Polskie Radio

Aktywny wypoczynek przy dobrej muzyce! Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 18:00
Jedynka zaprasza do Sieradza, gdzie odbywa się kolejny "Piknik familijny Lata z Radiem" oraz do Giżycka, gdzie trwają zawody Mazury Air Show. Dwójka zabierze nas na największy festiwal fortepianowy we francuskim La Roque-d'Anthéron, przy Lazurowym Wybrzeżu. Trójka proponuje muzykę mórz, oceanów i rzek, a Czwórka będzie serwować muzykę z różnych zakątków Polski. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio emisyjne Polskiego Radia Dzieciom
Studio emisyjne Polskiego Radia DzieciomFoto: Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

Przez cały weekend (6-7.08) Jedynka zaprasza na relację z Mazury Air Show, który odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. Relacje z Giżycka w audycjach: przedpołudniowej audycji "Wolna sobota", "W samo południe" oraz w popołudniowym paśmie "Lato z Radiem Extra". 

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" w Sieradzu - zapraszają Sława Bieńczycka i Roman Czejarek.

Audycja plenerowa z Sieradza, gdzie tego dnia odbywa się kolejny "Familijny piknik Lata z Radiem". W audycji o historii regionu i miasta, atrakcjach turystycznych, lokalnej kuchni będą opowiadać nasi goście, m. in.: Wiesława Sujecka - przewodniczka PTTK, Adam Olczyk - prowadzący blog "Odkrywamy Sieradz", Stanisław Muszyński z Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej, Marek Orbański z Muzeum Regionalnego w Sieradzu oraz zawodnicy drużyny futbolu amerykańskiego Sieradz Warriors (7.08. odbędą się w Sieradzu Mistrzostwa Polski). 

W audycji także o pokazach przygotowanych przez Polskie Radio Kierowców (o czym mówić będą Wiktoria Jurczewska i Patryk Kuniszewicz), porozmawiamy również o profilaktyce słuchu (w Sieradzu obecni będą lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, którzy w specjalnym "uszobusie" zbadają słuch uczestników Pikniku).

14.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Iza Żukowska

Audycja z Sieradza gdzie odbywa się "Familijny piknik Lata z Radiem". 

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg 

Czy światu grozi widmo głodu? Czy susze odbiją się na rolnictwie - także tym polskim? Wreszcie czy ceny nawozów, pasz i innych środków używanych w rolnictwie przełożą się na wielkość produkcji? O tym problemach porozmawiają: Marek Sawicki - były minister rolnictwa z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Norbert Kaczmarczyk - obecny wiceminister rolnictwa z Solidarnej Polski oraz Jacek Zarzecki - Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. 

16.00-17.00 - "Lato z Radiem Extra" - zaprasza Iza Żukowska

Audycja z Sieradza gdzie odbywa się Piknik Lata z Radiemlogo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show

12.00-13.00 - "Mazurek słucha... Łukasza Kamińskiego" - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

Bohaterką audycji - Maria Callas. 

15.00-17.00 - "Dwójka na miejscu" / "Za jeden uśmiech: jazz!" - aut. Maria Czok i Roch Siciński 

6 sierpnia 1956 roku rozpoczął się Festiwal Muzyki Jazzowej w Sopocie. Festiwal uważam za start polskiego życia jazzowego - mówił podczas tego wydarzenia Stefan Kisielewski. W audycji opowiemy o przemianach obyczajowych, jakie zostały zapoczątkowane wraz z Festiwalem i pojawieniem się muzyki jazzowej w Polsce. Odsłonimy kulisy Festiwalu, powiemy, jak oswajano Polaków z nowym gatunkiem muzyki i jak Tyrmand uczył publiczność...klaskać. Nie zabraknie anegdot dotyczących w bywalców "Riviery PRL" jak określano żartobliwie Sopot. Przypomnimy, jakie subkultury tworzyły się w tamtych czasach. Przespacerujemy się też po Sopocie szlakiem miejsc i artystów, którzy w Sopocie tworzyli. Przewodnikami po tamtych czasach będą: historyk prof. Jerzy Eisler, Paweł Brodowski - naczelny Jazz Forum, Wojciech Kass - poeta,eseista​, Tomasz Lach - fotograf, malarz, publicysta, syn Zofii Komedowej i Maciej Chłopek - autor książki “Bikiniarze. Pierwsza polska subkultura” iSięgniemy także po nasze radiowe archiwa, aby głosami Leopolda Tyrmanda czy Stefana Kisielewskiego przenieść się na przełomowy dla polskiej kultury Festiwal Jazzowy w Sopocie. 

