Za nami dzień wielkich naukowych atrakcji. Zakończył się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie okazało się świetnym pomysłem na kreatywne spędzenie weekendu dla całych rodzin. Czego dowiedzieli się młodzi naukowcy i jak wyglądało to wielkie święto nauki?
00:49 11751668_1.mp3 Podsumowanie 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia (IAR)
Wydarzenie na antenie Programu 3 Polskiego Radia podsumowała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Jak podkreśliła, piknik to nie tylko okazja by zdobyć cenną wiedzę, ale również okazja do zwrócenia uwagi, że powinniśmy cały czas dbać o dostęp od bieżącej wody.
– Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to wielkie wydarzenie, które edukuje i pokazuje wagę problemu, istotę tego, czym jest woda. Chcielibyśmy przekazać naszym słuchaczom, że nawet w codziennym funkcjonowaniu mogą dbać o wodę, której na świecie jest coraz mniej. Wszyscy możemy przysłużyć się temu, że będzie jej więcej, niż jest teraz – zaznaczyła w rozmowie.
01:34 piknik trójka prezes 2022_05_21-19-36-22.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o Pikniku Naukowym (Trójka)
Piknik Naukowy to prawdziwe święto nauki. Przekonali się o tym wszyscy odwiedzający specjalną strefę.
W audycji "Jedyne takie miejsce" w Programie 1 Polskiego Radia przed południem dowiedzieliśmy się m.in., jaki jest skład wody i jej funkcje.
Z kolei w audycji o godz. 17.00 poznaliśmy sekrety świata podwodnych zwierząt. Jednym z gości była Agata Borucka z warszawskiego zoo, która opowiedziała o najdziwniejszych stworzeniach świata oraz zwierzętach występujących w naszych polskich wodach.
VIDEO
Dwójka o godz. 15.00 zaprosiła na audycję "Z biegiem lat, z biegiem rzek" , a radiowa Czwórka - na "Ropę XXI wieku" . Od godz. 14.00 dziennikarze Polskiego Radia Kierowców starali się udowodnić, jak wielką szansą dla nowoczesnej motoryzacji jest napęd wodorowy.
Specjalną ofertę dla najmłodszych przygotowało również Polskie Radio Dzieciom, które wprowadziło słuchaczy w "Świat bajkowego Ogrodu" przez Pascala Kaczorowskiego.
Podczas wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla wszyskich młodych naukowców.
Z kolei Mariusz Gradowski z Polskiego Radia Chopin zaprosił słuchaczy na wodną podróż i zaproponował kompozycje z wodą w tle. Słuchanie wody fascynuje współcześnie, ale fascynowało również kiedyś – warto wspomnieć o Preludium "deszczowym" Fryderyka Chopina lub "Muzyce na wodzie" Haendla, czy współczesnym "November Rain" Guns N’ Roses i słynnych "Jeźdźcach burzy" ("Riders of the Storm") The Doors.
To tylko kilka przykładów utworów inspirowanych właśnie wodą, w jej najróżniejszych stanach skupienia. Po południu z pikniku nadawała również Trójka . W godz. 18.00-20.00 specjalną audycję prowadzili Piotr Łodej i Mateusz Tomaszuk.
Podczas pikniku spotkać można było również Magistra Sprężynkę, czyli Patryka Bartoszewskiego z Polskiego Radia Dzieciom , który wyjaśniał, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą. Ponadto Radiowa Trójka zaprosi na konkurs pt. "Koło fortuny", gdzie nagrodą były wyjątkowe maskotki - radiowe koty. Specjalnie dla dzieci zostały przewidziane zabawy i animacje pod okiem Zbigniewa Kozłowskiego, który w przebraniu pirata starał się zachęcić wszystkich do aktywności fizycznej.
W godz. od 11.00 do 15.00 Archiwum Polskiego Radia udostępniło "Taneczną matę" - zabawę multimedialną prezentującą korelację ruchu z dźwiękiem.
ZOBACZ ZAPOWIEDŹ:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia
PIKNIK NAUKOWY NA ANTENACH POLSKIEGO RADIA:
.
W porannej audycji "Wolna sobota z Jedynką" (w godz. 6.00-9.00) rozmowialiśmy z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską oraz dyrektorem Centrum Nauki Kopernik Robertem Firmhoferem. . W kolejnej audycji - "Jedyne takie miejsce", w godz. 9.00-12.00 - przenieśliśmy się na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Rozmawialiśmy m.in. z przedstawicielami Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.
.
Sobotnie popołudnie na specjalne wydanie audycji "Dwie do setki" , wprost z Pikniku Naukowego, zaprosili Andrzej Sułek i Paweł Siwek.
.
Relacje z Pikniku Naukowego znalazły się również w "Serwisach Trójki" (między 10.00 i 18.00) oraz w audycjach Programu 3. Przygotowywali je reporterzy: Monika Suszek, Paweł Turski i Michał Kowarski.
