Polskie Radio

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia z szansą na BBC Audio Drama Awards [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:35
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Pozwól, że Ci opowiem" Marty Rebzdy, w reżyserii Waldemara Modestowicza, znalazło się na krótkiej liście nominowanych do prestiżowej nagrody BBC Audio Drama Awards w kategorii najlepsze słuchowisko europejskie.
Nagranie słuchowiska Pozwól, że Ci opowiem Marty Rebzdy
Nagranie słuchowiska "Pozwól, że Ci opowiem" Marty Rebzdy Foto: Jedynka/Wojciech Kusiński
  • Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Pozwól, że Ci opowiem" znalazło się wcześniej w gronie nominowanych do prestiżowej nagrody Prix Europa 2022 i zdobyło pierwsze miejsce na UK International Audio Drama Festiwal 2022. 
  • Autorka Marta Rebzda opowiada w nim o kolejnych etapach choroby Alzheimera swojej mamy. Słuchowisko wyreżyserował Waldemar Modestowicz. 
  • W październiku tego roku Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, otrzymała także z rąk wojewody mazowieckiego Złoty Krzyż Zasługi. 
  • Z kolei podczas ceremonii tegorocznych nagród Splendory doceniono też Marię Kłusek - za debiut aktorski w słuchowisku "Pozwól, że Ci opowiem". 
  • Teraz słuchowisko Teatru Polskiego Radia znalazło się na tzw. krótkiej liście nominowanych do nagród BBC. 

"Jestem ogromnie szczęśliwa, ponieważ słuchowisko zostało docenione przez jedną z największych europejskich radiofonii, czyli BBC, i znalazło się na tzw. krótkiej liście w gronie pięciu europejskich słuchowisk. Dla każdego radiowca to ogromne wyróżnienie, powiem szczerze, dla mnie chyba największe do tej pory" - powiedziała Marta Rebzda.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 19 marca 2023 roku podczas ceremonii BBC Radio Theatre w Broadcasting House w Londynie. Nagrody zostały stworzone przez BBC Radio w celu uznania doskonałości w branży radiowej, w szczególności w dramatach audio. W jury zasiadają osobistości zarówno ze świata radia, teatru, jak i świata literackiego.

W słuchowisku "Pozwól, że ci opowiem" Marta Rebzda opowiada o kolejnych etapach choroby Alzheimera swojej mamy. Wiosną tego roku słuchowisko to zdobyło pierwszą nagrodę na festiwalu UK International Audio Drama Festiwal w Canterbury. Było też nominowane do Prix Europa 2022 oraz do francuskiej nagrody Phonurgia Nova Awards. Marta Rebzda jest autorką słuchowisk i reportaży radiowych. Za swoje prace otrzymała wiele nagród, m.in. na festiwalach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"

Autorce podczas Festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2022" przyznano nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Dobro wraca podwójnie". W 2021 roku zostało ono nagrodzone przez Instytut Pamięci Narodowej nagrodą specjalną w konkursie "Audycja Historyczna Roku". W 2022 roku uhonorowane zostało również słuchowisko Marty Rebzdy "Ktoś na panią czeka", które otrzymało Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii Radio. Z kolei za słuchowisko "Żaba", Marta Rebzda otrzymała nagrodę za najlepszy oryginalny scenariusz na festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2018" i taką samą nagrodę za najlepszy oryginalny scenariusz za utwór "Popsute" na festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2021". Nagrodzona jest także współautorką powieści radiowej "Matysiakowie".


***

Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska Teatru Polskiego Radia "Pozwól, że Ci opowiem": 

"Mam troje dzieci: Zosia 18 lat, Hela 16 lat, Franek 13… i jest jeszcze jedno. Nieplanowane. Niewyczekiwane. I zupełnie niechciane. Ma na imię Elżbieta, a właściwie jest Elą. Niepewnie stawia kroki i nosi pieluchę. Ma 74 lata. Jest moją mamą". Tak zaczyna się bardzo osobiste słuchowisko Marty Rebzdy pt. "Pozwól, że Ci opowiem", w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Autorka słuchowiska opowiada o kolejnych etapach choroby Alzheimera swojej mamy: o zanikaniu umiejętności odnajdowania się w czasie i przestrzeni, rozpoznawania twarzy, pojmowania sytuacji. O postępującej atrofii całych obszarów mózgu. O coraz bardziej mglistej świadomości własnego "ja". Gdy mama nie potrafi przypomnieć sobie, jak poznała swojego męża, autorka postanawia opowiedzieć swojej mamie jej własną historię. Z nadzieją, że ta opowieść przywróci jej matce samą siebie, chociaż na chwilę… Chociażby na czas trwania tej opowieści. 

Zobacz także:


***

Marta Rebzda, "Pozwól, że Ci opowiem"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska 

Inspicjent: Teresa Skoczylas

Obsada: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Ewa Konstancja-Bułhak, Maria Kłusek, Emilia Krakowska, Julia Szydłowska, Ewa Kania, Aleksandra Justa, Martyna Kowalik, Maria Pakulnis, Kamil Kula, Marek Barbasiewicz

Posłuchaj
40:39 "Pozwól, że Ci opowiem". Słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ] "Pozwól, że Ci opowiem" (Słuchowisko w Jedynce)

DS / rk 

Czytaj także

Słuchowisko o Esterze Borenstein nominowane do "Audycji Historycznej Roku"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 08:15
Słuchowisko Polskiego Radia "Dobro wraca podwójnie" zostało nominowane w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej "Audycja Historyczna Roku". Historia Estery Borenstein zyskała nominację w kategorii wydarzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Polskiego Radia z wyróżnieniem IPN za najlepszą audycję historyczną

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:00
W konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na najlepszą Audycję Historyczną Roku - wśród wyróżnionych produkcji doceniono audycję "Dobro wraca podwójnie" i jej twórców: Martę Rebzdę i Waldemara Modestowicza z Teatru Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko "Ktoś na panią czeka" nagrodzone! [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:02
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Ktoś na panią czeka" otrzymało Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii Radio. Nagrodzona produkcja to słuchowisko dokumentalne z głosami Geni i Henryka Manorów. Nagrodę odebrała Marta Rebzda z Teatru Polskiego Radia i Waldemar Modestowicz, reżyser słuchowiska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Rebzda: kiedy historie wracają, to znak, że muszę je radiowo opowiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 10:00
Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, jest autorką wielu słuchowisk, których realizacje zaowocowały licznymi nagrodami. W tym roku słuchowisko "Pozwól, że ci opowiem" zdobyło pierwsze miejsce na UK International Audio Drama Festival 2022, a jury Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przyznało autorce nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Dobro wraca podwójnie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Rebzda – "To słowo". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 05:24
Przesiedlenia w ramach wielkiej akcji (tzw. Grossaktion) były najbrutalniejszymi działaniami niemieckiej administracji na terenie Zamojszczyzny i miały na celu całkowite "oczyszczenie terenu" z Polaków pod niemiecką kolonizację. Ogółem, ze 171 wsi, wysiedlono około 60 tys. osób, z których ponad 30 tys. trafiło do obozów przejściowych.
rozwiń zwiń