17.00-18.30 - "Wakacje z płytami" - prowadzi Jacek Hawryluk

W audycji Uwertury Rossiniego. 22 listopada 1958 roku Fritz Reiner zarejestrował z Orkiestrą Symfoniczną w Chicago jeden ze swoich najbardziej popularnych albumów. Znalazły się na nim uwertury do oper Gioacchino Rossiniego. Jak brzmi ta płyta dzisiaj? Według nas nic nie straciła na atrakcyjności. A kto podążył śladem Reinera? Claudio Abbado? Antonio Pappagno? A może Marc Minkowski? W wakacyjnym remanencie polecamy nieśmiertelne interpretacje uwertur do Cyrulika sewilskiego, Kopciuszka, Wilhelma Tella, Sroki złodziejki, Włoszki w Algierze i Jedwabnej drabinki

18.30-19.00 - "Miejscówka z Dwójką" / Piotr Zabrodzki 

Tradycyjna muzyka polska zagrana na nietypowych dla niej instrumentach. Ksylofon, tubafon, fortepian, pozytyw organowy - to instrumenty nietypowe dla tego gatunku. Ale użyty jest także "dżaz" czyli komplet perkusyjny używany niekiedy w muzyce tradycyjnej, oraz bęben obręczowy.

Piotr Zabrodzki współpracował z takimi zespołami ludowymi jak Kapela Kwapińskich, Kapela Niwińskich.

19.00-20.00 - "Słuchowisko na lato" / Andrzej Mularczyk "Dom bez klamek"

Słuchowisko z 1998 roku. Reżyseria - Wojciech Markiewicz, realizacja - Maria Olszewska, muzyka - Stanisław Radwan, wydawca - Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Obsada: Zbigniew Zapasiewicz (Jakub Rottman, skrzypek), Zdzisław Tobiasz (Aleksander, Mistrz skrzypiec), Katarzyna Tatarak (Dziennikarka), Wacław Szklarski (Głos), Jacek Sołtysiak (Jakub-młody), Anna Romantowska (Edyta), Agnieszka Pilaszewska (Wera), Sławomir Pacek (Głos/Towarzysz), Joanna Orzeszkowska (Głos), Cezary Kwieciński (Głos/Towarzysz), Jerzy Kamas (Profesor), Andrzej Ferenc (Robert, reżyser), Grażyna Barszczewska (Kobieta). 

20.00-23.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś

42 Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w La Roque d'Anthéron - transmisja koncertu. 

Adam Laloum - fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Aziz Shokhakimov (Parc du Château de Florans) (transmisja 21.00 – 23.00). Johannes Brahms II Koncert fortepianowy B-dur op. 83; Johannes Brahms IV Symfonia e-moll op. 98. 

W przerwie - rozmowa z dyrygentem, Azizem Shokhahimovem oraz dyrektorem orkiestry, Januszem Marynowskim; autor - Karol Furtak. 

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Magdalena Tejchma

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek  

02.00-04.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi: jazz'n'bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Witold Lazar 

W audycji m.in. spojrzenie na wschód: Rosja wraca do osobnych sklepów z luksusowymi towarami, a w jednym z chińskich klubów tanecznych będą wpuszczane tylko osoby do 65 kilogramów. W Warszawie z kolei odwiedzamy wystawę "Polskie mundiale", poświęconą siatkarskim sukcesom reprezentacji​ oraz startujący w Kazimierzu Dolnym Festiwal Dwa Brzegi. 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Bartłomiej Graczak  

Gośćmi audycji: Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości, Konrad Frysztak z Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska), Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski oraz Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

10.00-12.00 - "Lista przebojów Trójki po godzinach" - Tomasz Miara 

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra 

W środku lata - do kina! I to nie dla ochłody. Tym razem wizyta w kinie studyjnym, aby pojąć, na czym polega model działania takich miejsc. W zrozumieniu w czym różnią się kina studyjne od multipleksów pomoże Dariusz Romanowski, filmoznawca oraz dyrektor jednego z opolskich kin studyjnych. 

