Polskie Radio

Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 19:00
Dyrygent Łukasz Borowicz został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W tej dziedzinie wyróżnienie przyznało Polskie Radio. - To zaszczyt. Bardzo dziękuję całemu Polskiemu Radiu, z którym od lat jestem szczególnie związany - mówił Łukasz Borowicz, odbierając nagrodę. Maestro jest laureatem wielu polskich nagród i odznaczeń międzynarodowych. Przez osiem lat był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.  
Dyrygent Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka
Dyrygent Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii MuzykaFoto: Marcin Obara/PAP

Maestro Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

Maestro Łukasz Borowicz, odbierając statuetkę Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka, podziękował muzykom Orkiestry Polskiego Radia.

- Dyrygent nie brzmi bez muzyków. Nie byłoby tych nagrań także z członkiem kapituły maestro Piotrem Beczałą, gdybyśmy pewnego razu nie zasiedli w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i nie zabrzmiało "Szumią jodły na gór szczycie". 

Posłuchaj
00:29 Dyrygent Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych Dyrygent Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych

Laureat nagrody podkreślił, że nagrania w Polskim Radiu i z zespołami radiowymi darzy ogromnym sentymentem. 

- To są te momenty, które całe życie się pamięta - powiedział na gali.

Posłuchaj
00:25 Łukasz Borowicz o wyjątkowym udziale muzyków Polskiego Radia Łukasz Borowicz o wyjątkowym udziale muzyków Polskiego Radia

Łukasz Borowicz zarejestrował ponad 800 utworów dla Polskiego Radia  

Maestro Łukasz Borowicz jest utytułowanym dyrygentem, szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej. Wcześniej, w latach 2007-2015, pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. Jako pierwszy polski dyrygent poprowadził spektakl w Operze Paryskiej. 

Dyskografia Łukasza Borowicza liczy ponad sto albumów, w tym z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin, m.in. wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz, oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika, za co został uhonorowany Special Achievement Award. Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego, nagrane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, zostało wyróżnione nagrodą ICMA 2018 w kategorii Choral Music. Nagrania Łukasza Borowicza z polską muzyką fortepianową uhonorował również "BBC Music Magazine".

Dla Polskiego Radia zarejestrował prawie 800 utworów, z czego największą część "radiowego dorobku" stanowią dzieła polskich kompozytorów i realizacje z udziałem wybitnych polskich wykonawców. Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

ZOBACZ WYWIAD Z LAUREATEM NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2022 W KATEGORII MUZYKA

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

"Karnawał" ze ściany

Łukasz Borowicz kolejny sezon prowadzi w Programie 2 Polskiego Radia muzyczne lekcje o instrumentach. To dzięki niemu w każdy piątek po 22.00 możemy poznać historię i zrozumieć ich miejsce w orkiestrze. Skąd bierze pomysły i inspiracje do radiowych opowieści? - Możliwość dzielenia się swoimi fascynacjami muzycznymi jest przede wszystkim wielką radością, mówiąc wprost: frajdą - podkreślił nasz gość. - Od dziecka zbieram płyty i staram się tymi nagraniami, fascynacjami dzielić.

POSŁUCHAJ AUDYCJI Karnawał instrumentów >>>>

- Teraz mam ku temu okazję dzięki zaproszeniu do "Karnawału instrumentów" - podkreślał w Dwójce. - A płyty biorę ze ściany, czyli z olbrzymiego regału w domu, który jest muzyczną tapetą różnych epok, wśród których wyszukuję odpowiednie przykłady. Przygotowywanie się do audycji to też jest ogromna przyjemność.

Nagroda Mediów Publicznych w kategorii Muzyka to wspieranie polskiej kultury 

Pierwszy raz nagrody Mediów Publicznych wręczono w 2008 roku, a w 2019, z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, przywrócono ich przyznawanie - laureatem w kategorii Muzyka został Jan Ptaszyn Wróblewski.

Nagroda w kategorii Muzyka została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości, propagowania kultury i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę. Honorowani są twórcy, których działalność artystyczna wniosła niepodważalny wkład w polską kulturę oraz przyczyniła się do budowania wspólnoty narodowej.

W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii Muzyka, weszły wybitne postaci świata kultury - Piotr Beczała, Józef Skrzek, Kasia Moś, Krzysztof Herdzin i Krzysztof Ścierański.

*** 

Łukasz Borowicz ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Bogusława Madeya. W latach 2002-2006 był asystentem Antoniego Wita i Kazimierza Korda, w latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, a od sezonu 2021/2022 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej. Od sezonu 2021/2022 pełni też funkcję I dyrygenta gościnnego Filharmonii Krakowskiej.

Dyrygował wieloma polskimi i zagranicznymi orkiestrami. Jako dyrygent operowy zadebiutował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta w 2005 roku. Od tego czasu prowadził wiele przedstawień operowych i baletowych w Polsce i za granicą.

Uznawany jest za jednego z czołowych dyrygentów młodego pokolenia początku XXI wieku; jest laureatem wielu nagród, m.in. Paszportu "Polityki" (2008), Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida (2013), nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2011) oraz nagrody Tansman (2014) za wybitną indywidualność muzyczną. W 2021 roku został laureatem Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich za przywracanie do życia i promocję niesłusznie zapomnianych dzieł symfonicznych i operowych muzyki polskiej XIX i XX wieku. Za swoje nagrania był wielokrotnie nagradzany - otrzymał m.in. BBC Music Orchestral Choice (2010), BBC Music Opera Choice (2013), czterokrotnie Diapason d’Or (2010, 2013, 2017, 2020) oraz dwukrotnie nagrodę "Fryderyk" (2007, 2010). W 2022 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


POSŁUCHAJ WYWIADU Z ŁUKASZEM BOROWICZEM W AUDYCJI "CAFE MUZA" W RADIOWEJ DWÓJCE: 

Posłuchaj
61:13 2022_01_30 09_59_54_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z maestro Łukaszem Borowiczem (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Łukasz Borowicz od lat współpracuje również z wieloma orkiestrami na świecie, w tym m.in.: London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, RIAS Kammerchor oraz Akademie für Alte Musik, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Bamberger Symphoniker. 

oprac. rk, kor

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Dziś poznamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 07:00
Wieczorem (o godz. 18:00) poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych. Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska - w kategorii Obraz, i Polska Agencja Prasowa - w kategorii Słowo. Swoją nagrodę, nazwaną "Idea", wręczą też rozgłośnie regionalne. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają statuetkę i 100 tys. zł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Krzysztof Czabański: to uznanie pierwszoplanowej roli kultury

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:53
W Warszawie ogłoszono nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2022. - Jest to uznanie pierwszoplanowej roli kultury w naszym życiu - podkreślił Krzysztof Czabański. Przewodniczący RMN dodał, że wyróżnienia są też realnym wsparciem materialnym dla twórców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka [NOMINOWANI]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:00
Renata Przemyk, Łukasz Borowicz i Marcin Pospieszalski - to nominowani do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka. Statuetki i 100 tys. zł trafią do każdego z laureatów w czterech kategoriach. Poza muzyką doceniani są również twórcy słowa, obrazu i idei. Nagrody przyznają nadawcy publiczni: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa oraz 17 publicznych rozgłośni regionalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Prezes Polskiego Radia: nominowani to światowe marki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:00
- Polskie Radio realizuje swoją misję publiczną na każdym polu. Widać to także kiedy ogłaszamy i kapitułę, i nominowanych do Nagród Mediów Publicznych - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, odnosząc się do ogłoszenia nominowanych. 
rozwiń zwiń