Polskie Radio
Section05
Henryk Szrubarz

48. FPFF w Gdyni: "Chłopi", "Święto ognia", "Figurant" i inne konkursowe produkcje

"Chłopi", "Święto ognia", "Doppelgänger. Sobowtór" czy "Figurant" - to niektóre z produkcji, jakie mogą obejrzeć uczestnicy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 23 września, wtedy też poznamy nazwiska zwycięzców trzech konkursów. Patronem medialnym 48. FPFF jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Henryk Szrubarz festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni FPFF w Gdyni Gdynia

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Ekspert: ten temat jest ważny na całym świecie

W ubiegłym roku papież Franciszek podjął decyzję o beatyfikacji członków rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie żydowskich rodzin. Beatyfikacja odbędzie się w niedzielę, 10 września we wsi Markowa. - Ten temat jest ważny na całym świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Dobrucki, opiekun zbiorów Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz Daniel Wydrych Ulmowie

Narodowe Czytanie 2023. Wojciech Kolarski: "Nad Niemnem" to klasyka polskiej literatury

- To arcydzieło polskiej literatury - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP o "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie czytamy tegoroczną lekturę.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Henryk Szrubarz Daniel Wydrych Wojciech Kolarski

Narodowe Czytanie 2023. Janusz Kukuła o "Nad Niemnem": to opowieść o pamięci i miłości

- Orzeszkowa uczy nas, że jeżeli kochamy, to nie możemy poddać się temu, co jest dookoła nas, a tamte czasy niestety sprzyjały takim postawom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie czytamy "Nad Niemnem".
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Janusz Kukuła Henryk Szrubarz Daniel Wydrych

Socha o programach społecznych PiS: to ogromny sukces. Pamiętamy wcześniejsze pożyczki, żeby tornistry kupić

- Mamy początek września, dzieci poszły do szkoły i każdy pamięta te pożyczki na chwilówki, żeby tornistry kupić (za rządów koalicji PO-PSL - red.). Dzisiaj mamy zupełnie inną rzeczywistość i to jest ogromny sukces polityki społecznej rządu - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Socha, wiceminister w ministerstwie rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość kampania wyborcza emerytura Henryk Szrubarz

Program "Przyjazne osiedle". Wiceminister rozwoju: kwota, którą szacujemy w pierwszym roku, to 5 mld zł

- Ułatwienia i dostępność dla mieszkańców. To są konkrety, z którymi do nich wychodzimy - mówiła w audycji "W samo południe" wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, odnosząc się do polityki mieszkaniowej rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Henryk Szrubarz polityka kampania wyborcza budownictwo mieszkania nieruchomości mieszkanie dla młodych rząd Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Rozwoju

Centra zdrowia dla seniorów. Waldemar Kraska: program uzupełni system opieki geriatrycznej

- Nasze społeczeństwo się starzeje, mamy coraz więcej seniorów, żyjemy coraz dłużej. Ale chcemy żyć dłużej w pewnym komforcie i zdrowiu - mówił w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, nawiązując do zapowiedzianych przez rząd centrów zdrowia dla seniorów 75+. Ośrodki te powstaną na mocy ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej, która zostanie dziś podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Kraska Ministerstwo Zdrowia senior emerytura zdrowie NFZ Henryk Szrubarz społeczeństwo rehabilitacja ustawa

Referendum. Prezes RCL: opozycja jest niewiarygodna, realne plany PO są wielkim znakiem zapytania

- Realne plany Platformy Obywatelskiej są jednym wielkim znakiem zapytania. Dlatego jest ważne, aby Polacy wypowiedzieli się w referendum i na długi czas związali ręce wszystkim kolejnym rządom - mówił w audycji "W samo południe" Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Szrubarz referendum wybory parlamentarne kampania wyborcza Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska polityka

"Legionella nie rozprzestrzenia się tak jak COVID-19". Krzysztof Saczka o kolejnych zakażeniach na Podkarpaciu

- Bardzo mocno chcę podkreślić, że legionella nie rozprzestrzenia się tak jak COVID-19. Jest to bakteria, która wywołuje chorobę zakaźną, ale nie zaraźliwą. Nie możemy zarazić się człowiek od człowieka - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba POLSKA zapalenie płuc Henryk Szrubarz

"Jeśli nie będzie wiążące, to opozycja stwierdzi, że Polacy się wypowiedzieli". Poseł PiS o referendum

- Jeżeli Polacy nie pójdą i nie zagłosują, jeśli referendum nie będzie wiążące, to zapewniam, że opozycja powie, że Polacy się tak naprawdę wypowiedzieli, że chcą imigrantów, chcą rozebrania muru, chcą podwyższenia wieku emerytalnego i chcą prywatyzacji spółek, bo gdyby tego nie chcieli, to by zagłosowali - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Anna Kwiecień. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Anna Kwiecień Prawo i Sprawiedliwość Henryk Szrubarz referendum PiS POLSKA

Rodzice niepełnosprawnych dzieci nie stracą świadczenia pielęgnacyjnego po podjęciu pracy. "Rozwiązaliśmy ten problem"

- Ustawa rozwiązuje problem, który wielokrotnie był zgłaszany przez rodziców, opiekunów, a nawet część protestujących, problem, który dotyczył kwestii podejmowania pracy, gdy rodzic otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. My ten problem rozwiązaliśmy w całości - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Szrubarz niepełnosprawni niepełnosprawność Paweł Wdówik

Prezydent zwoła RBN po szczycie NATO. Siemoniak: to dobra decyzja, weźmiemy udział

- Prezydent zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO i spodziewam się, że zbierze się ona już jutro. To dobra decyzja i na pewno będziemy w niej uczestniczyli. Sprawy bezpieczeństwa powinny łączyć - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Tomasz Siemoniak Henryk Szrubarz NATO szczyt NATO w Wilnie wojna na Ukrainie