Polskie Radio

Polska w finale Eurowizji 2023. Tak zdecydowali widzowie drugiego półfinału [SPRAWDŹ WYNIKI]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 21:05
W drugim półfinale 67. Konkursu Piosenki Eurowizji wystąpiło w sumie 16 reprezentacji i tylko 10 najlepszych wykonawców pokaże swoje utwory podczas finałowej rozgrywki. Odpadli reprezentanci krajów z długą eurowizyjną historią, jak Dania czy Grecja. Nie udało się także Gruzji, Islandii, Rumunii i San Marino. Polska ponownie pokaże się w finale obok Albanii, Armenii, Austrii, Australii, Belgii, Cypru, Estonii, Litwy i Słowenii. 
Eurowizja 2023 w Liverpoolu. Na scenie prezenterki Alesha Dixon (od lewej), Julia Sanina i Hannah Waddingham.
Eurowizja 2023 w Liverpoolu. Na scenie prezenterki Alesha Dixon (od lewej), Julia Sanina i Hannah Waddingham. Foto: Peter Kneffel / dpa - PAP/DPA
  • Podczas drugiego półfinału - oprócz Polski - wystąpili kolejno reprezentanci: Danii, Armenii, Rumunii, Estonii, Belgii, Cypru, Islandii i Grecji. Po polskiej propozycji zaprezentowali się również: Słowenia, Gruzja, San Marino, Austria, Albania, Litwa i Australia.
  • O wynikach obydwu półfinałów zdecydowali telewidzowie z krajów, które biorą udział w danym koncercie, widzowie z Hiszpanii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii oraz użytkownicy eurowizyjnego serwisu z całego świata. 

Dania, która tym razem nie awansowała bierze udział w konkursie od 1957 roku (z dziesięcioletnią przerwą w latach 1967–1977). Ten kraj wygrał trzykrotnie (w 1963, 2000 i 2013 roku) i wielokrotnie zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce. W ostatnich latach jednak Duńczycy mają złą passę i nie awansują do finału (ostatni raz awansowali w 2019 roku). Grecja, której również nie udało się zakwalifikować do finału w 2023 roku bierze udział w konkursie od 1974 roku. Ten kraj wygrał tylko raz, w 2005 roku (Elena Paparizou z piosenką "My Number One"). Z kolei Islandia walczy na Eurowizji od 1986 roku i nigdy nie wygrała. To państwo dwukrotnie zajęło drugie i dwukrotnie czwarte miejsce w historii konkursu. Gruzja zaś występuje w konkursie od 2007 roku i nigdy nie zajęła pierwszego miejsca (najwyższe noty w finale to dwukrotnie dziewiąte miejsce, w 2010 i w 2011 roku). Ostatni awans do finału Gruzini odnotowali w 2016 roku. Rumunia ma podobny staż do Polski - startuje w konkursie od 1993 roku (Polska rok później) i nigdy nie wygrała. Największy sukces to dwukrotnie trzecie miejsce (w 2005 i w 2010 roku). San Marino rywalizuje dopiero od 2008 roku i nigdy nie trafiło do pierwszej dziesiątki. Kraj ostatnio awansował do finału w 2021 roku, ale zakończył rywalizację na 22 miejscu. 

Udało się za to Armenii (udział w konkursie od 2006 roku, najwyższy wynik - czwarte miejsce w 2008 roku), Słowenii (udział od 1993 roku, najwyższy wynik - siódme miejsce, ostatni awans do finału w 2019 roku) czy Litwie (która zaczęła od startu w 1994 roku z zerową liczbą punktów i nigdy w historii konkursu nie zajęła większej lokaty w finale niż szóste miejsce, w 2006 roku). 

Polka zachwyciła widzów choreografią i wokalem. Melodyjny, taneczny utwór był jedną z najciekawszych propozycji czwartkowego półfinału. Blankę, która za niecałe dwa tygodnie obchodzi 24. urodziny, chwalono za przemyślane show, które stworzyła na scenie w Liverpoolu.

Według bukmacherów największe szanse na wygraną całej Eurowizji w tym roku ma dziewięć państw: Szwecja, Finlandia, Norwegia, Hiszpania, Francja, Ukraina, Izrael, Austria i Włochy. Wybór tych krajów ma największy kurs. Z kolei według OGAE - czyli Ogólnej Organizacji Miłośników Eurowizji (z francuskiego Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) pierwsza dziesiątka ma się przedstawiać następująco: na pierwszym miejscu Szwecja i dalej Finlandia, Francja, Norwegia, Włochy, Austria, Wielka Brytania, Czechy, Izrael i Hiszpania. Polska w tym zestawieniu zajmuje 23. miejsce, ex aequo z Chorwacją, Estonią i Grecją. Zarówno jednak bukmacherzy, jak i europejskie oddziały i australijski oddział tylko kilkukrotnie w długiej historii dokładnie wytypowały zwycięzców. 

ZOBACZ SKRÓT WSZYSTKICH UTWORÓW DRUGIEGO PÓŁFINAŁU: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał konkursu - Eurovision Song Contest

Polska reprezentantka w 2023 roku - kim jest Blanka? 