13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Rafał Tomański  

W audycji rozmowy z gośćmi o bieżących wydarzeniach polityki zagranicznej: z generałem Romanem Polką, z Tomaszem Żomaczukiem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, z Arturem Wróblewskim z Uczelni Łazarskiego oraz z Maciejem Gacą - sinologiem, założycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu Polskiego w Pekinie. Poza tym rozmowy z korespondentami Polskiego Radia: Piotrem Piętką z Budapesztu i Maciejem Jastrzębskim z Moskwy. 

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska  

W audycji muzyka z mórz, oceanów i rzek oraz ze słonecznych plaż i dusznych lądów. 

16.00-19.00 - "Trójka latteMmm" - Witold Lazar

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Radosław Okrasko

22.00-00.00 - "Departament rytmu" - Tomasz Dudek 

logo

07.35 - "Temat dnia" - zaprasza Maja Kluczyńska

Kinga Świstak (st. specjalista ds. stypendiów Centrum Myśli Jana Pawła II) o wystawie fotografii "Ciałość". Poza tym rozmowa o stypendiach im. Jana Pawła II dla studentów. 

08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

Tematem audycji życie i dokonania Maryny Mniszchówny, zwanej także Marianną Mniczech.

19.06 - "Dziedzictwo współczesności" - zaprasza Magdalena Drohomirecka

Dr hab. Maciej Kledzik (historyk, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) oraz Mariusz Olczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych) opowiedzą o powstańczym archiwum jednego z najwybitniejszych badaczy Powstania Warszawskiego i gościa audycji prof. Macieja Kledzika. To łącznie około tysiąca dokumentów, oryginalnej korespondencji z weteranami oraz ankiet personalnych wypełnianych przez Powstańców Warszawskich.

22.06 - "Dwa spojrzenia" - zaprasza Rafał Porzeziński

Piosenkarka Natalia Kawalec oraz operator filmowy i działacz społeczny Rafał Kawalec w rozmowie o życiu Polaków w Stanach Zjednoczonych w kontekście krzewienia tożsamości narodowej poza granicami kraju. 

logo

09.00-11.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski

Autostop - czy taki środek transportu jest jeszcze aktualny? Kiedyś niezwykle popularny, dzisiaj znacznie mniej. Nie jest jednak całkowicie zapomniany. Nadal organizowane są majówkowe studenckie wyścigi autostopowe, które cieszą się ogromną popularnością. Za co go lubimy?

Z kolei w ramach cyklu "Wpadło w ucho" - Bovska zanuci nam utwór, który chodzi jej po głowie. 

10.00-11.00 - "Azymut 0" - Martyna Matwiejuk

"Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew…" - w audycji poszukamy najpiękniejszych plaż położonych nad Morzem Bałtyckim! W tym celu odwiedzimy miejsca słynące jako popularne niegdyś kurorty, to m.in. łotewska Jurmała czy fińskie Hanko. Nie pominiemy oczywiście rodzimego Sopotu czy Juraty. Z Magdaleną Idem, autorką książki "Manekin w peniuarze", porozmawiamy o tym, jak sto lat temu wyglądała moda plażowa (a zmieniło się naprawdę wiele).

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

Magda Bembenek - Polka mieszkająca w Meksyku. Do tego kraju trafiła przypadkiem. I tak z dwutygodniowych wakacji zrobiły się… dwa lata. Oprowadzi nas po Meksyku i opowie czego nauczyła ją ta podróż. Z kolei w cyklu "Grab a bite" zaprosimy słuchaczy do Poznania - na rogale świętomarcińskie.

13.00-14.00 - "Pasjonauci" - Adam Smolarek

W audycji odwiedzimy Muzeum Komiksu i porozmawiamy o naturze tego medium oraz o kolekcjonowaniu komiksów.

14.00 -15.00 - "Zaklinacze czasu" - Jakub Jamrozek

W cyklu "Archeo-wakacje" zajmiemy się najnowszym, niezwykle cennym znaleziskiem wykopanym na Dolnym Śląsku. To miecz pamiętający czasy Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Liczy tysiąc lat, a mimo to zachował się w dobrym stanie. Kiedyś wart był kilku wsi, dzisiaj jest bezcenny. O znalezisku z okolic Lewina Kłodzkiego opowie dr hab. Lech Marek, znawca dawnego oręża. Sprawdzimy też w co grywali starożytni Grecy i Rzymianie. Jak wyglądała gra w kości? Czy nasi przodkowie znali planszówki?

