Polskie Radio

Ciekawostki ze świata nauki i zaproszenia kulturalne. Polskie Radio w środę

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 18:00
W Jedynce przed południem o skutkach rewolucji cyfrowej i o tym, jak znaleźć sens życia na emeryturze. W Dwójce po południu spotkania z reportażystką Katarzyną Włodkowską, z pianistką Aleksandrą Świgut oraz z jazzową piosenkarką Ewą Bem. W Czwórce rozmowy o tym, czy korzystanie z czytników może niekorzystnie wpływać na nasz wzrok, a w Polskim Radiu Dzieciom - jak wspierać dziecko wysoko wrażliwe. Wieczorem w Jedynce o twórczości Łukaszowców, w Dwójce koncert z Festiwalu "Szalone dni muzyki", a w Trójce reportaż o warszawskiej firmie złotniczej, której początki sięgają XIX wieku. Sprawdź nasze propozycje!
Multimedialne studio emisyjne Dwójki
Multimedialne studio emisyjne DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 ze Stanisławem Szwedem z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - m.in. o Dniu Seniora i o Senioraliach na stadionie PGE Narodowym, a o godzinie 8.15 - spotkanie z Pawłem Sałkiem z Kancelarii Prezydenta RP. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska 

"Za moich czasów to młodzież była inna". Część dorosłych uważa, że to następne pokolenie jest rozpieszczone, nastawione na rozrywkę, nie doceniające pracy i rodziców. Czy rzeczywiście rewolucja cyfrowa spowodowała aż takie różnice w generacjach XYZ? Co oznacza pokolenie płatków śniegu? O tym Wiola Rosłoniec (pokolenie Z), Dorota Marszałek (pokolenie Y) z Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowa m.in. o raporcie dot. wizji przyszłości oczami pokolenia Z.

W audycji również "Poradnik językowy" dr Agaty Hąci i Małgorzaty Tułowieckiej. Ponadto o przejściu na emeryturę - jedno z najbardziej trudnych momentów w życiu. Jedni się cieszą na wolny czas, a potem nie potrafią się odnaleźć w nadmiarze wolnych godzin. Inni nie potrafią pogodzić się z brakiem aktywności zawodowej. Jakie błędy popełniane są najczęściej przez przyszłych seniorów w czasie tej zmiany życiowej? Jak znaleźć sens życia na emeryturze? Jak sobie wyobrażamy życie na emeryturze czyli zaplanowane lenistwo albo czas relaksu i szansa na realizacje marzeń. O tym w rozmowie z dr Bogną Bartosz, gerontologiem z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponadto konkursy i słuchowisko "Przygody dobrego wojaka Szwejka".

23.40-23.50 - "Kulturalna Jedynka" / "Skarby Kultury" - zaprasza Michał Montowski

Zapowiedź wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót". Dzieła artystów z grupy malarzy "Łukaszowców" znajdujące się obecnie w zbiorach MHP, będą pokazane w Muzeum Narodowym w Warszawie. Są to sprowadzone z USA , z uniwersytetu w Les Moynes Syracuse, 7 obrazów historycznych wykonanych przez jedenastoosobowy zespól malarzy z Bractwa Św. Łukasza warszawskiej ASP pod kierunkiem prof. Tadeusza Prószkowskiego oraz cztery makaty według projektu Mieczysława Szymańskiego, które zdobiły Pawilon polski podczas Wystawy Międzynarodowej w Nowym Jorku w 1939 roku i pozostały w Stanach po wybuchu II wojny światowej. Prezentacja po konserwacji w Muzeum Narodowym w Warszawie.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haškaw reżyserii Edwarda Płaczka. Nagranie pochodzi z 1968 roku.

21.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w 1909 roku.

