Section01 - menu
Filmowa strona
Radia Rytm
Section07
Section08 - artykułowa

Powrót do strony głównej bloga Filmowa strona Radia Rytm »

Transatlantyk: Wypływamy

Czwórka
Patrycjusz Tomaszewski 03.08.2013

2 sierpnia międzynarodowy festiwal muzyki i filmu Transatlantyk wypłynął w kolejny rejs. Czwórka gości na jego pokładzie już trzeci raz.

Poznań przywitał nas wyjątkowo gorąco. W cieniu mamy tu 32 stopnie Celsjusza, a według zapowiedzi najbliższe dni przyniosą jeszcze wyższe temperatury. Na szczęście sale kinowe są klimatyzowane :)

Zanim zaczniemy opisywać szczegóły dnia pierwszego, Maestro ma dla Was kilka ciepłych słów.

Przed nami kilka intensywnych dni. Do zobaczenia jest ponad 150 filmów, podzielonych na 21 sekcji, w tym m.in. Kino rowerowe, Sundance na Transatlantyku, moje ulubione - Nowe Kino Skandynawskie i Nowe Kino Niemieckie oraz słynne na całą Polskę Kino Kulinarne i Kino Łóżkowe. Wybrałem 30 tytułów, które mam nadzieję uda zobaczyć mi się do najbliższego piątku. O wrażeniach po seansach poinformuję, spokojna głowa :)

Spoglądając w program warto wspomnieć, że Transatlantyk nie bije się o prym z innymi festiwalami w kontekście ilości premier, czy prezentacji samych nowości. Jan A.P. Kaczmarek podkreślał na konferencji prasowej, że festiwali są tysiące, a Transatlantyk tylko jeden.

W programie można zatem zobaczyć filmy starsze, rekapitulacje twórczości (w tym roku Stanleya Kubricka - nie mogę się doczekać, by zobaczyć filmy twórcy na dużym ekranie), kino tematyczne ukazujące rozwój gatunku na przestrzeni lat (sekcja Superbohater), czy chociażby dział Sezon, który pozwoli kinomanom na nadgonienie zaległości, lub zobaczenie tytułów, które za szybko zniknęły z kina. (Tu warto wspomnieć, by zobaczyć Stokera, który wizualnie i montażowo zachwyca).

Sympatycy Jana A.P. Kaczmarka, którzy chcieliby na festiwlau obcować z twórczością kompozytora, nie będą mogli narzekać. Które filmy z muzyką laureata Oscara zobaczymy na Transatlantyku? Posłuchajcie załączonego dźwięku.

To, co wyróżnia festiwal od innych, to cała gama wydarzeń towarzyszących, wykładów, dyskusji, warsztatów (nawet kulinarnych dla najmłodszych) i konkursy kompozytorskie, na które przybywają młodzi muzycy z całego świata. Także jeśli w te upalne dni chcielibyście na chwilę odpocząć - zapraszamy do Poznania. Patronem medialnym Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk jest starsza siostra Czwórki, Trójka. Do zobaczenia na sali kinowej!

  • Zobacz więcej na temat: