Polskie Radio

Za nami XXI Festiwal "Dwa Teatry". Znamy laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 21:20
Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych.
Słuchowisko Edyp w Kolonos Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca zdobyło Grand Prix XXI Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu. Nagrodę wręczyła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska
Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca zdobyło Grand Prix XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Nagrodę wręczyła prezes Polskiego Radia Agnieszka KamińskaFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • Za nami święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej! Zakończył się XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.
  • Polskie Radio szeroko relacjonowało wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. 
  • Uruchomiony został również specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdują się m.in. rozmowy z wyjątkowymi twórcami oraz jurorami.

"Dwa Teatry" - nagrody i laureaci

W konkursie rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wręczył osobistą honorową nagrodę twórcom spektaklu telewizyjnego "Krawiec" Sławomira Mrożka w reżyserii Marka Bukowskiego.

"Krawiec" to opowieść o naszej cywilizacji, w której stawia się na młodość i piękno, zapominając o tym, że w los człowieka wpisana jest śmiertelność. Tytułowy Krawiec niczym Mefistofeles obiecuje wieczną młodość, doskonały wygląd, zabierając jednak tożsamość.

Spektakl Bukowskiego stawia pytania o to, co jest prawdziwe, a co fałszywe, czym jest pogoń człowieka za doskonałym wyglądem i jak kształtuje ona nasze życie. "Czy możemy się wyzbyć naszego człowieczeństwa i zapomnieć choćby o macierzyństwie? O tym opowie nowoczesne, pełne zaskakujących rozwiązań scenicznych przedstawienie" - można było przeczytać w zapowiedzi.


Festiwal "Dwa Teatry" 2022. Krzysztof Czabański wręczył nagrodę Rady Mediów Narodowych Festiwal "Dwa Teatry" 2022. Krzysztof Czabański wręczył nagrodę Rady Mediów Narodowych

Jury nagrodziło twórców słuchowiska "Edyp z Kolonos": za reżyserię - Mariusza Malca, za tłumaczenie - Antoniego Liberę, za realizację akustyczną - Andrzeja Brzoskę i za muzykę - Mikołaja Trzaskę. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 1 Polskiego Radia.

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymało słuchowisko "Brama" Roberta Wasilewskiego w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Olsztyn.

Waldemar Modestowicz został nagrodzony za reżyserię słuchowiska "Gra o życie" Maxa Frischa. Jurorzy nagrodę za scenariusz oryginalny przyznali Marcie Rebzdzie za słuchowisko "Dobro wraca podwójnie" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Nagrodę za reżyserię otrzymał zaś Andrzej Barański, który wyreżyserował sztukę "Stara Kobieta wysiaduje" Tadeusza Różewicza.


Jarosław Gajewski odebrał nagrodę w imieniu Andrzeja Barańskiego za reżyserię sztuki "Stara kobieta wysiaduje" Jarosław Gajewski odebrał nagrodę w imieniu Andrzeja Barańskiego za reżyserię sztuki "Stara kobieta wysiaduje"

Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymał natomiast Tadeusz Kabicz za scenariusz słuchowiska "Ciało moje" Marka Pruchniewskiego.

Jurorzy docenili też twórców słuchowiska "Krakus" Cypriana Kamila Norwida: Andrzeja Brzoskę za realizację akustyczną i zespół Bastarda, który otrzymał Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne.

Michał Żurawski został uznany za najlepszego aktora za rolę Kelvina w słuchowisku "Solaris" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Jurorzy docenili też kreację Mariusza Bonaszewskiego w tym słuchowisku, przyznając mu nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską za rolę Snauta.

Nagroda aktorska za rolę męską w spektaklu telewizji została przyznana Piotrowi Polkowi za kreację w "Akompaniatorze" w reż. Adama Sajnuka.

Dwa Teatry 2022.JPG
Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu - gala finałowa

Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Karoliny Gruszki w słuchowisku "Ciało moje" w reżyserii Tadeusza Kabicza. Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Wiktoria Gorodeckaja za rolę Ciotki w słuchowisku "Piesek przydrożny" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Za najlepszą rolę kobiecą doceniono Magdalenę Kutę za rolę w spektaklu teatru telewizji "Matka odchodzi" w reż. Przemysława Stippy.

Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii i dotyczącą problemów współczesności otrzymuje słuchowisko "Zgodna rodzina" według Siarhieja Pryłuckiego w reżyserii Marii Brzezińskiej. Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 1 Polskiego Radia za jego ofertę programową.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali: Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz.

Prezes Polskiego Radia: to wielkie święto mediów publicznych

- Festiwal "Dwa Teatry" to wielkie święto mediów publicznych, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, bo tylko w tych mediach - właśnie publicznych - są takie dzieła sztuki, jak spektakle czy słuchowiska - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

- Ci, którzy są spragnieni wysokiej sztuki, a ewidentnie te spektakle i te słuchowiska, których mieliśmy wielką przyjemność wysłuchać i obejrzeć, tego dowodzą, że sztuka dramaturgiczna w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie i dzięki mediom publicznym jest do niej powszechny dostęp - zaznacza prezes. 


Czytaj także:


***

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. Tegoroczne konkursowe produkcje radiowe znajdziesz TUTAJ.

Festiwalowi towarzyszyły spotkania z twórcami, aktorami, przedstawicielami świata kultury. Publiczność festiwalu miała możliwość wysłuchania również fragmentów dzieł wybitnych polskich pisarzy.

Czytaj także: 

O Grand Prix tegorocznego festiwalu walczyło się 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz 12 spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniały dwa zespoły jurorów. W konkursie mogły brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Wśród imprez towarzyszących były m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie.

Odbyło się także czytanie dzieł poetów romantyzmu. Wiersze Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida interpretowali Katarzyna Ucherska, Lidia Sadowa, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.

- Na tegorocznej odsłonie "Dwóch Teatrów" zaprezentowano również – w pięknym miejscu, jakim jest Muzeum Arsenał – specjalny cykl ukazujący współczesną dramaturgię ukraińską - mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Ponadto ukraińską poezję czytali Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz. Zaprezentowane zostały również słuchowiska nawiązujące do ukraińskiej tematyki: "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arjego w reż. Waldemara Modestowicza oraz "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany w reż. Jana Hussakowskiego. 


Festiwal Dwa Teatry w Zamościu Festiwal Dwa Teatry w Zamościu

Relacje na antenach Polskiego Radia 

Polskie Radio szeroko relacjonowało wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowaliśmy codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 – większość ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu.

O spektaklach dla dzieci i młodzieży usłyszeć można było w Polskim Radiu Dzieciom. Ponadto publiczny nadawca zaprasza wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk.


Posłuchaj słuchowisk nominowanych do tegorocznych nagród Festiwalu "Dwa Teatry". 


Sponsorzy i partnerzy XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.  Sponsorzy i partnerzy XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.

oprac. rk  

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry". Prezydent Zamościa: zapraszamy na największe widowiska teatralne i słuchowiska radiowe

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:05
- Kiedy pojawiła się wiadomość, że TVP i Polskie Radio, które organizują festiwal, szukają nowego miejsca to nie wahaliśmy się ani chwili - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa o Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórcy słuchowiska o dzikiej reprywatyzacji z Nagrodą im. Krzysztofa Zaleskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 16:45
Scenarzystka Magdalena Miecznicka i reżyser Łukasz Lewandowski z Nagrodami im. Krzysztofa Zaleskiego. To twórcy słuchowiska "Spalenie Joanny", które było emitowane w radiowej Dwójce. Sztuka opowiada o problemie tak zwanej "dzikiej reprywatyzacji" w Warszawie. Podczas uroczystości w radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana nagrodzono również Zbigniewa Lesienia - za spektakl Teatru Telewizji "Cud biednych ludzi" - sztukę Mariana Hemara. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

XXI Festiwal "Dwa Teatry" na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 10:30
Konkursy słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych oraz prezentacje twórczości ukraińskich artystów. W dniach 10-13 czerwca – po raz drugi w Zamościu – odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Sporo można usłyszeć na poszczególnych antenach Polskiego Radia oraz przeczytać i posłuchać w specjalnym serwisie dwateatry.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń