Polskie Radio Dzieciom

Liść sałaty, woda i podłoga nie wystarczy. Uwaga na żółwia! "Twardy ma tylko pancerz"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 11:17
Okazuje się, że żółwiowi bardzo łatwo zrobić krzywdę nieodpowiednią opieką. Oprócz tego, że nie powinien on chodzić po domowej podłodze, potrzebuje nieco wyższej temperatury niż panuje na co dzień w naszych mieszkaniach, a także dobrej diety. W przeciwnym razie będzie może cierpieć, choć nie da tego po sobie poznać. O tym jak hodować żółwie w domu radziła w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" lek. wet. Aleksandra Maluta, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych i właścicielka Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej Szpitala Zwierząt Egzotycznych OAZA
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/magicinfoto

W naszych domach możemy opiekować się nie tylko żółwiami lądowymi, ale także takimi, które część swojego życia spędzają w wodzie. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno jednym jak i drugim trzeba stworzyć odpowiednią przestrzeń i zapewnić dobre warunki.

Jak podkreśliła wek. wet. Aleksandra Maluta, liść sałaty, woda i podłoga nie wystarczą żeby żółw mógł dobrze funkcjonować w naszym domu. - Pancerz żółwia powinien być twardy. Niestety nieodpowiednia dieta, brak składników odżywczych i błędne przekonania o hodowli żółwia sprawiają, że zwierzęta te cierpią w milczeniu. Chociaż wydaje się, że są to nie wymagające stworzenia jest wprost przeciwnie. Żółwie grackie czy stepowe zjadają w naturze około 350 gatunków różnych roślin. Liść sałaty to zdecydowanie za mało, a dodatkowo dla żółwia jest on jak chipsy dla dzieci. Jest pyszny, je się go z chęcią, ale z wartościami odżywczymi nie ma nic wspólnego - dodała specjalistka.

Jedynym gatunkiem żółwia naturalnie występującym w Polsce jest żółw błotny. Długość jego życia może wynieść nawet 100 lat w naturalnym środowisku! Czyhają jednak na niego różne niebezpieczeństwa, z których w ostatnich latach największe stwarzają żółwie egzotyczne wypuszczane przez nieodpowiedzialnych właścicieli do lasów i rzek z domowych hodowli. Opowiedział o nich Bartłomiej Gorzkowski z Fundacji Epikrates.

- Nawet jeden odłowiony żółw egzotyczny to duża sprawa, bo stwarza on zagrożenie dla ryb, żab i innych zwierząt. I choć Polska nie jest jego naturalnym środowiskiem życia to radzi tu sobie doskonale - powiedział Bartłomiej Gorzkowski i wyjaśnił też co dzieje się ze złapanymi żółwiami - intruzami. - Odłowione osobniki trafiają potem do azylu, gdzie żyją w dobrych warunkach, a jednocześnie nie szkodzą przyrodzie.

Jak zadbać o żółwia, czy łatwo nawiązać z nim więź i po czym poznać, że może się on źle czuć? Na wszystkie pytania odpowiadała lek. wet. Aleksandra Maluta, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych i właścicielka Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej Szpitala Zwierząt Egzotycznych OAZA.


Posłuchaj
56:59 [DAB]Dzieciom (PCM) 12 maj 2024 18_00_00.mp3 Dzieciaki kochają żółwie, ale czy potrafią się nimi opiekować?

 


Zapraszamy do posłuchania wszystkich naszych audycji, które można znaleźć na stronie: "Dzieciaki kochają zwierzaki":

Audycja: "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Prowadzi: Marta Kawalec
Gość: Aleksandra Maluta, Bartłomiej Gorzkowski
Data emisji: 12.05.2024
Godzina audycji: 18.00


Więcej na platformie podcastowej Polskie Radia podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Puszystość, tajemniczość, a może spokój? Za co dzieciaki kochają koty?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 15:54
Jeden poleciał w kosmos, inny chodził w butach. Koty są bohaterami nie tylko w kosmosie, czy w bajkach, ale w naszym życiu. I chociaż są to indywidualiści, chodzący własnymi ścieżkami to i tak rządzą światem! W najbliższej audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiemy o miękkim i kosmatym świecie mruczków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zyskać pewność siebie dzięki koniom? One potrafią nam dać naprawdę wiele

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 09:01
- Konie są bardzo asertywne, potrafią stawiać granice, ale bez nachalności - to jedna z pierwszych lekcji jakie odbieramy od nich my, ludzie - zaczynając swoją przygodę z tymi zwierzętami - powiedziała w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" - Andżelika Przybek ze stajni Pochecha, która opowiadała słuchaczom o niezwykłych umiejętnościach, jakie zdobywamy dzięki koniom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyją dla jedzenia i jedzą całe życie. Najważniejsze fakty o świnkach morskich w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 11:01
Całe życie coś przeżuwają, nie przyjaźnią się zwykle z królikami, a dodatkowo są bardzo delikatne i szybko mogą się rozchorować. Chociaż świnki morskie to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych w Polsce, to opieka nad nimi, nie należy do najłatwiejszych. Jak powinniśmy prawidłowo zajmować się tymi gryzoniami opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Jolanta Gawęda ze Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim. Audycja "Dzieciaki kochają zwierzaki" także na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia. Zapraszamy!
rozwiń zwiń