Polskie Radio

Największy polski bank mediuje z frankowiczami. Jest już kilkadziesiąt ugód

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 20:10
Klienci PKO BP zgłosili do mediacji 10 tys. umów w kredytach frankowych - poinformował bank. Dodał, że w poniedziałek pierwszy klient podpisał aneks.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock, Korneeva Kristina

- Mediacje z kredytobiorcami frankowymi przyniosły już kilkadziesiąt ugód. Dziś pierwszy klient podpisał aneks. Nasi klienci zgłosili do mediacji 10 tys. umów - podał bank.

mieszkanie 1200.jpg
Ugody frankowe będą "kosztowały" prawie 35 mld zł. To najniższy, szacowany koszt dla banków

W PKO BP program ugód dla kredytobiorców frankowych ruszył na początku października tego roku.

Jak informował wtedy bank, rozwiązanie przygotowane przez PKO BP pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi. W trakcie postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy KNF klient poznaje wszystkie parametry finansowe propozycji, w tym wysokość salda po konwersji oraz kwotę ewentualnej nadpłaty, którą zwróci mu bank. Jak dodano, wniosek składa się przez internet w serwisie transakcyjnym banku. Również spotkania mediacyjne odbywają się online.

Na koniec II kw. 2021 r. w sądach było blisko 9 tys. spraw przeciw PKO BP dotyczących kredytów frankowych. Wartość postępowań wynosiła w tamtym czasie 2,6 mld zł.

PR24, akg

Czytaj także

"Brak alternatywy dla kapitału". Rośnie średnia wartość udzielanych kredytów mieszkaniowych

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 16:50
Średnia wartość nowo udzielonego kredytu mieszkaniowego w I kwartale 2021 roku wyniosła 313 tys. zł. Na koniec roku 2020 było to 305 tys. zł – poinformował Związek Banków Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowicze skarżą się na nękanie przez bank. "Złamano szereg przepisów"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 07:55
W związku ze skargami dotyczącymi nękania kredytobiorców banku BPH, którzy znajdują się z nim w sporze sądowym, Stop Bankowemu Bezprawiu złożyło wnioski o interwencję w tej sprawie do UOKiK, KNF, UODO oraz prokuratury - poinformował prezes Stowarzyszenia Arkadiusz Szcześniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń