Polskie Radio

"Kanon Dwójki" i " Stacja nauka". Środa w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 18:10
W Jedynce retransmisja Gali Nagród Mediów Publicznych, w Dwójce o premierze "Mizantropa" w Teatrze Narodowym, w Trójce o wystawie Jana Piotra Norblina na Zamku Królewskim w Warszawie, a w Czwórce socjologiczne i ekonomiczne spojrzenie na fenomen piłki nożnej. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio Sygnałów dnia radiowej Jedynki.
Studio "Sygnałów dnia" radiowej Jedynki. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022: relacje z Kataru dziennikarzy radiowej Jedynki Tomasza Kowalczyka i Filipa Jastrzębskiego oraz reporterów Redakcji Sportowej: wyniki, statystyki, komentarze. "Prosto z mundialu" m.in. w "Sygnałach dnia", "Czterech porach roku", "Ekspresie Jedynki" i "Kronice sportowej".

>>>>ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY NA MUDIAL - KATAR 2022<<<<

06.00-9.00 "Sygnały Dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek

7.15 Marek Ast, PiS

8.15 Katarzyna Lubnauer, KO

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

1/ Choinki Jedynki – licytacja prac Przyjaciół Radiowej Jedynki

2/ Poradnik językowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci

19.30-20.00 "Eureka – Dziedzictwo i Pamięć" - zaprasza Jakub Domoradzki

1/ 50. rocznica startu ostatniej załogowej misji księżycowej Apollo 17. Tego samego dnia z pokładu statku wykonano słynne zdjęcie Ziemi - "Blue Marble" - najczęściej wykorzystywaną fotografię w dziejach ludzkości. Dlaczego Apollo 17 to ostatnia misja księżycowa? O eksploracji Księżyca.

2/ Kaligrafia - sztuka starannego i estetycznego pisania. Historia kaligrafii starożytnej (chińskiej i japońskiej) oraz średniowiecznej. Kaligrafia jeszcze w PRL-u była obowiązkowym przedmiotem w szkołach, a jak jest dzisiaj?

21.05 - retransmisja Gali Nagród Mediów Publicznych 

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Salamandra" Stefana Grabińskiego - słuchowisko wyreżyserowane przez Henryka Rozena, z Andrzejem Piszczatowskim, Mieczysławem Voitem, Martą Lipińską, Gustawem Lutkiewiczem, Zofią Saretok. 

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy również na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - Paweł Siwek

"Polsko-ukraiński konflikt z czasów II wojny światowej okazuje się być tematem bolesnym i trudnym także dzisiaj. Wojna w Ukrainie wiele zmieniła w naszych sąsiedzkich relacjach. Układamy je sobie na nowo. Ale czy możemy, czy powinniśmy mówić o przeszłości? Może wreszcie jest na to dobry moment. Może właśnie teraz mamy szansę na porozumienie i wzajemne przebaczenie? Może dziś umiemy wreszcie nie tylko słyszeć, ale też słuchać jedni drugich. Spróbujmy" - to przesłanie towarzyszy pracom nad spektaklem "Dekalog, czyli lokalna wojna światowa". Reżyserka Svitlana Oleshko, uchodźczyni z Charkowa, z aktorami Teatru Polskiego w Warszawie inicjują polsko-ukraiński dialog o naszej wspólnej polsko-ukraińskiej historii, dotykając bolesnej wojennej przeszłości. Rozmowa ze Svitlaną Oleshko o godz. 9.30. 

W audycji także o premierze "Mizantropa" w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym, o wystawie w krakowskim Muzeum Fotografii MUFO - "Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927-1978" oraz o Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka w Białymstoku. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Robert Schumann Sonaty na skrzypce i fortepian, wyk. Andrew Wan - skrzypce, Charles Richard-Hamelin - fortepian. 

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven Symfonia nr 6 F-dur "Pastoralna" (wersja na trio fortepianowe), wyk. Emanuel Ax - fortepian, Yo-Yo Ma - wiolonczela, Leonidas Kavakos - skrzypce. 

