Polskie Radio

Eurowizja 2022: kiedy koncerty? Kto wystąpi? Poznaj rywali Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 07:00
"The sound of beauty" - to hasło przewodnie 66 Konkursu Piosenki Eurowizji. Koncerty półfinałowe i wielki finał odbędą się w dniach 10-14 maja 2022 roku. Miejsce widowiska to hala Pala Alitour (PalaOlipico) w Turynie. W konkursie weźmie udział w sumie 41 państw, w tym Polska. Nasz reprezentant najpierw zmierzy się w półfinale 12 maja. Ostateczne nazwisko polskiego kandydata poznamy 19 lutego. 
Publiczność półfinału podczas Eurowizji w 2014 roku w duńskiej Kopenhadze.
Publiczność półfinału podczas Eurowizji w 2014 roku w duńskiej Kopenhadze. Foto: Prokofiew Wiaczesław / TASS / Forum
  • Telewizja Rai otrzymała prawa do organizacji 66. Konkursu Piosenki Eurowizji dzięki wygranej zespołu Måneskin, reprezentantów Włoch w finale konkursu w 2021 roku.
  • Konkurs odbędzie się w hali PalaOlimpico w Turynie w dniach 10, 12 i 14 maja. 
  • Koszt organizacji imprezy w 2022 roku to 3,5 mln euro. 

Kolejne kraje przedstawiają swoje wybory na Eurowizję 2022. Część artystów to wokaliści wybrani w krajowych konkursach; inni zostali wybrani przez publicznych nadawców. Niektórzy kandydaci przedstawiają też swoje piosenki; inni na razie nie zdradzają utworów. Karty odsłoniły na razie: Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia. 


Albania: Ronela Hajati - "Sekret" 

Albania wyłoniła swojego reprezentanta pod koniec 2021 roku, podczas koncertów FiK (60 edycja Festivali i Këngës), gdzie rywalizowało 17 kandydatów. Wszystkim artystom, którzy występowali na żywo - towarzyszyła orkiestra. Jednak w albańskiej rywalizacji trzeba było również wykonać swój utwór akustycznie lub piosenkę w duecie z jednym z poprzednich reprezentantów. Uczestników oceniali: Anxhela Peristeri - ubiegłoroczna reprezentantka tego kraju, Agim Doçi - autor tekstów (m.in. kilku albańskich piosenek na Eurowizji), Olsa Toqi - kompozytorka (m.in. stworzyła albańską piosenkę na Eurowizję w 2016 roku), Osman Mula - kompozytor i producent, Olti Curri - autor tekstów, Anxhela Faber - blogerka oraz Rozana Radi - piosenkarka i kompozytorka. 

Wyłoniona Ronela jest 33-latką (ur. w 1989 roku w Tiranie). Od najmłodszych lat - poza piosenką - rozwijała się na zajęciach baletowych oraz podczas gry na pianinie. Popularność w kraju zyskała w 2013 roku, po wydaniu singla "Mala Gata". Kilka lat później (w 2019 roku) kolejnym wielkim sukcesem był singiel "Çohu", nagrany z popularnym w Albanii - Donem Phenomem. Z kolei w 2020 roku klub piłkarski KF Tirana zwrócił się do wokalistki, aby ta nagrała hymn klubu z okazji stulecia jego istnienia. W marcu ubiegłego roku Ronela ogłosiła premierę swojej debiutanckiej płyty "RRON", natomiast piosenka "Sekret" miała swoją premierę podczas albańskich preselekcji w grudniu 2021 roku. Proponowany utwór zawiera sporo współczesnych brzmień, ale też odwołań do albańskiego folkloru. Utwór jest wykonywany po albańsku i angielsku: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


Albania uczestniczy w konkursie Eurowizji od 2004 roku, a najlepszy wynik uzyskała w 2012 roku, kiedy Rona Nishliu z utworem "Suus" zajęła piąte miejsce. Najczęściej podczas wyników wymienia się nawzajem punktami z Grecją i Włochami. 


