Polskie Radio

Teatr Polskiego Radia z wyróżnieniem IPN za najlepszą audycję historyczną

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:00
W konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na najlepszą Audycję Historyczną Roku - wśród wyróżnionych produkcji doceniono audycję "Dobro wraca podwójnie" i jej twórców: Martę Rebzdę i Waldemara Modestowicza z Teatru Polskiego Radia. 
Marta Rebzda i Wojciech Modestowicz wyróżnieni podczas IX edycji konkursu na Audycję Historyczną Roku.
Marta Rebzda i Wojciech Modestowicz wyróżnieni podczas IX edycji konkursu na Audycję Historyczną Roku. Foto: IPN / mat. pras.

wicinski szydlowska julia_0380.jpg
"Dobro wraca podwójnie" - słuchowisko o Esterze Borenstein

Podczas dziewiątej edycji konkursu w finałowej ocenie analizowano 15 audycji. Wśród nich audycję o Esterze Borenstein, która będąc dziesięcioletnim dzieckiem, wyskoczyła z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki. Dotarła do rodzinnej wsi swojej mamy, a jej mieszkańcy wspólnie postanowili ją ukryć. Historia Estery i osób ją ukrywających stała się kanwą słuchowiska dokumentalnego "Dobro wraca podwójnie". Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie dokumentalnej twórczości radiowej i filmowej, prezentującej najnowszą historię Polski. 

Dla nas, Polaków, historia jest bardzo ważna, a wy dotykacie wciąż otwartej rany na ciele polskiego narodu – mówił prezes IPN podczas uroczystości. - Aby zrobić to dobrze, aby tę opowieść opowiedzieć z jednej strony artystycznie atrakcyjnie, a z drugiej strony zgodnie z prawdą, trzeba wykazać się ogromem wiedzy historycznej, ale także wyjątkowym zmysłem artystycznym - mówił dr Karol Nawrocki, gratulując sukcesu ich twórcom. 

Marta Rebzda jest autorką słuchowisk i reportaży radiowych. Od 1997 roku pracowała w "Magazynie Reporterów" TVP, później w "Wizjerze" TVN. Ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia związana była w latach 2011–2017, a obecnie jest kierownikiem literackim w Teatrze Polskiego Radia. Jest laureatką kilku nagród za reportaże radiowe. W 2019 roku otrzymała nagrodę za najlepszy oryginalny scenariusz słuchowiska na XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2019" za utwór "Żaba" (reż. Waldemar Modestowicz). Słuchowisko "Do gwiazd" jej autorstwa reprezentowało polską radiofonię na festiwalu Prix Italia i Prix Europa w 2016 r., słuchowisko "Dziewczynka" było nominowane do nagrody Prix Europa w 2018 r. a "Kto się nie schowa, ten kryje" otrzymało nominację do Prix Europa 2019. 

