Polskie Radio
Section05
Małgorzata Pieczyńska

"Dewajtis" - nowy serial TVP. Dlaczego Olga Czertwanowa chce wszystko zmienić? Wyjaśnia Małgorzata Pieczyńska

- Wszystko, co sobą reprezentuje, jej wszystkie życiowe decyzje, postawy wobec rodziny, świata i społeczeństwa możemy absolutnie odnaleźć we współczesnym świecie. Jest fantastyczna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Pieczyńska o postaci Olgi Czertwanowej, którą zagrała w "Dewajtis". Premiera nowego serialu TVP już w niedzielę, 17 września.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Małgorzata Pieczyńska Dewajtis serial

"Dewajtis" - nowy serial kostiumowy Telewizji Polskiej

"Dewajtis" to jedna z najbardziej znanych powieści obyczajowych Marii Rodziewiczówny, napisana w 1889 roku. Powieść została nagrodzona w konkursie literackim "Kuriera Warszawskiego" i była drukowana w nim była po raz pierwszy. Wydanie książkowe ukazało się dopiero w kolejnym roku. Do końca XIX wieku powieść jeszcze dwukrotnie wznawiano, a za życia autorki osiągnęła 13 wydań po polsku. Towarzyszyły temu liczne przekłady na języki obce: litewski (w 1890 roku), niemiecki (w 1894 roku), serbski (w 1896 roku), angielski (w 1901 roku), francuski (w 1904 roku), węgierski (w 1912), czeski (w 1921) i słowacki (w 1933 roku). W naszym kraju "Dewajtis" adaptowano również na scenę (w 1910 roku) i na słuchowisko radiowe (w 1969 roku). 
Zobacz więcej na temat:  Maria Rodziewiczówna TVP KULTURA serial Dewajtis ekranizacja Ilona Łepkowska Mirosław Baka Małgorzata Pieczyńska Maria Pakulnis Filip Zylber

"Jezioro Bodeńskie" filmem świdrującym nasze polskie umysły

35 lat temu, 5 września 1986 roku, odbyła się polska premiera znakomitego filmu "Jezioro Bodeńskie" według scenariusza i w reżyserii Janusza Zaorskiego. Film ten powstał na podstawie znanej powieści Stanisława Dygata o tym samym tytule... Zaorski zaczerpnął także z treści znacznie później wydanego opowiadania Dygata pt. "Karnawał". Takie działanie było o tyle istotne, o ile treści tych dwu utworów wyraźnie się przenikały i uzupełniały.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Zaorski Stanisław Dygat film polski historia Polski historia Europy HISTORIA kino Małgorzata Pieczyńska Szwajcaria Konstancja Maria Pakulnis Gustaw Holoubek joanna szczepkowska Adam Ferency Kalina Jędrusik Krzysztof Gosztyła