15.00-16.00 - "PlenAir" - Piotr Galus

Czwórka na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim w Kątach Rybackich - zapraszamy na spotkanie z najlepszymi ratownikami z polskich plaż. Wraz z nimi będziemy uczestniczyć w symulacjach rzeczywistych akcji ratowniczych, oraz kursach pierwszej pomocy. Zapytamy o nowe technologie i ich wykorzystanie w trakcie akcji na wodzie. Będziemy na plaży od rana.

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Patryk Grabowski

W najbliższej podróży dotrzemy do Izraela, gdzie sprawdzimy jak brzmi nowy album Buttering Trio z Tel Awiwu. Odwiedzimy także Francję, tam zagrają dla nas bracia Théo i Raphaël Herrerias znani jako Terrenoire. W audycji usłyszmy również austriacki kwartet rodzinny z Wiednia, czyli Nino, Maxa, Annę i Laurenza znanych jako Wallners.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Matcha – sproszkowana, zielona herbata. Krzewy herbaciane, z których będą zebrane liście są ocieniane na 3 tygodnie przed zbiorem. Wszystko po to, żeby w roślinie zaszły procesy powodujące, że herbata będzie słodka i bardzo aromatyczna. Gdzie jeszcze stosuje się matchę oprócz naparów? 

logo

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - W audycji poznamy kolejny sport, jakim jest szermierka. W tym celu udamy się do polsko-węgierskiej szkoły szermierki szablą i porozmawiamy z głównym instruktorem,  Panem Jarosławem Buciem.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Polacy jadali głównie w domach, na stołówkach i w barach mlecznych. Kuchnia stała się jednolita, tak jak i jednolitym władza chciała uczynić społeczeństwo. W zapomnienie odeszły popularne przed wojną przyprawy i produkty, takie jak oliwa, parmezan czy kapary. Polskim "kawiorem" stała się kaszanka. Na targach i warzywniakach królowała kapusta i warzywa korzeniowe, a ze świeżych ziół - pietruszka i koperek. Czym była, jak smakowała i czy przetrwała do naszych czasów kuchnia PRL-u? Przekonacie się jeżeli będziecie z nami w tę sierpniowa sobotę… O tym Jacek Pilachowski z Muzeum Życia w PRL-u w Warszawie. 

18.00-19.00 - "Kuferek przyjemności" - Tosia i jej mama Agnieszka opowiedzą o swoich sportowych pasjach. Tosia trenuje bieganie a jej mama chód sportowy. Jak myślicie, czy wybierają się razem na spacery? 

.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

Najpokaźniejszą formą w nurcie brillant, który tak fascynował Fryderyka Chopina, był koncert fortepianowy. W kolejnej audycji Dr Kamili Stępień-Kutery posłuchamy koncertów m.in. Ignatza Moschelesa i Johanna Nepomuka Hummla. Zapraszamy!

16.00 - "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" - Adam Rozlach [PREMIERA]

Siedemnasta audycja z cyklu Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana, w którym redaktor Adam Rozlach prezentuje najwybitniejsze nagrania Krystiana Zimermana. Tym razem Koncert G-dur Beethovena z London Symphony Orchestra pod batutą Sir Simona Rattle'a (z płyty wydanej przez DG w 2020 r.). W programie zabrzmi również wybór Preludiów z I zeszytu Claude’a Debussy'ego.

19.00 - "Orkiestra czasów Chopina" - Piotr Deptuch

W audycji dyrygenta i publicysty Piotra Deptucha m.in. II Symfonia d-moll Louisa Spohra, III Koncert fortepianowy Johanna Nepomuka Hummla i Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina pod palcami chilijskiego mistrza klawiatury Claudia Arraua. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Polska muzyka tradycyjna na instrumentach nietypowych [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 18:55
Tradycyjna muzyka polska zagrana na nietypowych dla niej instrumentach - to program "Miejscówki z Dwójką", której gospodarzem był Piotr Zabrodzki. Towarzyszyli mu Hubert Zemler i Miłosz Pękala.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratownictwo wodne. Kto zostanie Mistrzem Polski?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 06:00
Przez całe wakacje Czwórka towarzyszy najlepszym ratownikom wodnym, którzy uczestniczą w zawodach cyklu Garmin Rescue Heroes. W ten weekend zapraszamy do Kątów Rybackich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydarzenie Historyczne Roku - ostatnie dni głosowania!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 16:30
Muzeum Historii Polski, organizator piętnastej edycji plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, zachęca do internetowego głosowania na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. To internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do 15 sierpnia. 
rozwiń zwiń