Polskie Radio

Wielki Splendor. Krzysztof Czabański: media publiczne dla kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 07:00
Poznaliśmy laureatów Splendorów 2021 - nagród Teatru Polskiego Radia. - Bez świata kultury media nie istnieją. Nie byłoby sensu wzmacniać ich finansowo, a na szczęście to się teraz dzieje - mówił Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN. 
Krzysztof Czabański na gali wręczenia Splendorów.
Krzysztof Czabański na gali wręczenia Splendorów. Foto: Wojciech Kusiński

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego. 

Wielki Splendor 2021

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański objął wydarzenie honorowym patronatem. - Staraliśmy się zawsze udowodnić, że media publiczne służą polskiej kulturze. To jest ich główne zadanie. Bez świata kultury te media nie istnieją, nie byłoby sensu wzmacniać ich finansowo - ocenił.

Jak wskazał, "na szczęście to się teraz dzieje, z różnych powodów, nie tylko ze względu na kulturę". - Dzięki temu jednak również polska kultura, może coś zyskać - powiedział i jak podkreślił "zyskuje".

Szef RMN wskazał jednak, że kluczową rolę pełnią w tym wszystkim odbiorcy, bo bez nich nie byłoby mediów publicznych. - To dzięki państwu mogą one przedstawić bardzo interesującą ofertę - powiedział Krzysztof Czabański.

Posłuchaj
00:30 11439404_1.mp3 Krzysztof Czabański na gali wręczenia Wielkich Splendorów 2021 (IAR)

Przewodniczący RMN zwrócił również uwagę na symbiozę mediów publicznych z artystami. - Media pełnią rolę kulturotwórczą, a mogą ją pełnić dzięki temu, że służą polskiej kulturze, że służą polskim twórcom, że zapraszają ich do współpracy, że popularyzują, przypominają archiwa polskiej kultury i są takim pośrednikiem między odbiorcą, a dziełami - powiedział Krzysztof Czabański.

- To jest praca, która służy informacji, temu, żeby obywatele dobrze się mogli sprawdzić w życiu codziennym, mieli pewien system wartości, odniesień, który będzie później procentował w ich działaniu - dodał.

Posłuchaj
00:33 11439606_1.mp3 Krzysztof Czabański na gali wręczenia Wielkich Splendorów 2021

Laureaci nagrody

Lucyna Malec i Jarosław Gajewski zostali w poniedziałek laureatami Wielkiego Splendora 2021 - nagrody przyznawanej przez zespół Teatru Polskiego Radia. Splendorem Splendorów nagrodzono Włodzimierza Pressa. Honorowego Splendora odebrał Marek Mazur. Podczas gali uhonorowano także debiutantów.

Uroczystość wręczenia nagród poprowadził Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. W gali uczestniczyli także - oprócz przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego - m.in. wiceprzewodnicząca KRRiT Teresa Bochwic oraz prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Zwracając się do nagrodzonych Janusz Kukuła powiedział, że "Teatr Polskiego Radia to jest wasz dom". - Ten dzień jest po to, bym mógł to wobec całego świata powiedzieć: wiecie, że was kocham, ja z kolei wiem, że czasami bez wzajemności, ale to nie umniejsza mojej miłości, więc dziękuję wam, że jesteście, że teatr żyje waszymi talentami, że tak pięknie dzisiaj spotykają się laureaci Wielkich Splendorów, i ludzie artyści, którzy w tym teatrze debiutują - stwierdził.

- To właśnie sztafeta pokoleń, stanowi o naszej sile i o tym, że chcecie do nas przychodzić, że w jakimś sensie w waszych sercach, ciągle jest to wasz dom. Tak było, jest i mam nadzieję, że będzie - dodał.

Od 1988 r. zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielkiego Splendora za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Relacja z wręczenia nagrody Wielki Splendor 2021:

[YouTube Polskiego Radia]

jb

Czytaj także

Nagrody Teatru Polskiego Radia - laureaci nagrody Wielki Splendor 2021

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 16:30
Wybitni twórcy teatru radiowego uhonorowani! Przyznano kolejne statuetki - Splendory 2021 - które corocznie przyznaje Teatr Polskiego Radia. Tradycyjnie, w pierwszy poniedziałek grudnia, uhonorowani zostali również artyści debiutujący w premierowych spektaklach i słuchowiskach. Główne statuetki - Wielkie Splendory otrzymali Lucyna Malec i Jarosław Gajewski. Honorowe statuetki otrzymali Włodzimierz Press i Marek Mazur. Relacja z wydarzenia - wieczorem na stronach internetowych Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Splendor 2021 - debiutanci Teatru Polskiego Radia uhonorowani

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 16:30
Karolina Honchera i Jakub Kordas - zostali uhonorowani statuetką Splendora za debiut aktorski, Przemysław Wyszyński - za debiut dramaturgiczny, Piotr Skotnicki - za debiut muzyczny, a Kamil M. Banasiak - za debiut reżyserski. Nagrody odebrali obok laureatów Wielkiego Splendora - Lucyny Malec i Jarosława Gajewskiego. Honorowe statuetki otrzymali Włodzimierz Press i Marek Mazur. Relacja z wydarzenia - wieczorem na stronach internetowych Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Splendor 2021. Znamy laureatów nagród Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 15:40
Lucyna Malec, Jarosław Gajewski, Włodzimierz Press, Marek Mazur - to laureaci Splendorów 2021 - nagród Teatru Polskiego Radia. Od 1988 roku otrzymują je najlepsi aktorzy i twórcy radiowi za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
rozwiń zwiń