X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Helmut Newton i jego zdjęcia – z nagości zrobić atut

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 15:29
Helmut Newton to człowiek, który właściwie przewrócił fotografię mody do góry nogami. Artysta ten miał szaloną biografię, a fotografię pt. "Nadchodzą" zrobił w jednej z paryskich willi pod czujnym okiem Karla Lagerfelda.
Audio
  • Historia jednego zdjęcia: "Nadchodzą" Helmuta Newtona - materiał Olgi Mickiewicz
Dyptyk Nadchodzą na jednej z francuskich wystaw Helmuta Newtona
Dyptyk "Nadchodzą" na jednej z francuskich wystaw Helmuta Newtona Foto: PAP/EPA/ IAN LANGSDON

Helmut Newton zatopił się w wielkim świecie mody i sławy, do tego stopnia, że sam wybierał modelki, które fotografował. Swoją pierwszą, rewolucję w świecie mody, Newton wywołał już w 1966 roku, kiedy to przygotował sesję fotograficzną kobiet odzianych wyłącznie w futra i do tego w… metrze. Wówczas określono go mianem erotomana.

– Newton znany był z tego, że robił wyłącznie to, co chciał, nie ulegał żadnym naciskom – mówi Joanna Kinowska, historyk fotografii. – Bardzo szybko zaczął więc rozbierać swoje modelki.

Zamiast strojami zakrywać ich ciała, artysta próbował przy ich pomocy podkreślić walory nagości. W 1981 roku Newton stworzył w jednej z paryskich willi dyptyk pt. "Nadchodzą".  Na jednym ze zdjęć w kierunku obiektywu zmierzają cztery kobiety, odziane wyłącznie w szpilki. Na drugim – te same kobiety, w tym samych pozycjach, ubrane są w eleganckie garsonki i płaszcze i zapięte pod szyję.

Przy robieniu fotografii obecny był Carl Lagerfgeld, który potem miał skwitować, że dopóki kobieta ma na nogach szpilki, nie jest naga.

By dowiedzieć się więcej posłuchaj rozmowy ze studia Czwórki w audycji "Stacja Kultura".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie dostrzegamy pięknych rzeczy tylko dlatego, że są brudne"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 14:36
Pocztówki znalezione na pchlim targu, zdjęcia wygrzebane z internetu oraz prace innych autorów to podstawowe składniki projektów fotograficznych realizowanych przez Mikołaja Długosza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia jednego zdjęcia: autoportret Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:31
Niemal wszystkie autoportrety Witkacego są zagadkowe. Na jednym z nich, wykonanym w latach 1915 -1917 artysta przedstawił siebie wraz z czworgiem swoich własnych lustrzanych odbić. Poznaj fascynującą historię tego zdjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczna fotografia było pozowaną "ustawką"!

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 14:21
Zdjęcie przedstawiające łamanie polskiego szlabanu granicznego przez niemieckich żołnierzy to nie tylko, najsłynniejszy być może, symbol kampanii wrześniowej, ale też jedna z największych mistyfikacji w dziejach światowej fotografii.
rozwiń zwiń