babcia wnuczek wieś pole.jpg
Estera Borenstein. Ukrywała ją cała wieś

Waldemar Modestowicz jest reżyserem radiowym, dubbingowym i teatralnym. W Polskim Radiu pracuje od 1984 r., najpierw w rozgłośni w Poznaniu, potem w Szczecinie. W Teatrze Polskiego Radia od 1992 roku. Laureat Złotego Mikrofonu (1992). Słuchowiska w jego reżyserii reprezentowały radiofonię polską na międzynarodowych festiwalach sztuki radiowej, zdobywając w Berlinie wyróżnienie Festiwalu Prix Futura (1993) oraz w Moskwie nagrodę główną Festiwalu Ostankino Prize (1996). Laureat Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia Bolimów (1999) za adaptację i reżyserię słuchowiska wg dramatu Witolda Gombrowicza "Ślub". Wielokrotny laureat Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie za reżyserię słuchowisk: "Nagi sad" wedługg prozy Wiesława Myśliwskiego (2003), "Gdzie jest ten tani kupiec?" Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej (2006), "Recycling" Tadeusza Różewicza (2007), "Hamlet" według Williama Szekspira (2012), "Von Bingen. Historia prawdziwa" Sandry Szwarc (2016), "Labirynt" Grzegorza Kasdepke, w kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży (2017). Laureat nagrody za reżyserię słuchowiska "Drzazgi" Tomasza Macieja Trojanowskiego (2015). W 2007 roku słuchowisko "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską" Feliksa Netza w jego reżyserii otrzymało wyróżnienie na festiwalu Prix Italia. W 2012 r. jego słuchowisko "Moje drzewko pomarańczowe" wg powieści Vasconcelosa otrzymało Grand Prix 9. Międzynarodowego Konkursu Słuchowisk dla Dzieci i Młodzieży PRIX EX AEQUO. W 2013 r. uhonorowany Nagrodą Specjalną za "Raport o stanie wojennym" Marka Nowakowskiego w Konkursie Artystycznych Form Radiowych w Bydgoszczy. Zdobywca Srebrnych Synchronów 2013 za reżyserię dubbingu filmu aktorskiego "Iron Man 3". Laureat Kłapa 2018 za najlepszy dubbing kinowego filmu fabularnego "Avengers: Wojna bez granic". 


***

IX edycja konkursu na najlepszą "Audycję Historyczną Roku": 

W kategorii Wydarzenie Grand Prix Prezesa IPN nagrodzono audycję "#Pamięć Grudzień 70" autorstwa Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego z Radia Gdańsk S.A. Nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w kategorii "Losy" przyznano produkcji "W starej koszuli, z odwagą w sercu" Dariusza Debernego i Zbigniewa Górniaka z TVP SA - Oddział w Opolu. Nagrodę dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii "Historia regionalna" przyznano produkcji "Portret pamięciowy" Agaty Rokickiej z Polskiego Radia Szczecin S.A. Wyróżnienie specjalne - poza audycją "Dobro wraca podwójnie" z Teatru Polskiego Radia - przyznano również audycji "Mecz, który zapamiętam do końca życia" Michała Rzepiaka z Polskiego Radia Gdańsk S.A., audycji "Babski bunt w Olendach - wspomnienia" - Agnieszki Bolewskiej-Iwaniuk z Katolickiego Radia Podlasie. Wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze przyznano z kolei fabularyzowanemu filmowi dokumentalnemu "Baśka" Doroty Kani, Anny Zapert i Roberta Krauza z IPN. 

W jury konkursu "Audycja Historyczna Roku" zasiadali: red. Janina Jankowska, reż. Arkadiusz Gołębiewski, red. Jan Ruman, dr Paweł Skubisz, dr Dariusz Iwaneczko. 

Laureaci IX edycji konkursu na Audycję Historyczną Roku Laureaci IX edycji konkursu na Audycję Historyczną Roku

Wśród piętnastu audycji nominowanych do finału konkursu znalazły się:

w kategorii Wydarzenie: 

- "#Pamięć Grudzień 70" - Marzena Bakowska Andrzej Urbański, Radio Gdańsk SA;
- "Marsz śmierci" - Kamil Hypki, Radio Zachód SA;
- "Dobro wraca podwójnie" - Marta Rebzda Waldemar Modestowicz, Polskie Radio SA;
- "By sumą kar wszystkich mnie tylko karano" - Izabela Patek, Polskie Radio Zachód SA;
- "Nie honor było się poddać" - Lech Pilarski, Radio Białystok SA.;

w kategorii Losy:

- "Mecz, który zapamiętam do końca życia" - Michał Rzepiak, Radio Gdańsk S.A.;
- "Baśka” - Dorota Kania, Anna Zapert, Pracownia Mojego Mistrza Robert Krauz, IPN;
- "Nam się udało" - Joanna Sikora, Radio Białystok S.A.;
- "Cygańskie opowieści” Cezary Galek, Radio Zachód S.A.;
- "W starej koszuli, z odwagą w sercu" - Dariusz Deberny, TVP S.A. Oddział w Opolu;

w kategorii Historia regionalna":

- "Mozaika" - Agata Rokicka, Polskie Radio Szczecin S.A.;
- "Oderblick" - Kamil Hypki, Radio Zachód S.A.;
- "Babski Bunt w Olendach - wspomnienia" - Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, Katolickie Radio Podlasie;
- "Portret pamięciowy" - Agata Rokicka, Polskie Radio Szczecin S.A.;
- "Mistrz Chirurgii onkologicznej, prof. Andrzej Kułakowski" - Andrzej Machnowski, Agencja ATM. 