Belgia: Jérémie Makiese

Belgia jako pierwsza poinformowała o swoim wyborze. Reprezentant kraju to 22-latek, który w ubiegłym roku wygrał program "The Voice Belgique". Jérémie urodził się w Antwerpii, w muzykalnej rodzinie o kongijskich korzeniach. W wieku 6 lat wraz z rodziną (w tym - trzema braćmi i siostrą) przeniósł się do Berchem-Sainte-Agathe, a kilka lat później do Dilbeek, spędzając dzieciństwo między dwiema gminami. Od najmłodszych lat śpiewał w kościelnych chórach. Oprócz muzyki, jego pasją jest piłka nożna i ma niebawem dołączyć do jednego z belgijskich drugoligowych klubów. Belgia nie przedstawiła jeszcze piosenki, którą wykona Jérémie. 


Belgia jest jednym z sześciu członków założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji i uczestniczy w nim od 1956 roku. Mimo to kraj ten wygrał konkurs tylko jeden raz: podczas Konkursu w 1986 roku, kiedy pierwsze miejsce zajęła Sandra Kim z utworem "J’aime la vie" (jako 13-latka, najmłodsza uczestniczka w historii). Belgia ma na koncie również osiem ostatnich miejsc w finałach Eurowizji. Najwięcej punktów przyznaje i dostaje od Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzkie Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i walońskie Radio-Télévision belge de la Communauté française (RTBF), którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta. 


Bułgaria: Intelligent Music Project - "Intention" 

Intelligent Music Projec to rockowy zespół, który powstał w 2010 roku. Założył go Milen Wrabewski, a rok temu do formacji dołączył popularny, chilijski wokalista zespołu Rainbow, Ronnie Romero. W skład zespołu wchodzą także: Bisser Iwanow, Sławin Sławczew (zwycięzca bułgarskiego "X-Factor"), Iwo Stefanow, Dimiter Sirakow i Stojan Jankułow (który reprezentował już Bułgarię podczas finałów Eurowizji w 2007 i w 2013 roku). W tym roku Bułgaria zaprezentuje anglojęzyczną piosenkę "Intention": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 

Bułgaria uczestniczy w konkursie od 2005 roku, a najlepszym wynikiem jest drugie miejsce, które w 2017 roku zajął Kristian Kostow z piosenką "Beautiful Mess". Bułgarska telewizja trzykrotnie wycofywała się z udziału w konkursie z powodu problemów finansowych i nie wysłała reprezentanta na konkursy w 2014, 2015 i w 2019 roku. 


Czarnogóra: Vladana Vučinić - "Breathe"

Zwyciężczynią zamkniętych eliminacji w Czarnogórze została Vladana Vučinić, 35-letnia wokalistka z Podgoricy, o macedońskich korzeniach. W 2005 i w 2006 roku brała udział w preselekcjach Serbii i Czarnogóry do Eurowizji. W 2010 roku wydała - jak dotąd - jedyną płytę. Pochodzi z niego jej największy przebój "Sinner city". 

Czarnogóra w konkursie Eurowizji występuje od 2007 roku, choć w latach 1961-1992 Czarnogóra występowała w konkursie jako część Jugosławii, a od 2004 do 2006 roku jako Serbia i Czarnogóra. Najlepszym wynikiem krajowego reprezentanta jest 13 miejsce w 2015 roku, zajęte przez Kneza z utworem "Adio". 