12.05-12.45 - Supraślskie kantyki, wyk. Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, dyr. Violetta Bielecka.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności"/ Zbigniew Bargielski (powtórzenie)

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Roża Światczyńska

Koncert Orchestre National de France (3.11.2022, Paryż, Audytorium Radia France). Cesar Franck Redemption (Interludium symfoniczne); Ryszard Wagner Uwertura do opery "Rienzi" WWV 49, Miłosna śmierć Izoldy; Cesar Franc Wariacje symfoniczne op. 46; Cesar Franck Les Djinns - poemat symfoniczny na fortepian i orkiestrę. Wyk. Adam Laloum - fortepian, Orchestre National de France, dyr. Andris Poga

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Karol Szymanowski Pieśni muezina szalonego op. 42, wyk. Urszula Kryger - mezzosopran, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem audycji śpiewaczka Aleksandra Kubas-Kruk - w rozmowie m.in. o swojej najnowszej płycie "Impresje" z muzyką przeznaczoną na sopran i altówkę. W audycji także relacja z przygotowań do inauguracji Festiwalu Actus Humanus w Gdańsku, zaproszenie na najbliższy koncert z cyklu "Jazz.PL", omówienie nowego tomiku wierszy Agaty Tuszyńskiej "Niesny" i przedstawienie projektu "Przyszłość".

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Wielki Splendor 2022 - aud. Małgorzaty Szymankiewicz

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-21.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Festiwal Actus Humanus 2022 - Johann Sebastian Bach: Kantaten und Konzerte (Centrum św. Jana). Café Zimmermann pod dyrekcją Pabla Valettiego, solista: Rupert Charlesworth - tenor; gościnnie: Marta Korbel - skrzypce (Cohaere Ensemble), członkowie Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. Jan Sebastian Bach Ich armer Mensch, ich Sündenknecht BWV 55, Ich habe genug BWV 82, Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042, Koncert klawesynowy A-dur BWV 1055; Johann Friedrich Fasch Koncert fletowy D-dur FWV L:D11, Koncert na flet, obój, smyczki i basso continuo h-moll FWV L:h1. 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Tematy operowe" - prowadzi Aleksander Laskowski

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk (Kraków) 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / "Halandża. Opowiadania modernistów węgierskich", czyta Waldemar Barwiński. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz.

20.45-21.00 - "Książka do słuchania": Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Katarzyna Cygler 

Gościem audycji Piotr Litka - dziennikarz, reporter i reżyser filmów dokumentalnych. Rozmowa o pracy dokumentalisty i o sposobach docierania do informacji ukrywanych w tajnych archiwach. Piotr Litka jest również autorem książki "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską", za którą otrzymał wyróżnienie Feniks oraz nominację w konkursie "Książka Historyczna Roku". Obecnie widzowie TVP Historia mogą oglądać serial dokumentalny "Polscy. Seryjni" którego nasz gość jest reżyserem i współscenarzystą. 

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Rafał Bochenek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem"  - Witold Lazar 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Michał Żołądkowski

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Marcin Jagiełowicz 

Gościem dr Adam Czerniak z SGH(m.in. o decyzji RPP dot. stóp procentowych).

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Justyna Grabarz i Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Semka

Jan Piotr Norblin czyli sentymentalny reporter. Zamek Królewski w Warszawie przedstawia wystawę dzieł Jana Piotra Norblina - malarza, rysownika i grafika, jednego z najważniejszych malarzy okresu stanisławowskiego. Ten przybyły z Francji artysta wszedł do polskiej tradycji artystycznej jako autor szkiców Konstytucji 3 Maja i wydarzeń z Powstania Kościuszkowskiego. Był autorem rysunków które zastępowały dzisiejsze zdjęcia fotoreportażystów. O tym: Marta Zdańkowska - kurator wystawy, Mariusz Klarecki z Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Konrad Niemira, historyk z Muzeum Literatury w Warszawie.

