Polskie Radio

R.U.T.A. rusza na uschod!

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 14:00
- Chodziło o to, aby pokazać, jak historia odzwierciedla się w ludowej twórczości i jak mechanizmy wpojone przez wieki niedoli i trzymania w ciemności, biedzie deformują społeczeństwa i pozwalają nim manipulować tu i teraz – mówi Mateusz Dobrowolski o płycie "Na uschod. Wolność albo śmierć".
Audio
  • R.U.T.A rusza na uschod - z członkami zespołu rozmawia Agnieszka Szydłowska
Nasta Niakrasava
Nasta NiakrasavaFoto: Fot. Bartosz Bajerski

/

Właśnie ukazała się druga płyta zespołu R.U.T.A. "Na uschod. Wolność albo śmierć". Członkowie grupy wykorzystali na niej pieśni buntu i niewoli Rosji, Ukrainy i Białorusi, które przetłumaczył dla nich poeta i tłumacz Jacek Podsiadło. Poruszają temat szeroko pojętej wolności, wyzysku, antysemityzmu, relacje między polskimi ziemianami a ukraińskimi czy białoruskimi chłopami. Twórcy rozliczają na niej m.in. nasze polskie, zakorzenione w romantyzmie myślenie o ziemiach wschodnich.
- Chodziło o to, aby pokazać, jak historia odzwierciedla się w ludowej twórczości i jak mechanizmy wpojone przez wieki niedoli i trzymania w ciemności, biedzie deformują społeczeństwa i pozwalają nim manipulować tu i teraz – opowiada o powstaniu płyty Mateusz Dobrowolski.
Zarówno przy tej, jak i debiutanckiej płycie "Gore" muzycy szukali piosenek w najróżniejszych źródłach, także przekazach ustnych. – Oprócz zapisów drukowanych i nagrań są to także piosenki, które funkcjonują w społeczeństwie białoruskim – mówi Nasta Niakrasava.
W niektórych utworach artyści połączyli oryginalne teksty z polskimi wtrąceniami, które odnoszą się do podobnego problemu. – Bywa też tak, że śpiewamy piosenkę w oryginale białoruskim, a potem to samo po polsku. Jest to translacja, równoległe istnienie tego samego tekstu w dwóch językach – mówi Robert Matera, który nauczył się białoruskiego i na płycie możemy usłyszeć piosenki wykonywane przez niego w tym języku.
Na płycie pojawiają się nie tylko czołowi przedstawiciele polskiej sceny punk oraz folk, ale także gwiazdy ze Wschodu. Do płyty dołączona jest 120-stronnicowa książka, w której tworzeniu wzięli udział wybitni intelektualiści m.in. Daniel Beauvois, Alexandr Bujko i Stanisław Łubieński.
R.U.T.A. za swoją debiutancką płytę "Gore" otrzymała Paszport Polityki 2012.
Goścmi Agnieszki Szydłowskiej w "Radiowym Domu Kultury" byli Nasta Niakrasava, Mateusz Dobrowolsk i Robert Matera (Dezerter), czyli mniej więcej 1/10 obecnego składu R.U.T.Y.

Czytaj także

Piosenki, które wiodą tłum na barykady

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 14:00
W Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy warto przypomnieć, że zwykła piosenka może obalić dyktatora albo wywrócić do góry nogami cały system polityczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazdy Open'era 2012 kontra The Saintbox

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 11:30
Nowe informacje dotyczące Open'era!!! Nowa płyta tygodnia, nowa piosenka tygodnia i goście, dużo gości. Zaczniemy od spotkania z Mikołajem Ziółkowskim!
rozwiń zwiń
Czytaj także

R.U.T.A. z premierowym utworem po białorusku!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 08:20
Na koncercie „Solidarni z Białorusią” legendy polskiego punka z R.U.T.Y zaśpiewają po białorusku materiał z nowej płyty – zapowiadają organizatorzy. Początek imprezy dziś o 19 w Warszawie.
rozwiń zwiń