Historia naznaczonej trudnościami miłości skromnej guwernantki i młodego arystokraty spotkała się z zachwytem czytelników (a raczej czytelniczek), choć często była nazywana "literaturą dla kucharek". Znakomita interpretacja Ireny Kwiatkowskiej z roku 1966, dostępna w internecie w ramach projektu "Radiobook", dodaje sentymentalnemu tekstowi lekko humorystycznego smaku.

23.50 - "Serce" Edmunda de Amicisa w przekładzie Marii Konopnickiej (w ramach Roku Konopnickiej). 


logo

 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Roman Brandstaetter, aud. Doroty Gacek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Marceli Popławski Morceau de concert, Anna Sikorzak-Olek - harfa,  Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Michał Klauza; Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak; Emil Młynarski Polonez D-dur op. 4 nr 1, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Piotr Sałajczyk - fortepian. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Kogoj, Liszt, Kodaly, Enescu, Bach, Mozart, Geijer, Hellendaal, Rontgen, Cirigliano, Ligeto, Martinu. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Emil Młynarski Kołysanka słowińska, Mazurka G-dur op.7, wyk. Piotr pławner - skrzypce, Piotr Sałajczyk - fortepian; Emil Młynarski II Koncert skrzypcowy D-dur op. 16, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, dyr. Paweł Przytocki; Józef Elsner Trio fortepianowe B-dur op.2, wyk. Trio Margaux. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem audycji rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie - prof. Wojciech Malajkat. Okazją do spotkania jest rozpoczynający się rok akademicki, w którym - zgodnie z zapowiedziami uczelni - nastąpi nowa organizacja nauczania. Tematem rozmowy będzie również wyróżnienie Akademii kategorią A+ w dyscyplinie sztuki filmowe i teatralne. Kategoria A+ to najwyższa możliwa kategoria naukowa dla uczelni. Szczegóły w rozmowie o godz. 9.30. 

W audycji także o akcji #bezprzedawnienia. ​Ponadto zajrzymy do Gdańska do Opery Bałtyckiej, gdzie trwają przygotowania do premiery "Króla Rogera". To jedno z największych arcydzieł XX wieku - opera, oratorium i misterium jednocześnie. Kierownictwo muzyczne objął Jarosław Shemet, reżyserii podjął się Romuald Wilcza-Pokojski. Odwiedzamy także Łódź i nową scenę teatralną - Teatr Komedii Impro. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Heitor Villa Lobos Bachianas Brasileiras nr 1: Preludio na pięć wiolonczel. Wyk. Sheku Kanneh-Mason, Hannah Roberts, Ben Davies, Desmond Neysmith, Max Ruisi - wiolonczele. 

11.10-12.00 - Franciszek Schubert Schwanengesang D. 957, wyk. Ian Bostridge - tenor Lars Vogt - fortepian

12.05-12.45 - George Gershwin Błękitna rapsodia, wyk. Aleksander Dębicz - fortepian, Cracow Golden Quintet

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Anna Chodakowska - aut. Iwona Malinowska

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

BBC Proms (Royal Albert Hall, 17.08.2022) Prom 41: Maurice Ravel La Valse, Ludwig van Beethoven I Koncert fortepianowy C-dur op. 15, Carl Nielsen III Symfonia d-moll "Sinfonia espansiva" op. 27, wyk: Behzod Abduraimov - fortepian, Elizabeth Watts - sopran, Benjamin Appl - baryton, BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Thomas Dausgaard.