Blanka (właściwie Blanka Stajkow) występuje z tanecznym utworem "Solo". Wokalistka jest córką Polki i Bułgara; w młodości trenowała disco dance oraz uczyła się w szkole muzycznej. Już jako 13-latka napisała swoją pierwszą piosenkę. Polska reprezentantka znalazła się w zestawieniu 20 eurowizyjnych piosenek, które były najczęściej odtwarzane w kwietniu w serwisie YouTube.com, na kanale Eurovision Song Contest

Czytaj także:

Podczas ostatnich, przedkonkursowych prób w Liverpoolu Blanka pojawiła się w nowej choreografii, z dodatkowymi efektami specjalnymi na scenie i z nieprezentowanymi wcześniej walorami głosowymi. Z kolei podczas jednej z oficjalnych prezentacji w Liverpoolu pojawiła się w długiej zielonej sukni z wielkimi literami "Bejba". Pokazała tym samym dystans do wszelkich ocen i krytyki. 

Czytaj także: 

Z nowym regulaminem 

Organizatorzy Eurowizji co kilka lat zmieniają regulamin głosowania. W tym roku również nastąpiła zmiana zasad: w obydwu półfinałach jurorzy oddają swoje głosy, ale te są brane pod uwagę wyłącznie podczas problemów technicznych z zebraniem i przekazaniem głosów widzów. W finale znów - obok widzów - pełnoprawnie będą się liczyć również głosy jurorskie. Nowością są również głosy przyznawane przez widzów z krajów, które nie biorą udziału w konkursie. Te punkty są jednak zliczane tak, jak głosy z jednego państwa (zarówno w półfinałach, jak i w finale; poprzez platformę www.esc.vote). 

ZOBACZ TRANSMISJĘ DRUGIEGO PÓŁFINAŁU:  

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał konkursu - Eurovision Song Contest

Czytaj także: 

*** 

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest, w skrócie ESC, fr. Concours Eurovision de la Chanson) w tym roku odbędzie się w hali Liverpool Arena. W sumie wystąpi tam 37 krajów. Tym razem zabraknie reprezentantów Macedonii Północnej, Bułgarii i Czarnogóry, które zrezygnowały z tegorocznej rozgrywki. Z konkursu wykluczono też w ostatnich latach Rosję i Białoruś.

Współgospodarzem Eurowizji w 2023 roku jest, obok Wielkiej Brytanii, Ukraina, której poprzedni reprezentant - zespół Kalush Orchestra - wygrał ubiegłoroczną edycję. Jednak ze względu na rosyjską inwazję Europejska Unia Nadawców (EBU) zdecydowała, że konkurs nie może odbyć się w tym kraju. Widowisko odbywa się zatem w tym roku w Wielkiej Brytanii, która ostatnio zajęła drugie miejsce w konkursie. 

Głównym organizatorem wydarzenia jest Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union - EBU). Organizacja powstała w 1950 roku jako ciało skupiające publiczne stacje radiowe i telewizyjne w celu wymiany programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w różnych krajach. Do EBU należą obecnie rozgłośnie radiowe i telewizyjne z 56 krajów. Polskimi członkami EBU są Polskie Radio i Telewizja Polska (od 1993 roku). 

Polska transmituje konkurs od 1991 roku. W całej historii Eurowizji Polska najwięcej głosów przyznała Ukrainie (157), Szwecji (106) i Norwegii (82), a najwięcej otrzymała od Niemiec (76), Wielkiej Brytanii (58) i Austrii (52).

ZOBACZ SKRÓT WSZYSTKICH POLSKICH WYSTĘPÓW W KONKURSIE PIOSENKI EUROWIZJI: 

Źródło: serwis YouTube.com / ESC Samuel 

Najlepsze dziesięć miejsc z pierwszego i drugiego półfinału podawano bez lokaty (kolejność losowa), by nie sugerować końcowego zestawienia. 

Zarówno pierwszy, jak i drugi (z udziałem Blanki!) półfinał konkursu (we wtorek i czwartek) oraz finałowe, sobotnie starcie transmituje Telewizja Polska - od godz. 21 w kanałach TVP1 i TVP Polonia oraz na vod.tvp.pl. Wszystkie koncerty Eurowizji można również śledzić na stronach internetowych Polskiego Radia. 

W sobotnim finale wystąpi 26 wykonawców - dwudziestu, którzy zakwalifikowali się z dwóch koncertów półfinałowych oraz reprezentanci Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz zeszłorocznego zwycięzcy - Ukrainy. Koncert finałowy w hali Liverpool Arena zacznie się o godz. 21 czasu polskiego. 

oprac. rk 

Czytaj także

Ponad osiem milionów widzów. Rekordowy "Sylwester Marzeń" TVP

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 11:35
31 grudnia, w momencie najwyższej oglądalności, "Sylwestra Marzeń z Dwójką" obejrzało 8,3 mln widzów w TVP2 i TVP Polonia - informuje portal TVP.Info. Na zakopiańskich Krupówkach, na żywo, koncerty oglądało około 65 tys. widzów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bilety na finał Eurowizji wyprzedane w mniej niż godzinę

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 18:45
Nie obyło się bez utrudnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2023. Blanka czarnym koniem wyścigu?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 08:00
Nowa choreografia, dodatkowe efekty specjalne i nieprezentowane wcześniej walory głosowe. To występ Blanki - polskiej reprezentantki na Eurowizji 2023 - podczas przedkonkursowych prób w Liverpoolu. Widzowie konkursu Eurowizji zobaczą półfinałowy występ Polski w czwartek 11 maja, podczas drugiego półfinału. Jeśli Blanka znajdzie się wśród dziesięciu najlepszych reprezentantów tego dnia, wystąpi również podczas finału, w sobotę 13 maja. 
rozwiń zwiń