Polskie Radio

Nagroda Mediów Publicznych 2022. Maria Dłużewska laureatką w kategorii Obraz

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 20:25
Maria Dłużewska - reżyser filmów dokumentalnych i scenarzystka - została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Statuetkę wręczono podczas uroczystej gali laureatów Nagród Mediów Publicznych 2022 w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.
Reżyserka Maria Dłużewska podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie. Dłużewska została laureatką nagrody w kategorii Obraz wręczanej przez Telewizję Polską
Reżyserka Maria Dłużewska podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie. Dłużewska została laureatką nagrody w kategorii "Obraz" wręczanej przez Telewizję PolskąFoto: PAP/Marcin Obara

Osiągnięcia w kategorii Obraz nagradza Telewizja Polska. Statuetki przyznawane są w też w trzech innych kategoriach - Muzyka (nagradza Polskie Radio), Słowo (nagradza Polska Agencja Prasowa) i Idea (nagradzają rozgłośnie regionalne).

Maria Dłużewska - laureatka Nagrody Mediów Publicznych

Maria Dłużewska, reżyser ponad czterdziestu filmów dokumentalnych, została doceniona przez Kapitułę za twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie.

Debiutowała filmem "Pierwszy dzień miasta". Zrealizowała również: "Krótkie popołudnie na Mazurach" - poetycką opowieść o Janie Krzysztofie Kelusie, "Bitwę" - opowieść o studencie, który stworzył wierną kopię obrazu Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", film "Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść", "Zorzę II nad Gdańskiem" - historię prowokacji zorganizowanej przez SB w czasie wizyty Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku, "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" - opowieść o Andrzeju i Joannie Gwiazdach.

Najnowszy film Marii Dłużewskiej "Dzielnieśmy stali, celnie rzucali" (2022) opowiada o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1970 r., o brutalnie stłumionym buncie robotników. Opiera się na wcześniej nieznanych nagraniach dźwiękowych zarejestrowanych w Sztabie Dowodzenia MSW w Warszawie. To zapis ponad 100 godzin rozmów osób zaangażowanych w pacyfikację protestów.

Nominowani do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Obraz

Maria Dłużewska jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Za działalność w podziemiu odznaczona w 2008 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W kategorii Obraz nominowani byli również aktor i reżyser Andrzej Mastalerz oraz scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator Zdzisław Cozac.

Statuetki przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców słowa. Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak, Mirosław Bork, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:32 Dłużewska IAR.mp3 Maria Dłużewska odbierając statuetkę powiedziała, że nagroda należy się bohaterom jej filmów (IAR)

IAR/jmo

Czytaj także

Dwupłytowy album Józefa Skrzeka - laureata Nagrody Mediów Publicznych 2021

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 10:00
To już trzecia pozycja z kolekcji albumów honorujących laureatów Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Po pięciopłytowym zestawie Jana Ptaszyna Wróblewskiego i zeszłorocznym, dwupłytowym wydawnictwie Piotra Beczały - 9 grudnia 2022 roku ukazał się podwójny album CD ubiegłorocznego laureata zatytułowany po prostu "Józef Skrzek". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uroczysta gala "Splendorów". Znamy laureatów nagród Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 18:17
Już po raz 35. Teatr Polskiego Radia przyznał nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Podczas uroczystej gali "Splendorów" uhonorowani zostali również debiutujący aktorzy, reżyser, dramaturg i kompozytor.
rozwiń zwiń