Polskie Radio

Eurowizja 2022. Kto pojedzie z Polski? Jest krótka lista nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 11:15
Nie tylko eksperci, ale także widzowie telewizyjnego koncertu zdecydują o tym, kto będzie reprezentował Polskę na tegorocznej Eurowizji. Telewizja Polska - polski organizator preselekcji - ogłosiła listę dziesięciu wokalistów. Niektórzy fani liczą, że szansę ma także muzyk spoza dziesiątki, bo TVP podawała wcześniej, że może wręczyć również tak zwaną "dziką kartę". A to bardzo pobudza fanów Dody. 
Telewizja Polska organizowała już specjalne koncerty, podczas których również widzowie decydowali o tym, kto będzie reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji. Tu koncert eliminacyjny z marca 2018 roku.
Telewizja Polska organizowała już specjalne koncerty, podczas których również widzowie decydowali o tym, kto będzie reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji. Tu koncert eliminacyjny z marca 2018 roku. Foto: Krystian Maj / Forum
  • Dziesiątkę kandydatów wyłoniło jury ze 150 zgłoszeń nadesłanych do TVP.
  • 19 lutego podczas specjalnego koncertu - zarówno widzowie, jak i jury, wyłonią polskiego reprezentanta na Eurowizję 2022 we włoskim Turynie. 
  • Większość polskich kandydatów to przedstawiciele młodego pokolenia, którzy próbowali wcześniej swoich sił w programach telewizyjnych dla wokalistów. 
  • Na liście jest też Kolumbijka oraz zespół, który tworzą osoby głuche.  
  • 66 Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie rozegrany w 10, 12 i 14 maja 2022 w hali PalaOlimpico w Turynie. Koncerty zorganizuje Europejska Unia Nadawców oraz włoski nadawca publiczny Radiotelevisione italiana (Rai). Będzie to trzeci konkurs, który odbędzie się we Włoszech.

Spośród 150 zgłoszeń, które spłynęły do Telewizji Polskiej - wybrano dziesięcioro wykonawców. Komisja konkursowa, w której skład weszli przedstawiciele TVP, rozgłośni radiowych, branży muzycznej oraz członek Związku Zawodowego Muzyków RP - przyznawała punkty wszystkim artystom i dziesiątka z największą notą wykona swoje utwory w eliminacyjnym koncercie. O tych nazwiskach można było już przeczytać na stronach Polskiego Radia

TVP zaczęła przyjmować zgłoszenia potencjalnych reprezentantów Polski w połowie września 2021 roku. Artyści mogli nadsyłać zgłoszenia do 20 listopada ub. roku. Ostatecznie reprezentanta Polski wyłoniła pięcioosobowa komisja konkursowa. (Komisja najpierw wybrała od 3 do 15 utworów spośród najlepszych propozycji, a każdy juror miał prawo do dodania jednej kandydatury spoza zgłoszeń). Potem nadszedł drugi etap, w którym swoje oceny najlepszych utworów przyznawał każdy ekspert, w skali od 1 do 10.  

Na liście jest w sumie trzynaście kobiet i tylko trzech mężczyzn. Zdecydowana większość brała udział w talent-show Telewizji Polskiej "The Voice Of Poland". Kilkoro kandydatów brało też udział w programie "Szansa na sukces". 

Alfabetyczna lista kandydatów

Anna Gąsienica-Byrcyn - "Dokąd"; 
Daria Marcinkowska (Diana Marx) - "Paranoia"; 
Emilia Dębska (Mila) - "All I Need"; 
Karolina Lizer - "Czysta woda";
Karolina Stanisławczyk & Toro Chica - "Move"; 
Krystian Ochman - "River"; 
Kuba Szmajkowski - "Lovesick"; 
Lidia Kopania - "Why Does It Hurt?";
Siostry Szlachta - "Drogowskazy";
Zespół Unmute - "Głośniej niż decybele. 

Na liście brakuje wymienianej przez wiele mediów Dody, która o swoim zgłoszeniu poinformowała na Instagramie i TokToku. Według jej relacji - zgłosiła piosenkę "Fake Love" - ale stało się to dwa miesiące po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń. Fani wokalistki chcą zatem prowadzić akcję, dzięki której Doda otrzyma tak zwaną "dziką kartę". 

Kim są wybrani wokaliści? 

Anna Gąsienica-Byrcyn to finalistka jedenastej edycji programu TVP2 "The Voice of Poland". Dotarła do samego finału, w którym wtedy okazał się lepszy Krystian Ochman. Wokalistka urodziła się w Kanadzie, ale mieszka w Zakopanem, skąd pochodzi jej znana podhalańska rodzina. (Jej pradziadek Stanisław Gąsienica-Byrcyn był pionierem narciarstwa tatrzańskiego i jednym z najbardziej znanych i bohaterskich ratowników TOPR). Ania muzykuje od najmłodszych lat, a w 2018 roku trafiła do zespołu ludowego 9 Syił, z którym koncertowała w różnych zakątkach świata. Wokalistka studiuje na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Do konkursu zgłosiła piosenkę "Dokąd?" 

Źródło: serwis YouTube.com/oficjalny kanał: Anna Byrcyn


Daria Marcinkowska (Diana Marx)choć pochodzi ze Śląska, jest absolwentką London College of Music. Jesienią 2019 roku uczestniczyła w 10 edycji "The Voice of Poland", a po udziale w programie podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Pelican Songs. W kwietniu 2020 roku wydała singiel "Leave a Sign", który nagrała we współpracy z Carsky’im, a w marcu 2021 roku - singiel "Love Blind". Jesienią ukazał się jej utwór "Paranoia", który w serwisie YouTube ma już ponad 9 milionów odtworzeń. Ostatnio wzięła udział w kilku telewizyjnych show, m.in. w "You Can Dance - nowa generacja" czy "Sylwester marzeń z Dwójką". Zgłoszoną do preselekcji piosenką jest ostatni hit Darii - "Paranoia": 

Źródło: serwis YouTube.com/oficjalny kanał: D A R I A 


Emilia Dębska (Mila) również brała udział w telewizyjnym show "The Voice of Poland". Wokalistka wzięła udział w szóstej edycji programu (w 2015 roku), gdzie - co ciekawe dla fanów Eurowizji - odpadła po zaśpiewaniu eurowizyjnej piosenki "Euphoria". Emilia Dębska zakwalifikowała się również do słoweńskiego finału selekcji w 2018 roku, gdzie występowała pod pseudonimem Mila. Na co dzień jest aktorką Teatru Buffo, a występowała w takich programach TVP jak "Przebojowa noc", a wcześniej - podczas Debiutów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w 2007 roku. Dębska zgłosiła do konkursu piosenkę "All I Need", której nagranie jeszcze nie trafiło do sieci. 

Karolina Lizer obok wokalistyki - muzycznie rozwijała się grając na klawesynie i pianinie. Była uczennicą Szkoły Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego oraz Autorskiej Szkoły Musicalowej przy Teatrze Roma. Występuje w zespołu pieśni i tańca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - LZA Promni. W 2020 roku wzięła udział w programie "Szansa na sukces", gdzie została wyróżniona w odcinku z wiosennymi piosenkami. Po tym sukcesie była też finalistką Koncertu Debiutów na 57 KFPP w Opolu. Lizer do konkursu zgłosiła utwór "Czysta woda". Piosenka jeszcze nie doczekała się teledysku. 

Karolina Stanisławczyk & Chica Toro. Pierwsza z wokalistek w ubiegłym roku wydała utwór "Cliche", która miała blisko 10 milionów odtworzeń w serwisie YouTube. Śpiewu uczyła się w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Wystąpiła w duecie z Jonatanem Chmielewskim z MIYO - w utworach "Wyliczanka" i "Zapomnieć", a gościnnie udzielała się również w piosenkach "Świetlne cienie" Kamerzysty i "Whisky" Merghaniego. Jesienią 2020 roku z raperem Urbanem nagrała utwór "Linia". Wystąpiła też w chórkach w utworach Białasa, Muńka Staszczyka, Kuby Więcka i Sir Micha. Druga z wokalistek - Chika Toro - to kolumbijska piosenkarka, która w swoim muzycznym portfolio ma m.in. duet z Popkiem (piosenka "Polombia", która w serwisie YouTube ma ponad 9 milionów wyświetleń). Chika Toro śpiewa piosenki z gatunku reggaeton, który jest niezwykle popularny w Hiszpanii i w krajach Ameryki Łacińskiej. Ten duet zgłosił do konkursu piosenkę "Move". Utwór czeka na swoją premierę w serwisie YouTube.com. 

Krystian Ochman to z kolei zwycięzca 11 edycji programu "The Voice of Poland". Ten wokalista urodził się i dorastał nieopodal Waszyngtonu. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach - jego ojciec grał na syntezatorze w zespole Róże Europy, a dziadek, Wiesław Ochman, jest powszechnie znanym śpiewakiem operowym. To właśnie za namową dziadka zaczął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach - w klasie wokalistyki klasycznej. Najpierw wydał autorski singiel "Światłocienie", później: "Wielkie tytuły", "Wspomnienie" i "Ten sam ja". We wrześniu 2021 roku otrzymał Nagrodę Publiczności w koncercie "Premiery" na 58 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w którym wykonał utwór "Prometeusz". Do konkursu zgłosił piosenkę "River", która czeka na swoją premierę. 

