Polskie Radio
Section05
Henryk Szrubarz

Barbara Socha: systemy emerytalne powinny uwzględniać fakt posiadania dzieci

Podczas odbywającego się we wtorek w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha powiedziała: "Konieczne jest uwzględnienie w systemie emerytalnym faktu posiadania dzieci". Co to znaczy? Czy czekają nas zmiany w systemie emerytalnym? O szczegóły zapytaliśmy Barbarę Sochę w audycji "W samo południe".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz emerytura społeczeństwo dzietność

Kownacki: możemy wojnę na Ukrainie szybko zakończyć, jeżeli podejmiemy kategoryczne działania

- Dziś jest najlepszy moment, by złamać na tyle głęboko potencjał rosyjski, aby na najbliższych kilkadziesiąt lat mieć spokój na wschodzie Europy. Jeżeli tego się nie zrobi, Rosjanie wyciągną wnioski, zreformują swoją armię, dozbroją się i za dwa, trzy lata uderzą, już skutecznie, na państwa zachodnie. To jest ostatni moment, żeby podjąć działania - powiedział w audycji "W samo południe" Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Jarosław Kaczyński Bartosz Kownacki Henryk Szrubarz Ukraina Rosja dyplomacja POLSKA polityka wojna 2022

Piotr Naimski: postulat wstrzymania importu ropy naftowej, gazu i węgla z Rosji jest słuszny

- Embargo na import ropy, gazu i węgla z Rosji łączyłoby się z większymi kosztami dla nakładających sankcje, ale w warunkach wojny na Ukrainie warto to zrobić - ocenia w Programie 1 Polskiego Radia pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Rosja Ukraina wojna 2022 Piotr Naimski Gazprom ropa naftowa energia elektryczna Henryk Szrubarz

Agresja Rosji na Ukrainę. Gen. Skrzypczak: bardziej niż walk spodziewali się defilady

Na Ukrainie trwa nieprzerwanie wojna, którą zapoczątkowała zbrojna napaść Rosji. Gość "Sygnałów dnia" gen. Waldemar Skrzypczak ocenił, że agresor jest zaskoczony skutecznością ukraińskiej armii. - Widać wyraźnie, że tymi siłami, które sprowadzili zawczasu, nie poradzili sobie - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Ukraina Rosja agresja serwis wschodni wojna 2022 Henryk Szrubarz

Prof. Gut: społeczeństwo zachowuje się jakby wirusa nie było

- Ci, którzy się zaszczepili, będą zakażani, bo wirus w środowisku jest i będą mieli z nim kontakt, ale ich organizm jest przygotowany i nie grozi im to, co jest najgorsze, czyli ciężki przebieg COVID-19 i śmierć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. 
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz COVID-19 wirus zdrowie pandemia szczepienia POLSKA Koronawirus w Polsce społeczeństwo Włodzimierz Gut

Adam Eberhardt: Łukaszenka liczy na dialog z Zachodem

- Łukaszenka nie osiągnął dotąd swoich celów, Putin nie osiągnął dotąd swoich celów, więc nadzieje na to, że jakimikolwiek środkami dyplomatycznymi na tym etapie uda się to wygasić, są moim zdaniem iluzoryczne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Adam Eberhardt Ośrodek Studiów Wschodnich Białoruś Rosja granica kryzys na granicy Henryk Szrubarz POLSKA służby i bezpieczeństwo

"Prawo do informacji jest niezwykle ważne". Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do medyków

- Zwróciłem się do kierowników placówek wykonujących działalność leczniczą z prośbą o to, aby zaapelowali do pracowników o empatyczne podejście. Prawo do informacji jest niezwykle ważne. Gdy będziemy właściwie poinformowani, będziemy aktywniej uczestniczyć w procesie leczenia - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Zobacz więcej na temat:  medycyna społeczeństwo zdrowie POLSKA prawo ustawa lekarz Henryk Szrubarz

Prezes PAŻP: kontrolerzy będą menedżerami trajektorii lotów

- Pasażerowie podróżują i nie wiedzą, nie widzą nas, jako kontrolerów ruchu powietrznego, pracowników operacyjnych, którzy dbają o bezpieczeństwo tak, aby samoloty mogły się bezpiecznie mijać zarówno w powietrzu jak i w portach lotniczych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i kontroler ruchu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo lotnictwo transport bezpieczeństwo Henryk Szrubarz