"Nie można było już dłużej czekać" - dyrektor Dwójki o nagraniu sonat Bacewicz

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 11:00
Polskie Radio ma obowiązek dbania o dziedzictwo Grażyny Bacewicz - mówiła na antenie Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2, odnosząc się do przyznania nagrody Fryderyka za album "Sonaty na skrzypce i fortepian". W Poranku Dwójki dyr. Małaszko zdradziła też, jakich forteli trzeba było użyć, aby namówić maestro Jerzego Semkowa do nagrania kolejnej nagrodzonej Fryderykiem płyty z utworami Brahmsa. Gościem audycji był również skrzypek Jakub Jakowicz.
Okładki płyt
Okładki płytFoto: materiały promocyjne

fryderyki 1200 forum.jpg
Fryderyki 2021. Płyty Polskiego Radia nagrodzone

Fryderykiem 2021 w kategorii "Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej" nagrodzono album "Sonaty na skrzypce i fortepian" Grażyny Bacewicz ​w wykonaniu Jakuba Jakowicza (skrzypce) i Bartosza Bednarczyka (fortepian). Jest to pierwsze w historii nagranie dla Polskiego Radia wszystkich "Sonat skrzypcowych" Grażyny Bacewicz.

W kategorii "Album roku. Muzyka symfoniczna" Fryderyka otrzymał album "Semkow - NOSPR - Brahms: Symfonie 1-4". Utwory Johannesa Brahmsa wykonuje Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą maestro Jerzego Semkowa.

O idei powstania nagrodzonych wydawnictw rozmawialiśmy z Małgorzatą Małaszko-Stasiewicz, dyrektorem Programu 2 Polskiego Radia, i Jakubem Jakowiczem, skrzypkiem.


Posłuchaj
18:08 2021_06_28 09_36_50_PR2_Poranek_Dwójki.mp3 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i Jakub Jakowicz o płytach Polskiego Radia nagrodzonych Fryderykami 2021 (Poranek Dwójki)

 

Jak powiedziała dyrektor Dwójki, fortel, dzięki któremu doszło do powstania płyty, opierał się na pewnym założeniu. - Zaplanowaliśmy nagranie studyjne tych symfonii, ale także koncerty, jedna symfonia w kwartale miała być wykonywana przez NOSPR. Maestro się zgodził, to nie były łatwe nagrania, w latach 2008-2009, był to wzajemny gest przywiązania i wzajemnego uznania Jerzego Semkowa oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Jest to ukoronowanie zapatrzenia Semkowa w wielką symfonikę - przyznała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Przypomniała także historię powstania drugiej nagrodzonej Fryderykiem płyty wydanej przez Polskie Radio. - To było spotkanie w moim gabinecie, obaj panowie byli chwilę po wydaniu albumu z Schubertem, a także po koncercie realizowanym z Muzeum Powstania Warszawskiego, "Muzyka pod Liberatorem", gdzie zagrali jedną z sonat Grażyny Bacewicz. Wiedziałam, że nie można już dłużej czekać na rejestrację wszystkich sonat i zaproponowałam im to. Prawdopodobnie mieli zupełnie inne plany, bo doskonale pamiętam ich zdziwione spojrzenia, to był cios - wspominała pół żartem.

Czytaj też:

Jakub Jakowicz powiedział, że będąc instrumentalistą, na takie ciosy się czeka. - Bardzo dziękujemy za zaproszenie do tej współpracy, był to ogrom pracy, prawie nie znaliśmy tych utworów, poszliśmy w nieznane. Zaczynamy rozmawiać o tej muzyce, ważne jest też, żeby studenci się nią zajęli, zaczęli ją grać na polskich uczelniach - mówił.

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz stwierdziła, że wybór sonat Grażyny Bacewicz nie był przypadkowy. - To była przemyślana decyzja, jest to materiał złożony technicznie, ale także wymagający umiejętności przechodzenia przez różne stany psychologiczne. Polskie Radio ma obowiązek dbania o dziedzictwo Grażyny Bacewicz nie tylko ze względu na jej talent, ale także dlatego, że była etatowym pracownikiem Polskiego Radia, koncertmistrzem orkiestry założonej i prowadzonej przez Grzegorza Fitelberga - przypomniała. 

Album był nagrywany z Andrzejem Sasinem i Aleksandrą Nagórko. - Ważne jest, aby na terenie jeszcze nierozpoznanym mieć tego pierwszego słuchacza sprawnego muzycznie i estetycznie, aby mieć potwierdzenie, że to ma sens - mówiła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.

Jakub Jakowicz dodał, że praca z tymi realizatorami jest zawsze pełna inspiracji. - Mamy do siebie zaufanie - podkreślił.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu 2 Polskiego Radia), Jakub Jakowicz (skrzypek)

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 9.30

mo


Czytaj także

Poznaliśmy laureatów Złotych Fryderyków 2018

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 14:45
Płyty Polskiego Radia znalazły się wśród nominowanych albumów do Fryderyków 2018. To jedne z najważniejszych nagród muzycznych w Polsce. Co roku Akademia Fonograficzna wyróżnia najwybitniejszych polskich artystów z różnych gatunków muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyki 2021. Płyty Polskiego Radia nagrodzone

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 22:10
Dwie płyty Polskiego Radia otrzymały Fryderyki 2021 za muzykę poważną. Statuetkę w kategoriach: Album Roku Muzyka Kameralna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej dostała płyta "Grażyna Bacewicz: Sonaty na skrzypce i fortepian". Drugim laureatem jest wydawnictwo Polskiego Radia "Semkow - NOSPR - Brahms: Symfonie 1-4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyki 2021. Dwa wydawnictwa Polskiego Radia ze statuetkami

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 22:37
"Sonaty na skrzypce i fortepian" Grażyny Bacewicz oraz "Semkow - NOSPR - Brahms: Symfonie 1-4" - dwa wydawnictwa Polskiego Radia otrzymały Fryderyki 2021.
rozwiń zwiń