Czechy: (We Are) Domi - "Lights off" 

Głosowanie w czeskich preselekcjach było podzielone między międzynarodowe jury (50%) i głosy publiczności (50%). Głosowanie odbywało się poprzez oficjalną aplikację Eurowizji. W skład komisji jurorskiej weszli byli uczestnicy Eurowizji: Victor Crone (Estonia 2019), TIX (Norwegia 2021), Maraaya (Słowenia 2015), The Black Mamba (Portugalia 2021), Maniża (Rosja 2021), Blind Channel (Finlandia 2021), Go_A (Ukraina 2020, 2021), Daði Freyr (Islandia 2020, 2021), Gjon’s Tears (Szwajcaria 2020, 2021), Jay Aston z zespołu Bucks Fizz (Wielka Brytania, zwycięzcy Eurowizji 1981), Paul Harrington i Charlie McGettigan (Irlandia, zwycięzcy Eurowizji 1994). Spośród siedmiu uczestników zmagań, zwycięzcami głosowania został zespół We Are Domi z piosenką "Lights off". 


Norwesko-czeski zespół Domi założono w 2018 roku w Wielkiej Brytanii. Muzycy tworzą i wykonują muzykę elektro-pop. Wokalistką jest Dominika Haškova (córka emerytowanego czeskiego hokeisty Dominika Haška). Obok niej zespół tworzą: gitarzysta Casper Hatlestad z Stavanger oraz klawiszowiec Benjamin Rekstad z Nesodden. Muzycy poznali się podczas studiów na Leeds College of Music. Wydali dotąd sześć singli. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał zespołu We Are Domi 


Czechy występują w konkursie od 2007 roku, ale z powodu niezadowalających wyników nie brali udziału w latach 2010-2014. W 2015 roku kraj powrócił do konkursu. Najwyższy wynik w historii uzyskał Mikolas Josef, który w 2018 roku zajął szóste miejsce w finale. 


Grecja: Amanda Tenfjord

Amanda Tenfjord (Amanda Georgiadis) ma greckie i norweskie korzenie (matka Norweżka; ojciec - Grek). 25-latka studiuje w Norwegii medycynę i odbywa staż w szpitalu dla pacjentów z Covid-19. Wydała do tej pory dwa singlei. Sama komponuje i pisze teksty. 


Grecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1974 roku i wygrała raz - w 2005 roku dzięki Elenie Paparizou i piosence "My Number One". Grecja przyznaje zazwyczaj najwięcej punktów i najwięcej otrzymuje od Cypru i Hiszpanii. 


Gruzja: Circus Mircus 

Circus Mircus to trio założone w 2020 roku w Tbilisi. Zespół tworzy trzech artystów, których odrzucono w naborze do akademii cyrkowej. Piosenki jeszcze nie znamy, ale podejrzewamy klimat utworu: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał zespołu Circus Mircus 


Gruzja uczestniczy w konkursie Eurowizji od 2007 roku. Najlepszym wynikiem jest dziewiąte miejsce, które w 2010 i 2011 roku zajęły kolejno: Sopo Niżaradze z piosenką "Shine" oraz Eldrine z piosenką "One More Day". W 2009 roku kraj wycofał się z udziału po tym, jak Europejska Unia Nadawców (EBU) nakazała zmianę tekstu piosenki "We Don’t Wanna Put In" zespołu Stephane & 3G, który pośrednio miał nawiązywać do rosyjskiego przywódcy. Gruzja powróciła do konkursu rok później. Kraj dzieli punkty (najwięcej przyznaje i otrzymuje) między Armenię, Azerbejdżan, Litwę, Ukrainę i Rosję. 


Holandia: S10 

Stien den Hollander, występująca pod pseudonimem S10, jest reprezentantką alternatywnego popu i rapu. To 22-latka, która debiutowała jako 17-latka płytą "Snowsniper", za którą otrzymała Edisona, najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w kraju. W zeszłym roku piosenka "Adem je in" okazała się największym komercyjnym sukcesem wokalistki. Z kolei piosenka na Eurowizję została napisana po niderlandzku. Na razie tylko tyle wiadomo o propozycji z Niderlandów. 


