Polskie Radio
Section05
Tadeusz Bocheński

Tadeusz Bocheński. "Książę" polskich spikerów radiowych

– Na jego osobowość spikerską złożył się nie tylko ten piękny, dźwięczny głos oraz ta jego naprawdę nieskazitelna dykcja. Nie tylko to oczarowało słuchaczy. Przede wszystkim zachwyciła ich ta jego kultura wyniesiona z domu rodzinnego, ogromna muzykalność i zdolności poetyckie. To wszystko sprawiło, że był prawdziwym "księciem" spikerów – mówiła spikerka Polskiego Radia Stella Weber.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita PRL Polskie Radio Tadeusz Bocheński radio HISTORIA

Losy pracowników Rozgłośni Warszawskiej Polskiego Radia z września 1939 roku: Tadeusz Bocheński

Zapraszamy do słuchania nowego cyklu podcastów, w którym prezentować będziemy archiwalne nagrania opisujące losy pracowników Rozgłośni Warszawskiej Polskiego Radia z września 1939 roku. Pierwszy odcinek poświęcony jest Tadeuszowi Bocheńskiemu, określanemu mianem "księcia polskich spikerów radiowych". 
Zobacz więcej na temat:  historia radiofonii historia Polski Polskie Radio Tadeusz Bocheński

"Książę spikerów" na wielkim ekranie. Filmy z Tadeuszem Bocheńskim w kinie Iluzjon

Przy okazji 97. rocznicy działalności Polskiego Radia kino Iluzjon przypomni niezwykłą postać Tadeusza Bocheńskiego – spikera, lektora i konferansjera, który był także lektorem, aktorem i niezrównanym recytatorem, który w latach 30. sporadycznie brał udział także w produkcjach filmowych, przeważnie jako płynący z radioodbiornika głos spikera. Wydarzenie będzie jednocześnie otwarciem cyklu projekcji przedwojennych polskich filmów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tadeusz Bocheński kino film polski Katarzyna Cygler

Tadeusz Bocheński, legendarny książę spikerów Polskiego Radia

Już kiedy się rodził, cała rodzina była przekonana, że będzie osobą niezwykłą. Kiedy bowiem jego mama była jeszcze panną, Cyganka wywróżyła jej, iż weźmie ślub i urodzi syna, który "stanie się głośny w świecie". Trudno odmówić trafności tej wróżbie: 122 lata temu, 11 października 1900 roku w Kijowie, przyszedł na świat Tadeusz Bocheński - spiker, lektor i konferansjer Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio Tadeusz Bocheński historia Polski Tomasz Miara Trójka