Polskie Radio

"Dewajtis" - nowy serial kostiumowy Telewizji Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 14:35
"Dewajtis" to jedna z najbardziej znanych powieści obyczajowych Marii Rodziewiczówny, napisana w 1889 roku. Powieść została nagrodzona w konkursie literackim "Kuriera Warszawskiego" i była drukowana w nim była po raz pierwszy. Wydanie książkowe ukazało się dopiero w kolejnym roku. Do końca XIX wieku powieść jeszcze dwukrotnie wznawiano, a za życia autorki osiągnęła 13 wydań po polsku. Towarzyszyły temu liczne przekłady na języki obce: litewski (w 1890 roku), niemiecki (w 1894 roku), serbski (w 1896 roku), angielski (w 1901 roku), francuski (w 1904 roku), węgierski (w 1912), czeski (w 1921) i słowacki (w 1933 roku). W naszym kraju "Dewajtis" adaptowano również na scenę (w 1910 roku) i na słuchowisko radiowe (w 1969 roku). 
Serial Dewajtis - nowa propozycja Telewizji Polskiej.
Serial "Dewajtis" - nowa propozycja Telewizji Polskiej. Foto: mat. pras. / TVP

Adaptacja powieści na scenariusz nie była łatwa. Literacki pierwowzór nie jest obszerny, nie ma wielu dialogów, choć prezentuje wartką akcję i kilka planów czasowych. We wspomnieniach bohaterów cofamy się do powstania listopadowego, poznajemy powstanie styczniowe, jego konsekwencje, zabieranie majątków i zsyłkę oraz życie bohaterów u schyłku XIX wieku. Tworząc scenariusz serialu zdecydowaliśmy nie pokazywać wcześniejszych wydarzeń w jednym ciągu. Posłużyliśmy się stosunkowo krótkimi retrospekcjami, by ukazać widzom tło historyczne, ale skupiliśmy się na akcji, która dzieje się pod koniec XIX wieku – zdradza Ilona Łepkowska, pod której opieką artystyczną powstawał scenariusz serialu.

Czytaj także: 

W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe. Żądanie umierającego ojca nakłada na młodego Marka Czertwana nowy obowiązek – ma zająć się dodatkowo majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zaginionego przyjaciela ojca, powstańca-magnata Kazimierza Orwida. W jaki sposób Marek, zmuszony do opieki nad posiadłością w Poświciu, poradzi sobie w nowej sytuacji? Czy podda się urokowi Ireny, prawowitej spadkobierczyni dworku? Ideały bohaterów zostają wystawione na ciężką próbę, a ich pragnienia stają w konflikcie z powinnościami nałożonymi przez rodzinę. Na szczęście nad wszystkim kojący cień roztacza tytułowy Dewajtis, prastary dąb, który staje się dla bohaterów swoistą ucieczką od trudów życia i majestatycznym symbolem międzypokoleniowej wspólnoty. Magię XIX-wiecznej Żmudzi i klimat zamierzchłych czasów będzie można poczuć dzięki zdjęciom na terenie przepięknego Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Muzeum Wsi Radomskiej, Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, Pałacu Glinków w Szczawinie oraz Parku Etnograficznego w Tokarni. 

Czytaj także: 

W serialu grają doświadczeni aktorzy, jak Mirosław Baka, Małgorzata Pieczyńska, Maria Pakulnis, Tomasz Sapryk, ale główne role należą do młodych – Michaliny Olszańskiej i Karola Dziuby. Zarówno epoka, ale też kostiumy i dekoracje narzucają sztywne ramy narracji. Aktorzy muszą posługiwać się odpowiednim językiem, przyjmować dostojne pozy. Nie ogranicza to reżysera, choć wymaga więcej pracy z konsultantami historycznymi, czy np. specjalistą od spraw wiary. W całej opowieści cofamy się o wiele lat, wspominamy czasy powstania listopadowego, ale akcja rozgrywa się po powstaniu styczniowym pod koniec XIX wieku. To jest dla mnie nowe doświadczenie, ale dużo się uczę i mam nadzieję, że z pożytkiem dla widzów – mówi Filip Zylber, reżyser serialu. 

 

Obsada: Karol Dziuba (Marek Czertwan), Michalina Olszańska (Irena Orwid), Mirosław Baka (Paweł Czertwan), Stefan Pawłowski (młody Paweł Czertwan), Małgorzata Pieczyńska (Olga Czertwanowa), Jan Hrynkiewicz (Witold Czertwan), Anna Bielawska (Hanna Czertwan), Jakub Gąsowski (Clyde Marwitz), Maria Pakulnis (Aneta Czertwan), Tomasz Sapryk (Rymko Ragis), Marek Bukowski (Gerasimow), Grażyna Barszczewska (Janiszewska), Ada Szczepaniak (Marta Wojnat), Dawid Dziarkowski (Łukasz Gral), Wojciech Skibiński (Piotr Wojnat), Janusz Rafał Nowicki (Filemon), Jakub Guszkowski (Grenis), Wacław Warchoł (Kazimierz Orwid), Aleksander Machalica (Ksiądz Nerpalis), Elżbieta Trzaskoś (Julka), Michał Chorosiński (Ekonom), Marta Mazurek (Jadwisia), Katarzyna Zarychta (Justka) i inni. 

Czytaj także: 

 

Reżyseria - Filip Zylber, scenariusz - Ariadna Lewańska, Monika Franczak, Paweł Jurek. Opieka artystyczna - Ilony Łepkowskiej. Zdjęcia - Piotr Śliskowski, scenografia - Jacek Mocny, kostiumy - Elżbieta Radke, muzyka - Antoni Wojnar. Producent - Telewizja Polska; producent wykonawczy – Endemol Shine Polska. 

Emisja – niedziela, godz.20.20, od 17 września, TVP1. 

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Autorka "Dewajtis". Maria Rodziewiczówna - utalentowany "żubr (nie) w spódnicy"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 05:50
Ta niezwykła kobieta, która sama prowadziła duży majątek i nosiła się po męsku, mogła stać się ikoną postępu. Krytycy zarzucali jej jednak wstecznictwo. "Są dwie potęgi, którym trzeba dać wszystko, a w zamian nie brać nic – to Bóg i Ojczyzna" – pisała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Radiobook" – "Czahary" Marii Rodziewiczówny. To już 50. tytuł z serii!

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 07:09
W serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść Marii Rodziewiczówny pt. "Czahary". Czyta Gustaw Lutkiewicz (nagranie z 1985 roku).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dewajtis" - nowy serial TVP. Ilona Łepkowska: to było wyzwanie, które nas zafascynowało

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 09:25
W niedzielę - od 17 września - o godz. 20.20 w TVP1 widzowie będą mogli oglądać nowy serial kostiumowy "Dewajtis", którego scenariusz został oparty na jednej z najbardziej znanych powieści obyczajowych Marii Rodziewiczówny. - Musieliśmy znaleźć pomysł na adaptację i wzbogacenie tej książki, która jest napisana w sposób trudny do przeniesienia na ekran. To było wyzwanie, które najbardziej zafascynowało nas w tej pracy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ilona Łepkowska, kierownik literacka zespołu scenarzystów.
rozwiń zwiń