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed 

22.10 - Reportaż w Trójce / "Choj, opowieść o Mirosławie Chojeckim" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Jak sam mówi, w latach 1976-1980 siedział 44 razy. Średnio dawało to jeden dzień odsiadki w tygodniu. Mirosław Chojecki, wydawca, działacz opozycji w PRL, producent filmowy. Według przyjaciół postać tyleż niezwykła, co niedoceniona. Osoby znające Mirosława Chojeckiego są zgodne. To prawdziwy symbol opozycji antykomunistycznej. - Chojecki założył wydawnictwo NOWA, pierwsze wielkie wydawnictwo opozycyjne w latach 70. - mówi Janina Jankowska. Podobnego zdania jest Elżbieta Rygulska-Chlebowska. - Po stanie wojennym, który go zastał za granicą, bardzo aktywnie organizował pomoc dla podziemia. Przerzucał powielacze, zbierał pieniądze - mówi w reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. W czerwcu 1976 roku Mirosław Chojecki był jednym z uczestników akcji pomocy represjonowanym robotnikom Ursusa i Radomia. W tym samym roku wspólnie z innymi organizował Komitet Obrony Robotników. Zajął się niezależną działalnością wydawniczą, odpowiadał za powielanie "Komunikatu KOR" i "Biuletynu Informacyjnego". 

Urszula Żółtowska-Tomaszewska za te reportaż odebrała nagrodę specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. W uzasadnieniu czytamy: reportażystce niezwykle oddanej swojej pracy, redakcji i kolegom, z którymi pracuje. Ponadto została wyróżniona za ten reportaż w konkursie Melchiory w kategorii Dokument.

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

Bezbronna i delikatna? A może prawdziwa #FemmeFatale? Kasia Moś pozwoli nam dowiedzieć się czy to talent, czy też #DobreMoce jej międzyludzkich relacji, które nie pozwalają nam o niej zapomnieć? Najlepiej czuje się, gdy symfonicznym brzmieniem porusza najbardziej wymagających słuchaczy. Czy to hip-hop sprawia, że potrafi zapomnieć się w tańcu? I co na to Leszek Możdżer? 

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Wraz z zaproszonymi gośćmi omawiają gorące nowości wydawnicze. Tym razem zrecenzują dwie pozycje: "Ruchome święto" Ernesta Hemingwaya i "Na zachodzie bez zmian" Ericha Marii Remarque'a.

.


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Piłka nożna, zwłaszcza podczas mistrzostw świata, budzi olbrzymie zainteresowanie. I to nie tylko kibiców, ale także socjologów, polityków i ekonomistów. Zaskakuje jednak, że nawet modele matematyczne stosowane do opisu zachowań zwierząt mogą być wykorzystane do zrozumienia fenomenu futbolu.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Masaż Kobido. Japoński masaż twarzy to stymulacja i odżywienie skóry, intensywny drenaż limfatyczny, głęboki relaks, rozluźnienie i zmniejszenie bruksizmu. Na czym polega, czy można go zrobić samemu i czy to boli?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

W audycji m.in. o skoczni narciarskiej na warszawskim Mokotowie. W latach 50. ubiegłego wieku służyła przede wszystkim jako obiekt treningowy, choć rozgrywano na niej także Turniej Trzech Skoczni (Warszawa – Praga – Budapeszt) - prestiżowe zawody juniorskie z lat 70-tych XX wieku.

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Mateusz Kulik

W audycji m.in. o tym, czy pasażerowie samolotów będą mogli wkrótce skorzystać z łączności 5G bez konieczności stosowania trybu samolotowego.

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski

W audycji uciekamy od szarości za oknem i tym razem zanurzamy się w relaksujących brzmieniach downtempo i trip hop.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Spotkanie z Sylwią Żelazny, słuchaczką Czwórki, która tak do nas napisała: "Mam 21 lat. Kiedyś miałam bardzo duży problem z mową, który ograniczał moje funkcjonowanie. Od czterech lat trenuję mowę i osiągam z nią bardzo dużo sukcesów - mogę w końcu realizować się na studiach, w pracy. Rozwijam swoje umiejętności mówcze w klubie ToastMasters, prowadzę dwa kanały na youtubie, występuje w mediach". 
logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Latają, zieją ogniem i porywają księżniczki. Smoki występują najczęściej w baśniach i legendach oraz w Polskim Radiu Dzieciom. Smok zazwyczaj był w baśniach czarnym charakterem, jednak istnieją też dobre smoki. O dobrych i złych smokach w audycji, m.in. smok Wawelski, Tabaluga i chińskie smoki.

