Polskie Radio
Section05
hodowla zwierząt

Bezmięsny schabowy przyszłością naszej kuchni? Nadchodzi rewolucja alternatywnych białek

W Europie gwałtownie rośnie sprzedaż produktów pochodzenia roślinnego. Związane jest to m.in. z rosnącą świadomością konsumentów na temat wpływu spożycia mięsa na ludzkie zdrowie i długość życia. Dlatego coraz większą karierę robią alternatywne źródła białka. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zwiększenie ich produkcji ma również wpływ na gospodarkę i klimat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie zdrowe odżywianie wegetarianizm weganizm zdrowie i dieta ekologia rolnictwo białko hodowla zwierząt klimat mięso Trójka Szymon Majchrzak Krzysztof Łoniewski

Słodkie z wyglądu, wymagające z natury. Czy potrafimy odpowiednio zaopiekować się królikiem?

Zanim królik pojawi się w naszym domu, warto dowiedzieć się nie tylko co może on jeść i jak zapewnić mu odpowiednie warunki, ale jak zalecała Ola Magdalena Borgosz poczytać też o tym na co może zachorować i najważniejsze: gdzie w naszej okolicy znajduje się weterynarz, który specjalizuje się w zajęczakach. - Będzie on nie tylko kontrolował stan zdrowia naszego królika, ale też szczepił i odrobaczał, bo są to bardzo delikatne zwierzaki - ostrzegła ekspertka w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki". 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe króliki

Karuzela stanowisk, bezmyślne wyprzedaże. Jak zrujnowano polską hodowlę koni czystej krwi arabskiej

Hodowla Koni w Janowie Podlaskim przez ostatnie 7 lat została zdewastowana i utraciła reputacje na światowym rynku. Stadniną kierowali niekompetentni ludzie, często z nominacji partyjnej - mówił na wtorkowym briefingu wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Lucjan Zwolak przytaczając wnioski z raportu ws. hodowli koni arabskich.
Zobacz więcej na temat:  hodowla zwierząt konie

"Kluczem do zrozumienia kota może być jego ogon". W Polskim Radiu Dzieciom zdradzamy kocie sekrety

Z pewnością nie jeden hodowca kotów, chciałby lepiej zrozumieć swojego mruczka, który choć mówi w innym języku, to jednak komunikuje się z nami na swój sposób. Jak zrozumieć kocie gesty i czy może być w tym pomocny ogon? W audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" sprawę sygnałów, jakie wydaje nasz kot, objaśniała słuchaczom Anna Pawlicka, prowadząca koci azyl w kawiarni.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe koty

Puszystość, tajemniczość, a może spokój? Za co dzieciaki kochają koty?

Jeden poleciał w kosmos, inny chodził w butach. Koty są bohaterami nie tylko w kosmosie, czy w bajkach, ale w naszym życiu. I chociaż są to indywidualiści, chodzący własnymi ścieżkami to i tak rządzą światem! W najbliższej audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiemy o miękkim i kosmatym świecie mruczków. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe koty

Jak rozmawiać trzeba z psem? O psich zwyczajach w premierowej audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki"

- Chociaż gatunek psów liczy sobie 700 ras, to każdy z nich był człowiekowi potrzebny do wykonywania jakiś zadań. Nie jako fanaberia – powiedziała Milena Flanc-Wilczewska, tłumacząc kto i dlaczego tworzył psie krzyżówki. A o tym w czym pomocne są psy i czego można ich nauczyć, można posłuchać w najnowszej audycji Polskiego Radia Dzieciom – "Dzieciaki kochają zwierzaki".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom pies hodowla zwierząt zwierzęta domowe

Co warto wiedzieć o szczurach? Ciekawostki prosto ze świata gryzoni

Chociaż szczury cieszą się wyjątkowo złą sławą, to obwiniane ich za spowodowanie historycznych epidemii groźnych chorób zakaźnych nie jest do końca słusznym zarzutem, o czym przekonują naukowcy. Ich badania pokazują też jak ciekawy jest szczurzy świat i umiejętności jego przedstawicieli! Odwiedziliśmy go w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie gryzonie hodowla zwierząt edukacja przyrodnicza

Czy jemy za dużo mięsa? Ile kosztuje ludzi i Ziemię przemysłowa hodowla zwierząt?

Film dokumentalny "Katastrofa na talerzu" to opowieść o naszych talerzach, które łączą w sobie katastrofę klimatyczną, zdrowotną, etyczną, społeczną. Twórcy filmu zabierają nas w podróż, w której bohaterowie i bohaterki na kolejnych przystankach odkrywają tajemnice żywności w XXI wieku i kreślą obraz koniecznych zmian.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta hodowla zwierząt krowy świnie przyroda ekologia ekosystem Ziemia Tomasz Miara Trójka

Sukcesy polskich koni arabskich czystej krwi. Tytuł Najlepszego Europejskiego Hodowcy dla stadniny w Janowie Podlaskim

Sukcesem koni arabskich czystej krwi polskiej hodowli, w tym koni ze spółek KOWR w Janowie Podlaskim i Michałowie, zakończył się Czempionat Europy w Bedizzole (Włochy). W sobotnich i niedzielnych klasach Czempionatu, polskie konie osiągnęły bardzo dobre wyniki, dzięki czemu hodowcy z dużymi nadziejami przystępowali do wyborów czempionów poszczególnych grup wiekowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA konie hodowla zwierząt Janów Podlaski KOWR

Kołodziejczak pokrzyżuje plany PO? Chodzi o zakaz hodowli zwierząt na futra

Wiceprzewodniczący PO Borys Budka zapowiedział w środę, że jego partia będzie proponować partnerom z koalicji zakaz hodowli zwierząt na futra. Koliduje to jednak z dotychczasowymi deklaracjami PSL czy posła KO Michała Kołodziejczaka. Ten ostatni organizował protesty przeciwko regulacjom prawnym zapewniającym zwierzętom większą ochronę - wywieszano podczas nich transparenty, typu: "Piątka dla zwierząt to zdrada Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zwierzęta hodowla zwierząt Platforma Obywatelska Borys Budka Michał Kołodziejczak koalicja obywatelska Donald Tusk PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ochrona zwierząt

Minister rolnictwa: ochrona klimatu jest ważna, ale bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze

- To jest rzecz do przemyślenia, co w Zielonym Ładzie jest dobrego, a co złego (…). Ochrona klimatu jest ważna, dbanie o środowisko jest ważne, ale bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze - powiedział w minister rolnictwa Robert Telus. W tym kontekście wskazał m.in., że unijna propozycja ograniczenia stosowania pestycydów o 50 proc. jest "niesprawiedliwa".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus żywność mięso hodowla zwierząt owoce warzywa POLSKA

"Propozycja wychodzi naprzeciw tego, czego chcą konsumenci". Wiceszef MAP o programie "Lokalna półka"

Propozycje programowe PiS wynikają z rozmów, które prowadzimy z Polakami; ta propozycja wychodzi naprzeciw tego, czego chcą konsumenci - powiedział wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, odnosząc się do zaprezentowanego przez PiS programu "Lokalna półka".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo żywność ceny żywności POLSKA hodowla zwierząt owoce warzywa społeczeństwo Ministerstwo Aktywów Państwowych