Holandia uczestniczy w konkursie od 1956 roku. Reprezentanci tego kraju pięciokrotnie wygrali finał: w w 1957 roku (Corry Brokken z piosenką "Net als toen"), w 1959 roku (Teddy Scholten z "Een beetje"), w 1969 roku (Lenny Kuhr z utworem "De troubadour"), w 1975 roku (Teach-In z "Ding-a-dong") oraz w 2019 roku (Duncan Laurence z "Arcade"). Kraj najczęściej otrzymuje punkty od: Belgii, Francji, Irlandii Niemiec i Szwajcarii. Podobnie wygląda lista krajów, którym Holandia najczęściej przyznaje punkty, z tym że liderem tej listy jest Szwecja. 


Kiedy poznamy kolejnych rywali? 

Jeszcze w styczniu mamy poznać reprezentantów Austrii i Hiszpanii, a w pierwszej połowie lutego: Estonii, Irlandii, Izraela, Litwy, Łotwy, Włoch i Ukrainy. W drugiej połowie lutego poznamy wykonawców z: Australii, Chorwacji, Finlandii, Malty, Norwegii, San Marino i Słowenii. W pierwszej połowie marca poznamy reprezentantów: Cypru, Danii, Islandii, Mołdawii, Niemiec, Rumunii i Serbii. Kraje, które nie ogłosiły daty podania swoich wykonawców to: Armenia, Azerbejdżan, Rosja, Francja, Wielka Brytania, Macedonia Północna i Szwajcaria. 

Polska poda reprezentanta 19 lutego - podczas specjalnego koncertu. O reprezentowaniu Polski zdecydują zarówno widzowie, jak i specjalnie dobrane jury. Dziesiątkę kandydatów wyłoniono już ze 150 zgłoszeń. Większość polskich kandydatów to przedstawiciele młodego pokolenia, którzy próbowali wcześniej swoich sił w programach telewizyjnych dla wokalistów. Wyłoniony reprezentant zmierzy się najpierw w drugim półfinale, 12 maja. Rywalizować wtedy będą:


Koncerty półfinałowe i wielki finał odbędą się w hali Pala Alpitour (PalaOlipico), która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie, a w latach 2021-2025 jest gospodarzem tenisowych finałów ATP.  

Drugi rok z rzędu reprezentacje poszczególnych krajów będą miały możliwość wykorzystania wcześniej nagranych chórków. Dopuszczalna będzie również kombinacja wokali na żywo i nagranych podkładów, z tym że wszystkie wokale prowadzące muszą być nadal wykonywane na żywo. Ponownie też krajowi nadawcy będą mieli obowiązek stworzenia przed konkursem nagrania zapasowego jako środka gwarantującego wszystkim uczestnikom możliwość wzięcia udziału w konkursie. Nagranie będzie można wykorzystać jeśli uczestnik nie będzie miał możliwości znaleźć się na scenie w Turynie, lub zostanie poddany kwarantannie po przyjeździe. 

oprac. rk 

Czytaj także

Album "ABBA". Sukces zwycięzców Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 05:25
21 kwietnia 1975 roku ukazał się trzeci album szwedzkiego zespołu Abba. Znalazły się na nim między innymi takie przeboje jak "Mamma Mia" czy "SOS", do dzisiaj żywo obecne w popkulturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja Junior 2021: kto wygrał 19. edycję konkursu?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 15:20
Wielkim zwycięzcą Eurowizji Junior 2021 w Paryżu została reprezentantka Armenii - Maléna. Z utworem "Qami Qami" pokonała 18 reprezentantów i stanęła na podium. Sara James reprezentująca Polskę, była o krok od zwycięstwa i zajęła drugie miejsce!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2022. Kto pojedzie z Polski? Jest krótka lista nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 11:15
Nie tylko eksperci, ale także widzowie telewizyjnego koncertu zdecydują o tym, kto będzie reprezentował Polskę na tegorocznej Eurowizji. Telewizja Polska - polski organizator preselekcji - ogłosiła listę dziesięciu wokalistów. Niektórzy fani liczą, że szansę ma także muzyk spoza dziesiątki, bo TVP podawała wcześniej, że może wręczyć również tak zwaną "dziką kartę". A to bardzo pobudza fanów Dody. 
rozwiń zwiń