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Karol Furtak

Zygmunt Konieczny Garbus do słów B. Leśmiana, śpiewa Ewa Demarczyk (Muza, 1967); Zygmunt Konieczny, Krzysztof Myszkowski Mrok na schodach do słów B. Leśmiana, śpiewa Magda Umer (MTJ 2021/ reedycja płyty z 1985 roku); Adam Strug/ Stanisław Soyka Po co tyle świec nade mną do słów B. Leśmiana (Universal 2014). 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

"(...) to świetnie udokumentowany reportaż, oparty na dowodach, relacjach, rozmowach z prokuratorami, policjantami, psychologami i osobami z najbliższego otoczenia sprawcy. To opowieść o tym, jak się rodzi zło, próba dotarcia do źródeł znieczulicy instytucji zobowiązanych do reagowania, portret lokalnej społeczności." - tak brzmi fragment opisu książki "Na oczach wszystkich" Katarzyny Włodkowskiej. Autorka wraca w niej do głośnej sprawy "polskiego Fritzla", którą w 2017 roku opisała w reportażu "Dom zły". Zdobyła za niego nagrodę Grand Press w kategorii "Reportaż prasowy".​ W nowej książce próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy rodzina i sąsiedzi wiedzieli o dramacie kobiety latami więzionej przez męża w piwnicy? Z Katarzyną Włodkowską, dziennikarką i reportażystką, porozmawiamy o tym, dlaczego zdecydowała się wrócić do tej sprawy i jak wyglądała jej praca nad reportażem "Na oczach wszystkich". 

Aleksandra Świgut - pianistka, solistka,  kameralistka, doktor sztuk muzycznych, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie - opowiada o swoich ostatnich sukcesach podczas prestiżowego 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Edvarda Griega.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Ewa Bem - autor Andrzej Zieliński

Jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych, uważana za pierwszą Damę Polskiego Jazzu - Ewa Bem, już w najbliższy piątek wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego podczas wyjątkowego koncertu w ramach cyklu "Jazz.PL". Piosenkarka będzie też gościem audycji.

Ponadto w audycji rozmowa z reżyserem Piotrem Stasikiem o jego "Filmie dla kosmitów" oraz wizyta w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie 1 października rozpocznie się cykl wystaw pod hasłem "Dokładnie!". 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" – prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Festiwal "Szalone dni muzyki" - koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy (Warszawa, 23.09.2022). Francis Poulenc Sinfonietta, Borys Latoszyński Grażyna - poemat symfoniczny op. 58, César Franck Le Chasseur Mauditi

Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Christpha Campestriniego, solista: Andrzej Bauer - wiolonczela (Warszawa, 8.05.2011). Thomas Daniel Schlee Konzertouvertüre op. 64, Krzysztof Penderecki Koncert altówkowy (wersja na wiolonczelę). 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Znaki na ciele" - autor Michał Nowak

Jest wyrazem indywidualności i znakiem przynależności do grupy. Może powstać z kaprysu, czasem jego tworzenie obwarowane zostaje ścisłymi regułami, bywa wykonywany pod przymusem. Łączy się z pamięcią, statusem, magią, inicjacją, bólem i poczuciem piękna. Rozmowa o różnych znaczeniach i funkcjach tatuażu w poprzek kultur i czasów z Aleksandrą Jarysz i Piotrem Dąbrowskim - kuratorami wystawy "Tatuaż. Symbol, piętno, piękno", którą można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, a zarazem autorzy katalogu towarzyszącego ekspozycji. 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Tematy operowe" - prowadzi Piotr Nędzyński

23.00-00.00 -" Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

21.10-21.25 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak

W audycji kontynuacja opowieści o najważniejszych wydarzeniach artystycznych Royal Theatre Carré w Amsterdamie. W tym sezonie pojawi się tam Rupi Kaur - kanadyjska poetka i rysowniczka, uznana w 2017 roku przez stację BBC za jedną ze stu kobiet roku. Jest autorką tomików: "Milk and Honey", "The Sun and Her Flower", "Home Body" oraz książki "Healing Through Words". W swojej twórczości najczęściej odwołuje się do kultury azjatyckiej, przygląda się jej tożsamości oraz kobiecości. Wizyta Rupi Kaur w Teatrze Carre jest częścią jej światowego tournée, które rozpoczęła w połowie sierpnia. 