Trójka przygotowała również Studio plenerowe, skąd w godzinach 18.00-20.00 emitowano audycję "Trójka na Pikniku Naukowym" . Prowadzili ją Piotr Łodej i Mateusz Tomaszuk. Gry i zabawy na miejscu (w godz. 16.00-18.00) przeprowadzały Katarzyna Stoparczyk oraz Katarzyna Siewruk.
.
Piknik Naukowy w Czwórce zaczęliśmy już w piątek (13.05). W audycji "Rozbiegani" opowiedzieliśmy o SUP-owych spływach po Wiśle, a w "Ratujemy świat" spotkaliśmy się z przedstawicielką Fundacji Marsz dla Nauki, która zdradziła, co znajdziemy na piknikowym stanowisku organizacji.
W sobotę (14.05) w "Zaklinaczach czasu" cofnęliśmy się do czasów wieloraków i ryb pancernych, czyli sprawdziliśmy, jakie organizmy zamieszkiwały Ziemię przed dinozaurami. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Instytutu Paleobiologii PAN.
W poniedziałek w audycji "Stacja Nauka" gościliśmy reprezentanta Koła Naukowego Energetyków. Sprawdziliśmy, czym jest złoże fluidalne - czyli czy ciało stałe też może zachowywać się jak woda . W "Czacie Czwórki" zaś przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej zdradzili, jak można wyliczyć zawartość wody w ludzkim ciele. A jednym z tematów "TOP-u" był: pic na wodę, fotomontaż - czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy, o czym opowiadali goście z Fundacji Marsz dla Nauki.
We wtorkowym paśmie "Stacja Nauka" połączyliśmy się z Polską Stacją Polarną Hornsund na Spitsbergenie. Pracujący w niej polarnicy opowiedzieli o pracy i życiu nieopodal bieguna północnego . Reprezentanci Wydziału Budownictwa i Inżynierii SGGW zdradzili nam, jak kamera termowizyjna pomoże sfilmować wodę w roślinach i glebie . Z kolei wody od lat szukamy na Marsie - Bartłomiej Szponarski i Stanisław Ursatjew z Planety Robotów w "TOP-ie" opowiedzieli o łazikach w marsjańskim krajobrazie.
W środę w "Stacji Kultura" Kasia Dydo opowiadała o flisakach. Jakie skarby wydobywane są z dna rzeki, jakie znaczenie ma Wisła dziś i jakie będzie mieć w przyszłości? W "Czacie Czwórki" prof. Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki PAN opowiadał, co znajduje się w kapsule czasu na Spitsbergenie . W "TOP-ie" goście z Instytutu Oceanologii PAN zdradzili "Tajemnice koloru wody".
W czwartek tematem audycji "Stacja Nauka" była woda w świecie makro – oblicza wody w Antarktyce. Co kryją wnętrza lodowców? Czy lód morski jest słony? Skąd biorą się góry lodowe? Wiedzą to naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Woda to też medycyna - bo ludzkie ciało składa się przede wszystkim z wody. Ile dokładnie jest jej w naszym ciele, w "Czacie Czwórki" zdradzili badacze z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. W "TOP-ie" sprawdziliśmy, jak stworzyć kropelkę lub cząsteczkę wody.
W piątkowym paśmie "Stacji Nauka" zagłębiliśmy się w historię, wraz z Polską Akademią Nauk - Muzeum Ziemi w Warszawie. Opowiedzieliśmy, skąd na Ziemi wzięła się woda, jak powstały pierwsze organizmy. W audycji "Ratujemy świat" sprawdzaliśmy z przedstawicielami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jakie będą opakowania przyszłości. Z kolei Piotr Galus w "Czwartym biegu" opowiedział, jak odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na nasz trening. Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Jaką wodę pić przed i po wysiłku?
SOBOTA – PIKNIK NAUKOWY POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK
Jej Wysokość Woda
Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę.
Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy.
Lewitujące krople wody i świecące glony
Na pikniku można było konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający przyjrzeli się lewitującym kroplom wody i zajrzeli do ich wnętrza. Mogli również obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów. Chętni skakali po wodzie, weszli do wielkiego ucha i przekonali się, czy sejsmograf rejestruje tupanie.
Podczas pikniku można było uzyskać również odpowiedzi na pytania: "czy ryba może pływać w miodzie?" lub "co łączy plazmę i kawę?". Tylko podczas tej naukowej imprezy możliwa była podróż na leśną polanę, do bagien, a nawet na Spitsbergen. Była też okazja, aby obejrzeć najnowsze wynalazki - superpłetwy, jadalne opakowania, prototypy technologii oczyszczania wody, a także rozwiązania stosowane w medycynie i diagnostyce.
Nie zabrakło też scenicznych pokazów naukowych. Podczas nich uczestnicy wsiadali do chemicznej lokomotywy, poznali fale samotne i towarzyskie oraz dowiedzieli się, jak piją drzewa. Goście specjalni Pikniku Naukowego opowiedzieli o własnych badaniach i przybliżyli zagadnienia związane z tematyką imprezy.
Czytaj także:
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Czytaj także:
mat. pras. / rk/id/zch