09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek
Czy wiemy, kim jest mediator, kto może nim zostać, czym się zajmuje i jakiego rodzaju sprawy przydzielane mu są przez sądy? Na ten temat w materiale Patryka Bedlińskiego i w rozmowie z mediatorką Ewą Zdunek. Porozmawiamy też o aparatach ortodontycznych (zarówno dla dzieci jak i osób starszych). Kiedy i w jakich przypadkach należałoby taki aparat założyć, czy są jakieś przeciwwskazania do noszenia takiego aparatu, na co uważać podczas jedzenia, gdy go nosimy etc. Gość Kamila Wasiluk - ortodontka. Jak zawsze stałe elementy audycji: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Doktor Murek".
Legia - SSC Napoli w Lidze Europy. Relacje w Programie 1
18.45 - Relacje z meczu Legia-Napoli
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski
"Sztuczna inteligencja w diagnostyce"
To zupełnie nowy, jeszcze w fazie tworzenia pakiet medyczno-techniczny. To opracowanie pomoże rozwiązać m.in. problemy kadrowe w medycynie. Jak szacuje Amerykańskie Towarzystwo Medyczne, lekarze w Stanach Zjednoczonych na kontakt z pacjentem mogą poświęcić zaledwie 27 procent swojego czasu. Dla porównania, aż 49 procent tego czasu poświęcają na prowadzenie dokumentacji medycznej. Nie trzeba wyjaśniać, jak negatywnie to wpływa na efektywność leczenia i relację między lekarzem a pacjentem. Sztuczna inteligencja sprawdzi się również w wybranych kierunkach medycyny. I tak np. w kardiologii algorytmy są w stanie wesprzeć lekarzy, wykonując za nich pełen odczyt EKG. Analiza odczytu zajmuje człowiekowi dużo czasu, przez co opóźniona zostaje diagnostyka i ewentualna interwencja medyczna.
Sztuczna inteligencja wspomaga psychiatrię
Sztuczna inteligencja jest w stanie przeanalizować błyskawicznie zgromadzone dane. Po zastosowaniu mechanizmu głębokiego uczenia, sztuczna inteligencja uczy się odpowiedniej klasyfikacji echokardiogramów według konkretnego wzoru. Algorytm, co potwierdzono badaniami, osiągnął dokładność 92 procent, podczas gdy przeprowadzający analogiczną klasyfikację zespół kardiologów - 79 procent. Sztuczna inteligencja w diagnostyce przyspieszy proces rozpoznania choroby, ograniczy do minimum błędy ludzkie w diagnozowaniu oraz usprawni proces leczenia. Projekt będzie realizowany wspólnie z IFiPS oraz Politechniką Gdańską. Eksperci: prof. Henryk Skarżyński - otolaryngolog, audiolog, foniatra, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu(IFiPS) oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach oraz prof. Andrzej Czyżewski - Politechnika Gdańska.
Dentofobia
Paniczny strach przed dentystą, został przebadany przez stomatologów i psychologów klinicznych. Wyniki zamieszczono w poczytnym czasopiśmie medycznym: Medical Principles and Practice. Lęk przed stomatologiem występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych a osoby cierpiące na dentofobię chodzą do lekarza denstysty tylko wtedy, kiedy muszą, omijając niestety wizyty kontrolne. Wg ankiety wykonanej w Zespole Poradni Specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku aż 32,51% osób nie chodzi na wizyty kontrolne. Natomiast z badań jasno wynika, że u 90% Polaków rozpoznaje się strach przed wizytą u dentysty. Efekt takiego zachowania jest niestety opłakany dla zdrowia. Jakie przebadano parametry istotne dla określenia stopnia dentofobii i co z tych badań wynika praktycznego w leczeniu stomatologicznym a także w procesie kształcenia lekarzy dentystów opowiedzą: dr. n. med. Agnieszka Pacyk, lekarz stomatolog, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Agnieszka Łykowska - Tarnowska, lekarz stomatolog, psycholog kliniczny.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.
21.45 - "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej, czyta Adam Ferency (Radiobook).