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" Michał Grabkowski

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan  

W audycji m.in. o ulubionych piosenkach słuchaczy, do których ci wracają nawet po latach i mogą nazwać je prawdziwymi, nieśmiertelnymi hitami.

Śpiewać każdy może, ale nie każdy może zostać prawdziwą gwiazdą. Potentatem wśród twórców gwiazd jest Korea. To tam powstały specjalne szkoły, w których wychowuje się przyszłe gwiazdy K-popu. Co składa się na sukces artysty i jak nie zostać autorem tylko jednego hitu?

Artysta chcący osiągnąć sukces nie może liczyć tylko na siebie. Za swoimi plecami musi mieć odpowiedzialny i doświadczony sztab. Podobnie jak w formule 1 to cały team odpowiada za budowanie popularności artysty. O tym, na czym polega praca managera w rozmowie z wieloletnim managerem gwiazd.

Prawdziwe przeboje, chwytające za serce, niejednokrotnie powstają latami. Są jednak przypadki, kiedy piosenka powstaje dosłownie w kilka chwil, pod wpływem impulsu i staje się prawdziwym hitem. Jaki jest klucz do napisania przeboju? Rozmowa z Kamilą i Tomaszem Boruchem kompozytorami i producentami muzycznymi.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Leszek Miller, europoseł, były premier. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar 

W audycji w cyklu "Trójka po królewsku" Marta Piasecka i Marek Gaworski o posiadłości Tarnowskich czyli zamku w byłym Dzikowie, a w cyklu "Niezła historia Piotr Łodej i dr Tomasz Gajownik o morderstwie Pompejusza Wielkiego.  

Ponadto w audycji m.in. o naukowcach z różnych krajów, którzy za pomocą zdjęć miłośników przyrody - zbadali przemieszczanie się zawilca gajowego. Całe zamieszanie jest oczywiście spowodowane zmianami klimatu.  

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara 

Niezwykły wywiad z polskimi twórcami komiksu, którzy sukcesy odnoszą na całym świecie. Grażyna i Zbigniew Kasprzak są autorami komiksowych serii Yans oraz Halloween Blues. Żyją i pracują w Belgii. O sztuce tworzenia komiksu w felietonie Małgorzaty Jakubowskiej. 

Rok 2000 wyznaczył symboliczny początek współczesnego nurtu filmu komiksowego. Od chwili premiery filmu X-Men Bryana Singera, na podstawie komiksów amerykańskiego wydawnictwa Marvel, popularność oraz ilość kinowych przygód super-bohaterów systematycznie rośnie, a wraz z nią także zainteresowanie stale poszerzającej się grupy fanów. Co jest przyczyną ogromnego sukcesu filmowych produkcji, które jeszcze pod koniec XX wieku uchodziły za synonim złego smaku? O tym dr Michał Wróblewski - kulturoznawca. 

Z kolei w cyklu "Fajny film" felieton Ryszarda Jaźwińskiego - rozmowa z Ramat Musą, aktorką i producentką 17 Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak 

Gościem prof. Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz 

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Marcin Jagiełowicz

Frank po 5 złotych. Jakie będą kolejne kroki Szwajcarskiego Banku Centralnego, o ile podrożała rata kredytu i co teraz mogą zrobić zadłużeni? jak będzie się dalej rozwijała sytuacja na rynku walutowym. Gościem Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG.

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron i Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Tomasz Zapert  

O obyczajowych ingerencjach cenzorskich w polskich filmach, reżyserskich fortelach dotyczących ekranowej erotyki, kolaudacjach scen rozbieranych oraz kulisach ich realizacji opowiedzą Mirella i Jarosław Kurkowscy, autorzy książki "Kardiogram", w której możemy przeczytać o zmianach obyczajowych w polskim kinie na progu dekady Gierka”. Gościem audycji będzie również aktorka Irena Karel.

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.15 - Reportaż w Trójce / "Firma" Grażyny Wielowieyskiej.

