Polskie Radio

Program 1 ma 95 lat. Agnieszka Kamińska: łączy tradycję i nowoczesność

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 07:29
Specjalne, urodzinowe audycje oraz wyjątkowe wspomnienia z Archiwum Polskiego Radia - tak Program Pierwszy świętuje 95-te urodziny. Antena rozpoczęła regularną emisję programu 18 kwietnia 1926 roku. Wtedy to pierwszy raz w eter popłynęły słowa spikerki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480".
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska
Prezes Polskiego Radia Agnieszka KamińskaFoto: Polskie Radio

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśla, że Jedynka to antena z długą i wielką historią, która zawsze jest blisko słuchaczy. - Program 1. Polskiego Radia realizuje misję publicznego nadawcy w sposób, można powiedzieć idealny, dlatego, że to z jednej strony radiowy teatr, reportaż, muzyka popularna i poważna, ale też porady, publicystyka - wszystko to na tej jednej antenie od tylu dziesięcioleci - wyjaśnia.

as5454.jpg
Polskie Radio w technologii VR360. Zobacz wideo!

Posłuchaj
00:50 11025869_1.mp3 Program Pierwszy Polskiego Radia ma 95 lat. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)

 

Jubileusz 50-lecia w tym roku obchodzi wakacyjna audycja Jedynki "Lato z radiem". - Jej tegoroczna odsłona będzie wyjątkowa - zapowiada prezes Polskiego Radia. Jak dodaje, dla słuchaczy jak co roku zagrają gwiazdy polskiej muzyki, podczas trasy koncertowej, którą będzie można śledzić online, ale jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, być może nie tylko. Z okazji jubileuszu Jedynka przygotowuje także specjalne wydawnictwo muzyczne, czyli płytę złożoną z największych przebojów "Lata z Radiem".

Archiwalne nagrania, legendarne głosy

Agnieszka Kamińska podkreśla, że radiowa Jedynka łączy tradycję i nowoczesność. Dodaje, że Program 1. Polskiego Radia to także multimedia, czyli możliwość oglądania tego, co dzieje się na antenie. "Dzięki temu, że Jedynka idzie z duchem czasu, jest i do oglądania i oczywiście zawsze do słuchania" - mówi prezes Polskiego Radia.

Czytaj także: 

Z okazji jubileuszu na antenie pojawią się archiwalne nagrania audycji, a także głosy legendarnych prowadzących i artystów związanych z Polskim Radiem. Nie zabraknie też prezentów dla słuchaczy Jedynki w postaci płyt Polskiego Radia oraz specjalnego, urodzinowego wydania "Słodkiego Radia Retro".

O godzinie 17.00, w paśmie koncertowym, Jedynka przypomni koncert Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia z piosenkami Władysława Szpilmana, wybitnego kompozytora i wieloletniego kierownika muzycznego Polskiego Radia. W audycji "Przy muzyce o sporcie" - legendarne głosy, znakomici komentatorzy i sukcesy polskiego sportu na jedynkowej antenie. Z kolei o godzinie 22.00 audycja Anny Stempniak o literaturze w Programie 1. Polskiego Radia. Będzie między innymi o pierwszej powieści radiowej pisanej przez Marię Kuncewiczową "Dni powszednie państwa Kowalskich".

dn

Czytaj także

Pierwsza audycja radiowej Jedynki: "Halo, halo! Tu Polskie Radio Warszawa!"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 06:01
18 kwietnia 1926 roku rozpoczęła regularną emisję pierwsza polska stacja radiowa - obecna Jedynka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes PR Agnieszka Kamińska: Polskie Radio doskonale łączy tradycję i nowoczesność

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 06:10
- Cały czas powstają nowe projekty: te tradycyjne - antenowe, ale Polskie Radio rozwija także część wizualną, bo wymagają tego między innymi media społecznościowe. Polskie Radio jest też pionierem w rozwoju cyfrowym, w technologii DAB+ - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w rozmowie z IAR. Jak dodaje, "Polskie Radio doskonale łączy i historię, i nowoczesność". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Program 1 Polskiego Radia świętuje 95. urodziny!

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 23:59
Od 18 kwietnia 1926 roku Program 1 Polskiego Radia na stałe zagościł w eterze. To oznacza, że radiowa Jedynka właśnie skończyła 95 lat. Zapraszamy do wysłuchania specjalnych, urodzinowych audycji oraz wyjątkowych wspomnień z Archiwum Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń