10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Specjalne albumy Polskiego Radia pamięci ofiar

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 09:25
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy na smoleńskim lotnisku wydało dwa albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".
Audio
  • Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia na 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej (Dwójka/Poranek Dwójki)
Albumy są już dostępne w sklepie Polskiego Radia
Albumy są już dostępne w sklepie Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio

Wydawnictwa składają się z płyt CD oprawionych w specjalną, okolicznościową szatę graficzną. Patronat nad albumami objęła Rada Mediów Narodowych.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśla, że materiały ze względu na unikatowy charakter archiwalnych nagrań, spełniają funkcję edukacyjną i stanowią edytorski i fonograficzny wyraz narodowej pamięci. - Te albumy wydane przez Polskie Radio są dowodem działalności i spełnianiem przez Polskie Radio, nadawcę publicznego, tej misji publicznej. To hołd złożony wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku - mówiła Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia i Redaktor Naczelna Polskiego Radia.

Album "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo"

eastnews witold kołodziejski 1200.jpg
Witold Kołodziejski o albumach Polskiego Radia: świadectwo czasu narodowej tragedii

To pełne fonograficzne kompendium wiedzy na temat prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Na pięciu płytach zamieszczone są archiwalne wypowiedzi prezydenta z całego okresu jego urzędowania. - W archiwach Polskiego Radia znajdują się jedynie fragmenty zapisów dźwiękowych, ale są one jednak na tyle cenne, że uznaliśmy, że należy je własnie w taki sposób utrwalić, ale też umożliwić naszym słuchaczom, wszystkim, którzy pragną słuchać tego głosu i tego przesłania śp. Lecha Kaczyńskiego poprzez wydanie tych płyt - tłumaczyła Agnieszka Kamińska.

- Są tam przemówienia, takie jak to z Westerplatte wygłoszone 1 września 2009 roku, czy słynne przemówienie z wiecu w Gruzji - wskazywała Agnieszka Kamińska. Dodała, że na płycie zamieszono również wywiady ze świętej pamięci Lechem Kaczyńskim prowadzone przez Krzysztofa Czabańskiego, a także rozmowy z małżonką prezydenta Kaczyńskiego, panią Marią Kaczyńską. - Opowiada ona o domu, o kwiatach, o miłości do muzyki. To są przepiękne dźwięki i przepiękne wspomnienia - podkreślała prezes Polskiego Radia.

Album "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku"

1200x628_smolensk-20202_01a copy.jpg
Polskie Radio w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej. Sprawdź program

Wydawnictwo składa się z dwóch płyt. W warstwie słownej wydawnictwa znajdują się archiwalne nagrania zarejestrowane w czasie uroczystości żałobnych, które odbyły się po 10 kwietnia 2010 roku. Wśród nich znalazło się m.in. przemówienie Macieja Łopińskiego, szefa Gabinetu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że albumy Polskiego Radia poświęcone ofiarom katastrofy smoleńskiej są wyjątkowym świadectwem tamtej tragedii. - Myślę, że jest to pomnik wzniesiony przez Polskie Radio tym wszystkim, którzy zginęli wtedy, a którzy lecieli do Katynia, by w imieniu wszystkich Polaków, oddać hołd oficerom Wojska Polskiego zamordowanym przez NKWD w 1940 roku - mówił Jak Józef Kasprzyk.

Na drugiej płycie znalazł się zapis nadzwyczajnego koncertu symfonicznego w hołdzie ofiarom katastrofy, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego 18 kwietnia 2010 roku. Obok Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie wzięła w nim udział Sinfonia Varsovia. - W każdym pulpicie siedzieli muzycy z jednej strony Sinfonii Varsovia i z drugiej orkiestry radiowej. (...) Były to dla wszystkich tragiczne dni, dla Polski i dla wszystkich obywateli, ale też dla artystów, dla muzyków. Dlatego było tak bardzo istotne, by być wtedy razem. Nie można powiedzieć, że to był zwyczajny koncert. To było naprawdę wielkie misterium emocjonalne z absolutnym skupieniem. Było to wszystko wstrząsające - wspominał Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovia.

Podczas koncertu zabrzmiały dwa fundamentalne dla polskiej muzyki utwory związane z martyrologią katyńską: "Epitafium katyńskie na orkiestrę" Andrzeja Panufnika oraz Trzecia symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego.

Koncert ten zostanie powtórzony na wszystkich antenach Polskiego Radia w Wielki Piątek, 10 kwietnia, o godzinie 16.00.

. .

***

Płyty do nabycia w sklepie Polskiego Radia: 

Czytaj także

Niezwykły album Polskiego Radia. Krzysztof Czabański: ma pomnikowy charakter

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 12:37
- Wydaje mi się, że to jest bardzo ważny element sprawowanej misji publicznej. Dzięki temu archiwa nie są zamknięte na głucho, a dokumenty nie przepadają, bo jak wiemy część archiwów była kiedyś niszczona - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych o albumach wydanych przez Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przywracają pamięć". Prezydencki lekarz o albumach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 06:58
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku wydało dwa unikatowe albumy: "Prezydent RP Lech Kaczyński - świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja". - To cenny materiał - mówi o najnowszych publikacjach Polskiego Radia ówczesny prezydencki lekarz Narcyz Sadłoń. 
rozwiń zwiń