Historia firmy rzemieślniczej z Warszawy, której tradycja sięga XIX wieku. Pasja do złotnictwa towarzyszyła tej rodzinie od pokoleń. To pradziadek obecnego właściciela firmy, Andrzej Bolesław Schiffers, założył ją na warszawskiej Woli już w 1888 roku. Jak podaje "Kurier Warszawski" z 1894 roku, 3 września Andrzej Bolesław Schiffers zawiązał spółkę na 10 lat z obywatelem Michałem Eugeniuszem Cieszkowskim i każdy z nich wniósł po 15 tys.rs. Majątkiem  pradziadka były zabudowania fabryczne przy ulicy Żelaznej 89. Powstała Fabryka wyrobów Platerowanych i Brązowych, która wykonywała rzeczy z mosiądzu i pokrywała je czystym srebrem lub złotem. Towary szerokim strumieniem płynęły do Rosji, gdzie było szczególne zapotrzebowanie na przedmioty do sprawowania kultu oraz drobną galanterię metalową.

Po wybuchu I wojny światowej, okupanci wywieźli większość maszyn, wzorniki i modele oraz cały zapas surowców. Mimo wszystko zaraz po jej zakończeniu, zakład został szybko uruchomiony przy ulicy Szerokiej, na warszawskiej Pradze.

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst 

Gościem audycji - Bartosz "Śniady" Śniadecki. Ten pianista o jazzowym wykształceniu zabierze nas w podróż po swoich inspiracjach i zawodowych aktualnościach, a w międzyczasie przyzna czy i czego słucha w wolnym czasie, a także wyzna, w czym jest gorszy od siebie z czasów, gdy pod jego palcami więcej było jazzu i klasyki.

..

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Co czuje krewetka w kosmosie? Sprawdzą to studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Nad projektem pracują od kilku lat, teraz chcą wysłać w kosmos skorupiaki.

09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska

Gościem audycji - Holak, a powód spotkania to m.in. singiel zapowiadający czwartą solową płytę artysty, w którym gościnnie występują Rosalie i Błażej Król.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Spotkanie z optometrystą o długim wpatrywaniu się w znajdujące się blisko obiekty, o korzystaniu z komputera, smartfona czy czytników. To wszystko może niekorzystnie wpływać na nasz wzrok. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale stopniowo nasze widzenie może się pogarszać. Jak temu zaradzić i co powinno nas zaniepokoić? ​

​15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Czy ustna matura powinna zostać odwołana? Nowa formuła egzaminu 2023 wywołuje duże emocje. Przyszli maturzyści sprzeciwiają się zapowiadanym zmianom. Do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęły petycje, by matura ustna została odwołana.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek

Czy można "wytrząść stres"? Robią to zwierzęta, gdy czują nadchodzące zagrożenie. To nie strach, lecz forma obrony, szybki sposób na uspokojenie systemu nerwowego. Na czym polega Metoda TRE - TRE (Trauma Releasing Exercises)? Komu i w jaki sposób może pomóc? Jak wyglądają ćwiczenia?

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Węgierka, Renkloda, Mirabelka, Stanley, Opal, Królowa Wiktoria... W audycji przygotowanie jesiennego kompotu, do którego wrzucamy przede wszystkim śliwki. A ponieważ jest ich ponad 6000 odmian nasz kompot będzie bardzo różnorodny i bogaty. 