Kuba Szmajkowski to finalista pierwszej edycji programu "The Voice Kids", gdzie połączył siły z innymi uczestnikami, tworząc zespół 4Dreamers. To właśnie ta grupa występowała podczas ceremonii otwarcia Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. Od początku 2021 roku Szmajkowski stawia na karierę solową. Ma na swoim koncie już kilka singli, w tym nagrany w duecie z Sarą James tytułowy utwór do filmu "Czarny młyn". Ostatnio wystąpił podczas "Sylwestra Marzeń z Dwójką", gdzie m.in. wykonał przebój "Leave Before You Love Me" oraz "Cold Heart" w duecie z Mają Hyży. Do konkursu Eurowizji zgłosił piosenkę "Lovesick". 

Źródło: serwis YouTube.com/kanał KUBA

Lidia Kopania już raz wygrała polskie eliminacje do konkursu. W 2009 roku wokalistka okazała się najlepsza podczas koncertu "Piosenka dla Europy", zdobywając maksymalną notę od widzów i drugie miejsce w głosowaniu jurorów. Jednak z piosenką "I Don’t Wanna Leave" zajęła dwunaste miejsce w półfinale. Również w 2018 i 2019 roku Lidia Kopania bez powodzenia wysyłała swoje utwory do TVP. Jednym z nich był utwór "Scars Are Beautiful", napisany przez siostry Lindę i Ylvę Persson, znane z udziału swoich kompozycji w selekcjach w kilku europejskich krajach. Przed laty w jednym z wywiadów wokalistka przyznała, że rozważała także reprezentowanie Niemiec w konkursie. W tym roku Kopania zgłosiła do TVP piosenkę "Why Does It Hurt", a za kompozycję ponownie odpowiadają siostry Ylva i Linda Persson, których największym sukcesem jest trzecie miejsce… w Krajowych Eliminacjach 2018, gdy Monika Urlik wykonywała utwór "Momentum". Jak teraz brzmi piosenka? Czekamy na premierę w sieci. 

Siostry Szlachta czyli Julka i Wiktoria to osiemnastoletnie bliźniaczki. Zadebiutowały wspólnym występem w programie "Szansa na sukces. Opole 2019". Choć ostatecznie programu nie wygrały, zostały zaproszone do udziału w eurowizyjnym odcinku programu, który miał wyłonić reprezentanta Polski na konkurs w Rotterdamie w 2020 roku. W pierwszym odcinku z serii z przebojami zespołu ABBA (Eurowizja 1974, Szwecja) wykonały "Dancing Queen" i w tym samym roku brały udział w konkursie Debiuty podczas Festiwalu w Opolu. Teraz powracają z piosenką "Drogowskazy". 

Zespół Unmute to piątka osób głuchych: Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek i Alina Jagodzińska. Oprócz tworzenia muzyki, Unmute przekazuje odbiorcom treść za pomocą Polskiego Języka Migowego. Piosenka "Głośniej niż decybele" miała być częścią kampanii ukazującej, że osoby głuche również mogą tworzyć muzykę: "Nie słychać nas? Trzeba to zmienić / Ruch każdym krzykiem, ciszy nie ma / Skazani na ciszę, ale lepiej być głuchym, niż słuchać tych ograniczeń / Ty nie słuchasz - i kto tu jest głuchy?"

Źródło: serwis YouTube.com/kanał Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych 

Czy moc fanów zwycięży?

Kilkanaście lat temu, w 2005 roku, Doda z zespołem Virgin byli mocnymi kandydatami do reprezentowania Polski w konkursie. Jednak grupę zniechęciła zasady selekcji artysty przez wybór wewnętrzny i ostatecznie grupa nie zgłosiła swojego utworu. Dziesięć lat później, w 2015 roku, Doda zdradziła, że prowadzi rozmowy z TVP w sprawie wyjazdu na Eurowizję, ale tych doniesień nie potwierdziła wówczas Telewizja. 

Teraz zgłoszony utwór - "Fake Love" to drugi singiel z czwartej solowej płyty Dody. Piosenka miała swoją premierę w grudniu i była wykonana m.in.  podczas sylwestrowego koncertu telewizji Polsat "Sylwestrowa moc przebojów" na Stadionie Śląskimw Chorzowie: 

Źródło: serwis YouTube.com/oficjalny kanał: Doda 


Co? Gdzie? Kiedy? 

Eurowizja 2022 odbędzie się między 10 i 14 maja we włoskim Turynie, u podnóża Alp. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, w której podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku rozgrywano mecze hokeja na lodzie. Na scenie zaprezentuje się w sumie 41 państw, a do stawki konkursowej wróci w tym roku Armenia i Czarnogóra. W dwóch półfinałach zaprezentuje się 36 państw, a w finale - 25. Swojego reprezentanta wybrało już kilka krajów: Belgia, Bułgaria, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia. 

Polskiego reprezentanta poznamy podczas preselekcyjnego koncertu, który odbędzie się 19 lutego. Polski kandydat zmierzy się z pierwszymi konkurentami podczas drugiego półfinału, 12 maja: 


ZOBACZ JAK POLSKA DOTYCHCZAS RADZIŁA SOBIE PODCZAS FINAŁÓW KONKURSU EUROWIZJI:

Źródło: serwis YouTube.com/kanał eurostory  

*** 

Koncerty półfinałowe i wielki finał odbędą się w hali Pala Alpitour (PalaOlipico), która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie, a w latach 2021-2025 jest gospodarzem tenisowych finałów ATP. 

Drugi rok z rzędu reprezentacje poszczególnych krajów będą miały możliwość wykorzystania wcześniej nagranych chórków. Dopuszczalna będzie również kombinacja wokali na żywo i nagranych podkładów, z tym że wszystkie wokale prowadzące muszą być nadal wykonywane na żywo. Ponownie też krajowi nadawcy będą mieli obowiązek stworzenia przed konkursem nagrania zapasowego jako środka gwarantującego wszystkim uczestnikom możliwość wzięcia udziału w konkursie. Nagranie będzie można wykorzystać jeśli uczestnik nie będzie miał możliwości znaleźć się na scenie w Turynie lub zostanie poddany kwarantannie po przyjeździe. 

oprac. rk 

Czytaj także

Patent na przebój Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 16:06
W Telewizji Polskiej 3 marca odbędą się krajowe eliminacje do tegorocznego konkursu Eurowizji. W tym roku rywalizacja zawita do Lizbony. Jednym z polskich zespołów zakwalifikowanych do preselekcji jest duet Happy Prince.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Album "ABBA". Sukces zwycięzców Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 05:25
21 kwietnia 1975 roku ukazał się trzeci album szwedzkiego zespołu Abba. Znalazły się na nim między innymi takie przeboje jak "Mamma Mia" czy "SOS", do dzisiaj żywo obecne w popkulturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włosi przed Francuzami i Szwajcarami. Rzymski kwartet zwycięzcą Eurowizji 2021

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 01:33
W konkursie Eurowizji 2021, który odbył się w Rotterdamie, zwyciężyły Włochy. Po zsumowaniu głosów jurorów i telewidzów włoski zespół Maneskin znalazł się na pierwszym miejscu, przed Francją i Szwajcarią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja Junior 2021. Polska na drugim miejscu. Kto pokonał Sarę James?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 19:00
Tegoroczna Eurowizja Junior 2021 to rywalizacja reprezentacji 19 krajów. Polskę na podparyskiej scenie La Seine Musicale promowała Sara James, która zaśpiewała piosenkę "Somebody". Zobacz klip i posłuchaj utworu, który reprezentował Polskę podczas finału Eurowizji Junior. Konkurs zwyciężyła reprezentantka Armenii, Malena. Trzecie miejsce zajął reprezentant Francji, Enzo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja: największe manifesty w historii konkursu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 10:00
Od protest-songów w imię pokoju - przez polityczne symbole na scenie lub podczas głosowania - po problemy z frywolnymi tekstami. Konkurs Piosenki Eurowizja jest bogaty w różnego rodzaju manifesty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja: niepełnosprawni na scenie, w pełni sprawni muzycznie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 18:00
Niektóre z występów niepełnosprawnych muzyków to istne manifesty: trudności w codziennym życiu, artystycznych życiorysów - równoległych do zdrowych wykonawców i konieczności równego traktowania. O reprezentowanie Polski w tym roku walczy również zespół złożony z głuchych muzyków. Zobacz inne występy niepełnosprawnych artystów na deskach Eurowizji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Eurowizji 2022. Posłuchaj, jak śpiewa Krystian Ochman

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 13:00
Znamy reprezentanta Polski na tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie. Będzie to Krystian Ochman z piosenką "River". Zobacz wideo!
rozwiń zwiń