23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk
00.55-01.00 - Przypadki słowa / Leonard Neuger - aud. Doroty Gacek
01.00-02.00 - "Fantazja polska (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Stanisław Moniuszko Msza łacińska Es-dur na 4 głosy solowe, chór i organy, wyk. Marta Boberska - sopran, Agnieszka Rehlis - alt, Rafał Bartmiński - tenor, Jarosław Bręk - bas, Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Henryk Wojnarowski, Andrzej Białko - organy,
Fryderyk Chopin Nokturn c-moll op. 48 nr 1 wyk. Janusz Olejniczak (Erard, 1849),
Fryderyk Chopin Nokturny g-moll i G-dur op. 37 nr 1 i 2, wyk. Dang Thai Son (Erard, 1849).
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski
Franciszek Schubert, Sergiusz Prokofiew, Jean-Marie Leclair, Piotr Czajkowski, Max Raimi, Jan Sebastian Bach, Scott Wheeler, Kaspar Förster, Antonín Dvořák, Ludwig van Beethoven, Claudio Monteverdi, Alessandro Marcello, Santiago de Murcia, Wouter Hutschenruyter, John Field, Toivo Kuula
06.00-07.00 - "Fantazja polska (premiera)" - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Stanisław Moniuszko Msza e-moll na 2 soprany, alt, chór żeński i organy do słów Antoniego Edwarda Odyńca, wyk. Marta Boberska - sopran, Agnieszka Rehlis - alt, Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Henryk Wojnarowski, Andrzej Białko - organy, Fryderyk Chopin Nokturny H-dur i As-dur op. 32 nr 1 i 2, wyk. Kevin Kenner (Pleyel, 1848), Nokturny c-moll op. posth., Es-dur op. 55 nr 2, H-dur op. 9 nr 3, e-moll op. 72, wyk. Dang Thai Son (Stainway).
Polski głos na scenach operowych świata - Polskie Radio wydaje wyjątkowy album Piotra Beczały "Arie"
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Gościem będzie Piotr Beczała, a okazją do spotkania ze światowej sławy tenorem, jest ukazujący się dwupłytowy album "Arie". Znalazły się na nim najpiękniejsze partie wokalne z oper Moniuszki, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Verdiego i innych, wybitnych kompozytorów w mistrzowskiej interpretacji Piotra Beczały. To powrót do nagrań, które miały miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w 2009 i 2011 roku. Artyście towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa (od 2019 roku Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), prowadzona przez jej ówczesnego dyrektora artystycznego Łukasza Borowicza. Spotkanie z Piotrem Beczałą o godz. 9.30.
Ponadto w audycji: "Zamek" Franza Kafki w Teatrze Narodowym w reżyserii Pawła Miśkiewicza, wystawa rzeźb Pawła Orłowskiego "Bot Riders", gorlicka grupa teatralna Plemię.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek
10.00-11.00 - The Imaginary Music Book of J.S. Bach - Café Zimmermann
11.10-12.00 - Nagrody Gramophone 2021 Felix Mendelssohn Koncert skrzypcowy e-moll, op. 64, wyk. James Ehnes, Vladimir Ashkenazy & Philharmonia Orchestra
Dramma per Musica. "Rival Queens. Kolacja na dwa głosy" - transmisja w czwartek
12.05-12.45 - Johannes Brahms Sonata B-dur op. 78, wyk. Andrzej Bauer - wiolonczela, Piotr Anderszewski - fortepian
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś
Rival Queens, arie operowe (godzinne widowisko) Anna Radziejewska, Dorota Szczepańska, RBE i Lila Stawarz
Festiwal im. Pabla Casalsa w El Vendrell (El Vendrell, Pau Casals Auditorium, 17.07.2021)
Eric Le Sage - fortepiano, Daishin Kashimoto - skrzypce, Claudio Bohórquez - wiolonczela
Johannes Brahms Sonata A-dur nr 2 op. 100; François Couperin Pièce en concert (oprac. Paula Bazelaire’a na wiolonczelę i fortepian); Robert Schumann Adagio and Allegro op. 70; Felix Mendelssohn Trio fortepianowe d-moll nr 1 op. 49; Pablo (Pau) Casals El cant dels ocells
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
