Polskie Radio

Polskie Radio w hołdzie radiowcom z września 1939 r. Odsłonięto pamiątkową tablicę

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 11:40
Polskie Radio upamiętniło swoich pracowników, którzy we wrześniu 1939 r. mobilizowali Polaków do obrony przed inwazją wojsk niemieckiej Trzeciej Rzeszy. W budynku odsłonięto tablicę pamiątkową. Jak mówiła podczas uroczystości prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, pracownicy wykazali się w tamtym czasie odwagą i poświęceniem.
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska
Prezes Polskiego Radia Agnieszka KamińskaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
wrzesień w pr.jpg
Wrzesień 1939 roku w Polskim Radiu. Posłuchaj!

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśliła, że data wydarzenia jest symboliczna, bo dokładnie 82 lata temu, 7 września 1939 r., prezydent Warszawy Stefan Starzyński w swoim przemówieniu nawoływał mieszkańców do obrony stolicy oraz podejmowania inicjatyw na rzecz całej społeczności.

Posłuchaj
00:26 ak1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o patriotycznej postawie pracowników Polskiego Radia we wrześniu 1939 r. (IAR)

- To wyzwanie podjęli pracownicy Polskiego Radia. Przy ogromnym zaangażowaniu i ofiarności, ryzykując własne życie i zdrowie, sprawili, że rozgłośnia Polskiego Radia nadawała nieprzerwanie aż do 30 września 1939 r., podnosząc na duchu mieszkańców zarówno walczącej Warszawy, jak i całej ojczyzny - przypomniała Agnieszka Kamińska.

- Jestem niezwykle dumna, że jako Prezes Polskiego Radia, w gronie gości oraz pracowników mogę w symboliczny sposób uczcić pamięć tak zasłużonych dla kraju osób oraz oddać im hołd. Mam jednocześnie nadzieję, że ich przykład pomoże nam przez kolejne dziesięciolecia spełniać ważną rolę w życiu polskiego społeczeństwa. Jako publiczny nadawca Polskie Radio towarzyszy bowiem swoim odbiorcom zarówno w ich codzienności, jak i w ważnych momentach dla całego kraju – powiedziała prezes Polskiego Radia.

"Polskie Radio od samego początku służy państwowości polskiej"

- Dzisiejsze wydarzenie jest naszym hołdem wobec pracowników Polskiego Radia, bohaterów Ojczyzny. Tamte trudne dni bardzo wyraźnie pokazują, że Polskie Radio od samego początku służy państwowości polskiej. Jego głównym zadaniem było służenie dobru kraju. W okresie komunizmu zostało to zniszczone, ale po 1989 roku media publiczne wróciły do swojej podstawowej roli – działania na rzecz polskiej racji stanu. Bohaterstwo pracowników rozgłośni z września 1939 roku jest dla nas wszystkich napomnieniem, abyśmy dobrze naszej Ojczyźnie i Polskiemu Radiu – podkreślił z kolei Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Dzięki Pracownikom rozgłośni Polskiego Radia, którzy z narażeniem życia wypełniali swoje codzienne obowiązki zawodowe, mieszkańcy całego kraju nie tylko byli informowani na bieżąco
o najważniejszych wydarzeniach i dynamicznej sytuacji, ale zachowywali też poczucie solidarności.

"Polskie Radio najbardziej wiarygodnym przekaźnikiem komunikatów"

Rozgłośnia Polskiego Radia przy ul. Zielnej znalazła się we wrześniu 1939 roku w centrum wydarzeń. Radio w tamtych trudnych momentach uzyskało nowy wymiar swojej pracy. Okazało się, że może służyć społeczeństwu w inny sposób, niż do tej pory, a społeczeństwo odpowiedziało na to bardzo entuzjastycznie. Polskie Radio było uznawane za najbardziej wiarygodny przekaźnik komunikatów władzy – powiedziała Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. – We wrześniu 1939 roku nagrywano wszystkie audycje i komunikaty na płyty stalowe, które ukryto. Kilka miesięcy temu płyty te zostały wpisane na Listę Krajową UNESCO – dodała.

Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Na pamiątkowej tablicy umieszczono kilkadziesiąt nazwisk radiowców, ale może być ona uzupełniana. Świadectwem bohaterstwa pracowników rozgłośni Polskiego Radia są też ocalone przez nich stalowe płyty gramofonowe z nagraniami z września 1939 r., m.in. z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.

Posłuchaj
00:19 ak2.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o liście nazwisk na pamiątkowej tablicy (IAR)
Płyty przemówienie Starzyńskiego029_ Archiwum Polskiego Radia.jpg
Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. "Nagrania przemówień z września '39 nigdy nie były wyemitowane"

Kolekcja odnalezionych 93 oryginalnych płyt została wpisana na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata". Agnieszka Kamińska zapowiedziała, że nagrania te zostaną wydane przez Polskie Radio na specjalnych albumach.

Posłuchaj
00:27 ak3.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o zachowanych nagraniach z września 1939 r. (IAR)

W siedzibie Polskiego Radia w Warszawie otwarto dziś także wystawę przedstawiającą najważniejsze dla rozgłośni Polskiego Radia osoby, miejsca i wydarzenia sprzed 82 lat. Wystawę otworzyła dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska.

fc/pb/kh

Czytaj także

"Doskonale pełniona misja nadawcy publicznego". Prezes Polskiego Radia o przyjęciu sprawozdania przez KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 15:35
- Krajowa Rada zauważyła i doceniła, jak wiele Polskie Radio dla społeczeństwa robi i zrobiło. To są działania, na które żadna stacja komercyjna nie będzie sobie w stanie pozwolić - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, odnosząc się do przyjęcia sprawozdania Polskiego Radia z realizacji misji publicznej w 2020 r. przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio najbardziej opiniotwórczą stacją radiową. Agnieszka Kamińska: odbiorcy doceniają wiarygodność

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 19:15
Zgodnie z rankingiem przygotowanym przez Instytut Monitowania Mediów Polskie Radio zajęło 1. miejsce w zestawieniu najbardziej opiniotwórczych mediów wśród nadawców radiowych. Łącznie w lipcu powoływano się na anteny publicznego nadawcy aż 2570 razy. W rankingu ogólnym, obejmującym także telewizję, prasę i portale internetowe, anteny Polskiego Radia odnotowały rekordowe wzrosty.
rozwiń zwiń