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - piosenki o zdrowiu i rozmowa z zespołem Centrum Uśmiechu o ich najnowszej płycie.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - w Światowy Dzień Jabłka o witaminach, błonniku i o tym, że ich jedzenie wpływa pozytywnie na odporność oraz zmniejsza ilość cholesterolu. Jakie znamy ich rodzaje i co z jabłek można pysznego zrobić? 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - w audycji o tym, jak wspierać dziecko wysoko wrażliwe. O tym Agata Majewska - doktor nauk o rodzinie, terapeuta dzieci i młodzieży oraz psychotraumatolog. Studiuje psychologię i od ponad dziesięciu lat wspiera rodziców i dzieci. Ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć ze studentami, szkoli nauczycielki wychowania przedszkolnego i opiekunki żłobka. Pracuje w założonym przez siebie Centrum Terapii i Rozwoju Pod Skrzydłami Sowy w Katowicach i jest autorką bloga rodzicielskiego Mama Sowa. Prowadzi stacjonarne grupy wsparcia dla kobiet, w tym Wioskę Wrażliwości. Prywatnie jest żoną i mamą dwóch córek. Tworzenie własnej rodziny ułatwia jej rozwijanie twórczego podejścia w pracy zawodowej. Czerpie z obszaru rodzicielstwa bliskości i porozumienia bez przemocy.​

..

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterem audycji wielka dama fortepianu - Martha Argerich i w jej wykonaniu Sonata A-dur op. 47 Ludwiga van Beethovena (z towarzyszeniem znakomitego Itzhaka Perlmana), La Valse Maurice'a Ravela (przy drugim fortepianie zasiadł Nelson Freire) oraz Instrodukcja i Polonez C dur op. 3 Fryderyka Chopina (z towarzyszeniem Mischy Maisky'ego).

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Tym razem w audycji wiązanki dzieł Chopina w wykonaniu takich artystów, jak Armando Trovajoli, Marcel Worms czy Sophie Rivard. Poza tym Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 w interpretacji Armando Sciascia Orchestra. 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Sergio Fiorentino był pianistą, który miał pecha. Karierę, która powinna sięgać szczytów, zaczynał więc kilkakrotnie - ostatni restart zablokowała śmierć. W pierwszej części dwugodzinnej audycji zabrzmią dzieła Bacha i Beethovena oraz wielka Fantazja C-dur op. 17 Schumanna. W drugiej - już Chopin. Pianista wykona jego cykl 24 Preludiów op. 28. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"#bezprzedawNIEnia". Kampania o polskich stratach wojennych [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 11:42
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło kampanię informacyjną "#bezprzedawNIEnia". Jej celem jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą z przekazem o losach, tragedii i stratach państwa polskiego poniesionych w wyniku II wojny światowej oraz o braku zadośćuczynienia. Przez cały wrzesień i na początku października Jedynka będzie przypominać o stratach, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Spod lady". Historia PRL-u w formie podcastów na stronie i w aplikacji Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 20:00
Najbliższy odcinek audycji "Spod lady" to już ostatnie spotkanie z historią PRL-u w tym cyklu na naszej antenie. Te niezwykłe podróże w czasie będą dostępne w formie podcastów do odsłuchania w aplikacji i na stronie Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości". Czyta Michalina Łabacz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 11:19
W tygodniu 26-30.09 w cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy powieść biograficzną niemieckiej pisarki i scenarzystki Beate Rygiert - "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości". Na antenie radiowej Dwójki jej fragmenty czytała Michalina Łabacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": "Uroda życia" Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 07:02
W serii Polskiego Radia "Radiobook" po raz kolejny sięgamy po prozę Stefana Żeromskiego. "Urodę życia", prawdopodobnie napisaną w krótkim, zakopiańskim okresie autora, wydała w roku 1912, w Krakowie Spółka Nakładowa "Książka". Powieść w zaborze rosyjskim nie miała szansy na wydanie z racji carskiej cenzury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

20 lat ITD. Polskie Radio wyróżnione za wkład w edukację dot. bezpieczeństwa na drogach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 17:02
Polskie Radio zostało "Partnerem bezpieczeństwa ITD". Główny inspektor transportu drogowego wręczył prezes publicznego nadawcy nagrodę podczas uroczystości 20-lecia Inspekcji Transportu Drogowego. Agnieszka Kamińska zapowiedziała dalszą udaną współpracę z instytucją.
rozwiń zwiń