MIR - to Miłosz Pękala i Bartosz Weber – muzycy, którzy fascynują się elektroniką i improwizacją w muzyce, jak również improwizacją w elektronice i elektroniką w improwizacji. Słuchacze Dwójki mogą znać artystów z grup Baaba, Mitch & Mitch, Kwadrofonik czy duetu Pękala / Kordylasińska-Pękala. Miłosz sam występuje z projektem Monoperkusja, Bartosz gra razem z wizualistą Wiktorem Podgórskim (VTR), który na potrzeby najbliższej "Miejscówki z Dwójką" zajmie się zobrazowaniem świata "Solaris" Stanisława Lema. - Obcujemy z kreacją genialnego umysłu, więc postanowiliśmy umiejscowić występ w naszych głowach - o najbliższej Miejscówce z Dwójka opowiedzą na antenie Miłosz Pękala i Bartosz Weber (godz.16.30). Ponadto w audycji: premiera opery - baletu J.Ph Rameau - Platée w Akademii Muzycznej w Łodzi, rozmowa z Jakubem Szczęsnym o jego książce "Witaj w świecie bez architektów". Zaproszenie na koncert z cyklu Jazz.pl.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek
120-lecie Filharmonii Narodowej - koncert z 5 listopada 2001 roku
Krzysztof Penderecki Te Deum, Ignacy Jan Paderewski Koncert fortepianowy a-moll op. 17, Witold Lutosławski Symfonia nr 4, wyk. Bożena Harasimowicz-Hass - sopran, Jadwiga Rappe - alt, Wiesław Ochman - tenor, Piotr Nowacki - bas, Piotr Paleczny - fortepian, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku"
Jerzy Łojek należy do najwybitniejszych polskich historyków XX wieku. Żył krótko, bo zaledwie 54 lata. Nie doczekał wolnej Polski, zmarł w 1986 r., ale odegrał bardzo istotną rolę w budowaniu świadomości niepodległościowej. Jego znaczące książki jak "Szanse powstania listopadowego" (1966 r.), "Upadek Konstytucji 3 Maja" (1976 r.), "Agresja 17 września" (1978 r.) i "Dzieje sprawy Katynia" (1980 r. - te dwie ostatnie wydane w drugim obiegu) zapisały się trwale w naszej historiografii.
Jerzy Łojek. "W tej sprawie nie może być przebaczenia, ani zapomnienia ..."
Był wybitnym badaczem historii, ale też jej popularyzatorem mającym niepowtarzalny talent pisarski, czego najlepszym dowodem jest sukces czytelniczy jego głośnej książki "Dzieje pięknej Bitynki" (1970 r.). "Historyk na tropie zdrady" jest szczególną monografią Jerzego Łojka. Skupia się na jego życiu i twórczości w oparciu o prywatne archiwum badacza. Jerzy Łojek żył historią polskiej niepodległości. Analizował przyczyny jej utraty i szanse odzyskania. Uważał, że od jakości elit zależał byt państwa polskiego. I o tym aspekcie twórczości Jerzego Łojka jest książka Jerzego Kłosińskiego.
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Przypadki Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Hubert Klimko-Dobrzaniecki "Niech żyje śmierć", czyta Łukasz Lewandowski.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Igor Newerly "Zostało z uczty Bogów", czyta Krzysztof Kołbasiuk.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Stanisław Ignacy Witkiewicz "Listy do żony", czyta Krzysztof Gosztyła.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Tomasz Gajownik
Polskie środowiska emigracyjne w Niemczech zaraz po II wojnie światowej. Gość - dr Łukasz Wolak, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.
02.00-03.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar
05.00-06.00 - "Trójka budzi" / OFF - Mateusz Tomaszuk
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara
W audycji m.in. o echach filmu "Squid Game", konsumentach przyszłości i o odkurzaniu budek telefonicznych, ale z przeznaczeniem do promocji miejsc, wydarzeń kulturalnych i lokalnej literatury.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem - prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP.
"Rowerem przez II RP". Czyta Rafał Zawierucha
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
W audycji m.in. o filmie "Śmierć Zygielbojma", Festiwalu Pięć Smaków oraz Festiwalu Filmów Koreańskich. Odwiedzimy też Muzeum Narodowe w Poznaniu, gdzie można zobaczyć pokaz prac Norwida oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu, gdzie jest prezentowana wystawa "Czasoprzestrzeń zbioru" - z kanonu polskiej i europejskiej sztuki współczesnej z drugiej połowy XX w.
