jedynka

Tarnobrzeg

polskieradio.pl
Izabella Mazurek 12.06.2013
Tarnobrzeg
Tarnobrzeg, foto: Piotr Kanios

Tarnobrzeg leży na prawym brzegu Wisły, w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim. Założony w 1593 roku przez rodzinę Tarnowskich, był ośrodkiem handlu i rzemiosła. Znany także jako ośrodek kultu maryjnego.

W latach świetności przemysłu siarkowego, nazywany stolicą polskiej siarki, dziś to jedno z głównych miast Podkarpacia. Specjalna Strefa Ekonomiczna – najmłodsza i najlepiej rozwijająca się. Powstający Park Przemysłowo-Technologiczny i atrakcyjne tereny inwestycyjne – to tylko kilka naszych atutów.

Prawie 500 hektarów wody, 40 metrów głębokości i doskonałe warunki do żeglarstwa, windsurfingu i innych sportów wodnych – to Jezioro Tarnobrzeskie powstałe w miejscu dawnej kopalni siarki. To unikatowe na skalę światową przedsięwzięcie zaczyna przynosić efekty. Jezioro gości uczestników dorocznych regat żeglarskich i zawodów windsurfingowych towarzyszących festiwalowi szantowemu. Warto podkreślić, że jezioro ma niezwykle czystą i przejrzystą wodę, sprzyjającą zarybianiu - dlatego jest także atrakcją dla płetwonurków i wędkarzy. Jezioro Tarnobrzeskie to wielka szansa dla Tarnobrzega i tarnobrzeżan. Może stać się nie tylko miejscem atrakcyjnego i ciekawego wypoczynku dla mieszkańców miasta i okolic ale także centrum turystycznym regionu gdzie wolny czas spędzać będę turyści z całej Polski.

To prawdziwy raj dla: amatorów kąpieli, plażowania i beztroskiego, bezpiecznego wypoczynku (to dla nich przygotowaliśmy łagodnie wyprofilowane, bezpieczne kąpielisko otoczone piaszczystą plażą, przy której znajdują się grill-bary i ogródki piwne. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają wyszkoleni ratownicy WOPR); żeglarzy i miłośników sportów wodnych (na tych, którzy wolą aktywnie spędzać czas czekają kajaki, rowery wodne, a na najmłodszych kule do chodzenia po wodzie.

Żeglarze i windsurferzy chwalą sobie akwen, bo niemal zawsze wieją tam korzystne wiatry – gwarantujące niezapomniane zabawę); miłośników nurkowania (sięgająca kilkunastu metrów przejrzystość wody, a w niej m.in. bogata roślinność oraz metrowe szczupaki przepływające obok na wyciągnięcie ręki. Płetwonurkowie zachwalają: "w promieniu kilkuset kilometrów nie ma lepszego akwenu dla amatorów podwodnych eskapad”).

Nasze największe bogactwo to jednak Tarnobrzeżanie - przyjaźni, otwarci i życzliwi. Dlatego Tarnobrzeg to miasto przyjazne. Przyjazne mieszkańcom, inwestorom i turystom.

  • Zobacz więcej na temat: