Polskie Radio

"Nędza uszczęśliwiona" w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 10:00
"Nędza uszczęśliwiona" to najprawdopodobniej pierwsza polska opera zaprezentowana na publicznej scenie. W piątek 22 kwietnia ukazała się na płycie CD, w koncertowym wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. 
Opera Nędza uszczęśliwiona w wyjątkowym, koncertowym nagraniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Opera "Nędza uszczęśliwiona" w wyjątkowym, koncertowym nagraniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Foto: Polskie Radio

Oryginalny tytuł tego dzieła to "Nędza uszczęśliwiona Naypierwsza oryginalna polska opera w dwóch aktach z muzyką Macieia Kamieńskiego wystawiona w Warszawie 1778". "Halka" Moniuszki, uchodząca w powszechnym mniemaniu za pierwszą polską operę, została wystawiona… siedemdziesiąt lat później. 

Libretto "Nędzy uszczęśliwionej" stworzył ojciec polskiego teatru - Wojciech Bogusławski - na podstawie kantaty Franciszka Bohomolca SJ. Wystawienie tego spektaklu w II połowie XVIII wieku najeżone było wieloma trudnościami, ale udało się je ostatecznie pokonać, skoro swoje przyzwolenie na eksperyment z polską operą dał król Stanisław August. "Nędza uszczęśliwiona" to gatunek dramatu sentymentalnego zwanego łzawą komedią, który w bardzo jeszcze nieśmiały sposób wprowadza krytykę stosunków społecznych w ówczesnej Rzeczypospolitej. 

Opowiedziana w dwóch aktach historia nie jest skomplikowana, a tytuł dzieła oddaje znakomicie jej treść. Ubogi wieśniak Antek zakochuje się w równie ubogiej Kasi. Matka Kasi, której leży na sercu przyszłość córki, chce ją jednak wydać za bogatego mieszczanina. Prawie wola matki zostaje wypełniona, ale Antek od lokalnego dziedzica, pana dobrego serca, otrzymuje dla siebie i swojej wybranki hojne dary na początek ich wspólnego życia. Wszystko kończy się szczęśliwie. 

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, poprowadzona przez swego dyrektora artystycznego Michała Klauzę, dokonała nagrania "Nędzy uszczęśliwionej" podczas koncertu 19 września 2021 roku, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, inaugurując swój sezon artystyczny 2021/2022. Partie wokalne i mówione wykonali Justyna Stępień - sopran, Justyna Reczeniedi - sopran, Sylwester Smulczyński - tenor, Robert Gierlach - bas-baryton i Wojciech Gierlach - bas. We fragmentach mówionych wziął również udział wybitny warszawski aktor, Krzysztof Wakuliński.  


ZOBACZ ZAPOWIEDŹ MICHAŁA KLAUZY: 

W katalogu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie "Nędza uszczęśliwiona" jest kolejnym tytułem w cyklu wydawnictw z dziedziny muzyki symfonicznej i operowej. Wart podkreślenia jest też fakt, że fonograficzny zapis "Nędzy uszczęśliwionej" pojawia się właśnie po raz pierwszy na płycie kompaktowej CD. Płyta jest dostępna także w serwisach streamingowych


nedzauszczesliwiona_baner.jpg

mat. pras. / rk

Czytaj także

Płyty Agencji Muzycznej Polskiego Radia nominowane do Fryderyków 2022

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 13:00
Dwa wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia z szansą na zdobycie Fryderyka 2022! Mowa o płytach "Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty" oraz o płytach "Mikołaj Gomółka: Melodie na psałterz polski cz. 3 vol. 5 & 6". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera albumu z serii Polskiego Radia "Melodie na psałterz polski" Gomółki

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 10:20
W Wielki Piątek pojawiła się czwarta z pięciu części wyjątkowego wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia: "Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki. W nagraniach XVI-wiecznego zbioru psalmów z "Psałterza Dawidowego" – w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego – oprócz Chóru Polskiego Radia w Krakowie wzięli udział wybitni instrumentaliści z całej Europy. 
rozwiń zwiń