Laureatów nagrodzono w siedzibie białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. 


mat. pras. IPN / rk

Czytaj także

"Życzenie taty" – reportaż Marty Rebzdy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 09:00
Ornah Keret, niegdyś Felicja Kożuch, zazwyczaj nie opowiadała swoim dzieciom tego, co przeżyła w czasie wojny. Niekiedy ujawniała tylko okruchy swoich wspomnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera słuchowiska "Kwarantanna" Marty Rebzdy w teatralnym cyklu Radiowej Jedynki. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 07:11
"Kwarantanna" autorstwa Marty Rebzdy i w reżyserii Waldemara Modestowicza to spektakl poruszający tematykę aktualnych wydarzeń spowodowanych walką z koronawirusem. W premierowym słuchowisku Teatru Polskiego Radia wystąpili m.in. Marta Lipińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Ewa Konstancja Bułhak, Piotr Grabowski i Emilia Krakowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamil Różewicz: ojciec był cichy i oszczędny w słowach

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:21
- Dom ojca był zawsze oazą spokoju i ciszy. Koledzy dziwili się: dlaczego u was jest tak cicho? Ta cisza ukształtowała nas wszystkich - opowiadał w audycji "Dwie do setki" Kamil Różewicz, starszy syn Tadeusza Różewicza, którego siódma rocznica śmierci mija właśnie dziś (24.04).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teatr Manekinów", czyli dawno, dawno temu...

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 21:00
Tak głęboko jeszcze nie sięgaliśmy do szaf ze starymi taśmami. Dawno, dawno temu, do lat 80., Teatr Polskiego Radia mieścił się w budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7. Niewielu już dziennikarzy Programu 3 pamięta tamte studia, wtedy należące do najsłynniejszych studiów radiowych, jedynych w swoim rodzaju. W obecnej, od ponad 30 lat, siedzibie Teatru PR pracuje natomiast nadal kilku reżyserów oraz realizatorów dźwięku, którzy współtworzyli słuchowiska przy Myśliwieckiej. Należy do nich Waldemar Modestowicz, którego twórczości minifestiwal zorganizowaliśmy w maju na Scenie Teatralnej Trójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grand Prix Nova 2021. Słuchowisko "Popsute" Marty Rebzdy w finale festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 14:46
Poruszające słuchowisko "Popsute" Marty Rebzdy o przemocy seksualnej w rodzinie zostało zakwalifikowane do ścisłego finału 9. Festiwalu Grand Prix Nova. Dzieło autorki Teatru Polskiego Radia będzie reprezentować Polskie Radio w Bukareszcie, gdzie - jako jedyna praca z Polski - powalczy z dwunastoma innymi słuchowiskami z Europy. Werdykt jury poznamy 30 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjne miniatury na lipcowej STT

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 21:15
Podobnie, jak przed miesiącem, zaproponowaliśmy nietypową premierę, bo będącą dwiema miniaturami, tym razem jednego autora. Przed rokiem – przypominamy – pojawił się pomysł, by naszym autorom słuchowisk zaproponować, aby spróbowali swoich sił w dziedzinie krótkich form dramatycznych, najlepiej zabawnych i "z dreszczykiem". Zaproszeni zaskoczyli nas i przysłali pierwsze mini-sztuki radiowe. Cztery z nich zostały zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia i czekały na dogodną porę emisji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:00
Słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera oraz spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 48 realizacji radiowych oraz 26 produkcji telewizyjnych.
rozwiń zwiń