11.00-12.00 - "Co w smoku piszczy?" - Smok Adaś za pomocą lornetki próbuje śledzić Świętego Mikołaja. Czy i dlaczego zmieni urządzenie śledzące, dowie się przy okazji co oznacza słowo soczewka.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - 7 grudnia 1984 roku urodził się Robert Kubica, polski kierowca wyścigowy i rajdowy. Audycja o Formule 1, rajdach samochodowych i kierowcach wyścigowych.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

* Jak na życie kobiety wpływają cykle - biologiczne, te związane z czasem, oraz te kosmiczne. Jak dużo mądrości możemy odszukać w naturze, która może nam pomóc w codzienności na wielu płaszczyznach. O tym Samia Mandragora, która prowadzi warsztaty dla kobiet.

* QI GONG to praktyka: czyszczenia stresu (traum) przeszłości, teraźniejszego stresu, uzdrawianie układu nerwowego. Praktyka dla uważnych dorosłych zainspirowana ciałem i ruchami dziecka. O tym Tomasz Eichelberger, absolwent Warszawskiego AWF-u, instruktor różnych dyscyplin sportowych.

..

09.00 - "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru" - Monika Mandau

Dwudziesty trzeci odcinek audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu: m.in. Wariacje i Fuga a-moll op. 11 Paderewskiego w interpretacji Karola Radziwonowicza oraz II Rapsodia węgierska cis-moll HS 244 Franciszka Liszta w kilku znakomitych interpretacjach. 

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska

W audycji dwa dzieła Ludwiga van Beethovena: Uwertura Leonora II w wykonaniu Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod batutą Daniela Hardinga oraz muzyka teatralna do dramatu Goethego Egmont w wykonaniu Sylvii McNair, Willa Quadfliega oraz Nowojorskiej Orkiestry Filharmonicznej pod dyrekcją Kurta Masura.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji najwybitniejszy współczesny pianista hiszpański Josep Colom. W poetyckich interpretacjach Katalończyka - utwory Chopina (m.in. Sonata h-moll z najnowszej płyty artysty) oraz wyjątkowy program Beethovenowski - swoisty muzyczny spektakl, w którym Bagatele op. 126 to łączniki między trzema ostatnimi Sonatami mistrza z Bonn. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Katie Melua w dwóch odsłonach na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 20:00
Katie Melua to jedna z gwiazd światowej muzyki, które więcej niż raz wystąpiły na żywo na scenie radiowej Trójki. W pierwszą grudniową niedzielę zaprosiliśmy na retransmisję obszernych fragmentów koncertów wokalistki z 2006 i 2018 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Gwiazdka - kolejny raz w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 06:00
Jak co roku w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie Polskie Radio uruchamia specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi, które jest dostępne w aplikacji mobilnej "Polskie Radio" oraz na platformie moje.polskieradio.pl. W tym roku całodobowy streaming jest dostępny również w serwisie YouTube.com. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Łukasz Borowicz: dla mnie media publiczne to radiowa Dwójka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 11:59
- Program 2 Polskiego Radia oferuje wszystko to, co mnie interesuje: muzykę, czyli nagrania i transmisje oraz retransmisje koncertów, nieprawdopodobne zasoby archiwalne, ale także przede wszystkim możliwość spotkania się z pracą, którą oferują na co dzień zespoły artystyczne i pracownicy Polskiego Radia: reżyserzy dźwięku czy redaktorzy - mówił podczas poniedziałkowej (5.12) Gali Nagród Mediów Publicznych Łukasz Borowicz, laureat wyróżnienia w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń