"Nie dostrzegamy pięknych rzeczy tylko dlatego, że są brudne"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 14:36
Pocztówki znalezione na pchlim targu, zdjęcia wygrzebane z internetu oraz prace innych autorów to podstawowe składniki projektów fotograficznych realizowanych przez Mikołaja Długosza.
Audio
  • O projekcie "Metropolis" opowiada Mikołaj Długosz

Artysta mieszka i tworzy w Warszawie, a Czwórce opowiedział przedsięwzięciu "Metropolis".

"Metropolis - sztuka dla zmiany społecznej" to program rezydencji artystycznych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Przez dwa lata zapraszani artyści postarają się skonstruować współczesny portret regionu, posługując się sztukami wizualnymi.

 - Trudno w to uwierzyć, ale Śląsk jako aglomeracja  jest największym miastem w Polsce - mówi zaproszony do projektu artysta, gość "Stacji Kultura". - I tam życie jest dużo bardziej miejskie niż w Warszawie.

W ramach "Metropolis" Mikołaj Długosz przygotuje dwie artystyczne realizacje.

 - Pierwsza to inststalacja vhs, dla której nie mamy jeszcze właściwego tytułu - tłumaczy rozmówca Kuby Kukli. - Zbieramy wspomnienia nagrane na kasetach do magnetowidu i będziemy montować z tego coś w rodzaju wideoklipów. Interesuje nas pokazanie przedziału czasowego, kiedy to w polskich domach pojawiły się wideo i walkmany.

Drugą realizacją będzie książka ze zdjęciami lokalizacji do filmów, które nigdy nie powstaną.

 - Robienie filmów to kosztowna sprawa, a tutaj nie będziemy płacić aktorom, nie wydamy grosza na kostiumy, ani na światło - opowiada Mikołaj Długosz. - Po prostu pokażemy miejsca, w których można by nakręcić filmy i zrobimy to w profesjonalny sposób. W książce obok zdjęć pojawią się także scenariusze, żeby łatwiej sobie to wszystko wyobrazić.

Obecność gościa Czwórki w tym projekcie nie jest przypadkowa, bo artysta już od paru lat współpracuje z CSW "Kronika" w Bytomiu: - Śląsk to jest miejsce bardzo żywe i kompletnie pozbawione stagnacji. Jeśli pojawia się jakaś inicjatywa, ludzie od razu ją podłapują i wszystko zaczyna się kręcić dużo szybciej niż w Warszawie czy w Krakowie.

Posłuchaj nagrania z audycji "Stacja Kultura", a dowiesz m.in. w których miastach na południu Polski artysta szuka inspiracji.

 

kul 

Czytaj także

Przystanek w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 13:32
Na co dzień wykłada w łódzkiej ASP, a po godzinach fotografuje polskie przystanki. W warszawskiej Kordegardzie można oglądać efekty artystycznych działań Macieja Rawluka i odkryć różne oblicza lokalnych stylistyk projektowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje nielegalny przewodnik po Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 14:25
- Z moich vlepek będzie można się dowiedzieć, że na tym trzepaku bracia Marten założyli Kaliber 44, a w tej bramie popełniono siedem morderstw – opowiadał w Czwórce Kuba Dąbrowski, jeden z artystów biorących udział w projekcie Metropolis.
rozwiń zwiń