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda
W audycji m.in. o tym - jakiej muzyki słuchają najchętniej Polacy i co to o nas mówi oraz o tym, gdzie za granicę dojedziemy pociągiem z Polski i jak wygląda teraz przekraczanie granic koleją.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
20.00-21.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński
Gościem - prof. Bolesław Orłowski - najwybitniejszy dziś polski historyk techniki, autor ponad 30 książek i wielkiej ilości artykułów popularyzujących polską naukę. Szczególnie cenne są opracowania profesora na temat wkładu Polaków w światową naukę.
22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski
23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" - Małgorzata Łukowska
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
22.06 - "Nakręceni" - magazyn premier filmowych - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek
W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. Łukasz Adamski i Piotr Gociek zrecenzują hipnotyzujący spektakl subtelnej grozy "Ostatniej nocy w Soho", film "Wszyscy święci New Jersey", czyli prequel przebojowej "Rodzinie Soprano" oraz "Moje wspaniałe życie" z Agatą Buzek", które wyjechało z festiwalu filmowego w Gdyni z nagrodą za reżyserię dla Łukasza Grzegorzka.
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
O VIII Międzynarodowym Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego opowie dyrektor tego wydarzenia Wiesław Dąbrowski. W drugiej części audycji gościem będzie Marcin Styczeń - muzyk, autor polskich tekstów i piosenek Leonarda Cohena. Tematem rozmowy będzie koncert "Lubię gadać z Leonardem".
06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Czy jest jeszcze miejsce na lasy, góry i dzikie zwierzęta w świecie, w którym jedziemy w nieznane - już nie z gitarą, a ze smartfonem? Porozmawiajmy o Bieszczadach, a także o ochronie krajobrazu nocnego nieba.
Mieczysław Orłowicz - naczelny miłośnik Bieszczad
13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Maciek Szajkowski
Tuż przed premierą płyty tegorocznej laureatki konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno" w cyklu "Był sobie numer" Martyna Matwiejuk opowie o kulisach powstania utworu "Double Tap" Wrony.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Mateusz Kulik
Strefa Studenta - Ekspres, czyli przegląd najnowszych informacji dla studentów.
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek
Co to znaczy "prawidłowa masa ciała"? Kiedy zaczyna się nadwaga, kiedy otyłość i do jakich chorób prowadzi? Jak ważny jest regularny, codzienny ruch w profilaktyce nowotworowej?
22.00 - 00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - Vito Bambino
W programie m.in. Andre 3000 z duetu OutKast, Gorillaz i grupa Little Dragon ('Empire Ants') i Gonjasufi ('Sheep').
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - Tadeusz Konwicki "Kronika wypadków miłosnych" w adaptacji Teatru PR. Czyta Grzegorz Kwiecień - aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
07.00-10.00 "Poranek w PRD" - Niezwykły świat numbatów. Numbat, zwany także mrówkojadem pręgowanym, to mały, zagrożony wyginięciem torbacz pochodzący z Australii. Ma długi, lepki język, który pozwala mu zbierać termity.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Metrum i takt, czyli wszystko w muzyce ma swoje miejsce i czas.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Czy warto uczyć się języków obcych? Jak dzielimy języki? Czym są języki sztuczne? I jak to było z tym esperanto...
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Większość z nas chciałoby zdrowo się odżywiać, ale co to w ogóle znaczy? Według naszego gościa zdrowe jedzenie to takie, które pozbawione jest sztucznych dodatków. W jaki sposób uniknąć ich w codziennej diecie, jak czytać etykiety produktów kupowanych w sklepach, jak gotować dla całej rodziny? O swoich doświadczeniach życia i jedzenia bez chemii opowie Julita Bator autorka książek o zdrowym stylu życia m.in książki "Zamień chemię na jedzenie".
Jak zbudować zdrową relację z jedzeniem?
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia. Teatr Polskiego Radia, 1998 r.
Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.
Zapraszamy!