – to kolejny cytat ze strony abbavoyage.com, anonsujący dwa nowe utwory zespołu: "I Still Have Faith in You" i "Don't Shut Me Down", opublikowane w czwartek, 2 września. Są one zwiastunami pierwszego od 40 lat albumu ABBY, który będzie nosił tytuł "Voyage" i ukaże się 5 listopada.

ABBA - "I Still Have Faith in You", źródło: YouTube / ABBA


"Dancing Queen" na schodach. 44 lata temu Abba zagrała w Polsce
pap_19761007_001_Abba_1200x660.jpg
"Dancing Queen" na schodach. 44 lata temu Abba zagrała w Polsce

Najnowsze dzieło szwedzkiej grupy powstało w sztokholmskim studiu Riksmixningsverket, należącym do Benny’ego Anderssona. Znajdzie się na nim łącznie 10 premierowych piosenek, ale tylko dwie z nich (zaprezentowane wczoraj) będzie można usłyszeć podczas przyszłorocznych koncertów. Pozostałe zostały ukończone już po zmapowaniu ciał członków zespołu dla potrzeb londyńskiego show. To jednak nie problem dla fanów, którzy marzą przede wszystkim o tym, aby usłyszeć na żywo wielkie przeboje ABBY, takie jak "Mamma Mia", "Dancing Queen", "Waterloo" czy "The Winner Takes It All".

ABBA - "Mamma Mia", źródło: YouTube / ABBA

Założona w 1972 roku ABBA jest jednym z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki. Według niektórych źródeł grupa sprzedała ponad 400 milionów płyt. Ostatni album studyjny, "The Visitors", ukazał się w 1981 roku. Od występu w programie brytyjskiej telewizji "The Late, Late Breakfast Show" 11 grudnia 1982 roku muzycy nie pokazali się razem na scenie jako zespół, z wyjątkiem prywatnej imprezy w Sztokholmie w 2016 roku, zorganizowanej z okazji 50-lecia znajomości Björna i Benny'ego. Wkrótce potem zaczęły się pojawiać pierwsze informacje o planowanym przez grupę "cyfrowym doświadczeniu rozrywkowym", które nabrało realnych kształtów wraz z oficjalnym ogłoszeniem przyszłorocznych koncertów, poprzedzonych ukazaniem się nowej płyty.

kc

Czytaj także

Musical "Mamma Mia!". Za co go kochamy?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 14:19
- Za optymistyczne przesłanie, że miłość zwycięża, za piosenki Abby i greckie słońce - mówi w Czwórce Beata Olga Kowalska, która w przedstawieniu "Mamma Mia!" w warszawskim Teatrze Roma - 16 marca 2017 roku granym tam już po raz pięćsetny - wciela się w rolę Tanyi.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABBA i winylowe wznowienia ich albumów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 13:45
Być może usłyszymy także ich nowe nagrania.
rozwiń zwiń